Autor Wątek: Niestandardowe loadery gier [video]  (Przeczytany 3503 razy)

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #15 dnia: 2021.04.23, 10:49:55 »
To u mnie coś nie tegez, czy link na stronie nie działa? Nie mogę pobrać. Nic się nie dzieje po kliknięciu "download".
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #16 dnia: 2021.04.23, 11:00:39 »
Chodzi Ci o tę stronę, co na obrazku? U mnie działa.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #17 dnia: 2021.04.23, 14:55:35 »
U mnie tak samo, normalnie się ściąga.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #18 dnia: 2021.04.24, 18:59:44 »
Dzięki za link, Rzeznik! Ja nadal nie mogę ściągnąć z tamtej stronki.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #19 dnia: 2021.04.28, 09:40:39 »
Na Amstradzie takie migające paski na borderze które są tak powszednie na innych 8bit, są rzadkością i świadczą o niestandardowym loaderze. Bo normalnie nic w CPC nie miga. Widywałem też paski postępu, oraz liczniki z cyferkami przesuwającymi sie w pionie jak na licznikach w magnecie. A gdy byłem raz u Staszka Szczygła (Bajtek/Magazyn Amiga), to opowiadał że widział w trakcie ładowania ludki które kopały tunele podobnie jak w grze Fruity Frank. Widziałem też w jakimś demku wczytywanym z dyskietki obracające sie ikonki dyskietek w trakcie doczytywania. Niestety nie pamiętam nazw.
Moze dla Ciebie sa rzadkoscia, bo pewnie nie miales oryginalow :)
Wiekszosc gier na cpc 464, nawet tych najtanszych, miala roznego rodzaju zabezpieczenia - ladowanie przez bca1, niestandardowe loadery w rodzaju migajacych paskow na ekranie, borderze, rozne liczniki od zera, do zera(speedloki, multiloady, flashloadery); wczytywanie screena linia po linii, grajaca muzyka itp. Z tych najciekawszych to np. Deflektor wyswietlal w trakcie ladowania ciaglego bloku danych instrukcje obslugi z graficznymi ikonkami, Technician Ted ze stadem chodzacych ludzikow w trakcie ladowania, czy Spiky Harold z muzyczka w trakcie ladowania. Tych z muzyka w trakcie ladowania bylo wiecej, moze kilkanascie...
Oprocz tego lensloki, dongle, a na dyskietkach nietypowe sciezki np. z weakbits, niestandardowa liczba i wielkoscia sektorow, nagrane np. na nadmiarowych sciezkach (np. 80) z nietypowa wielkoscia i zawartoscia gapu miedzy sektorami itp.

I zeby nie bylo, ze sie wymadrzam, bo gdzies o tym przeczytalem - w zamierzchlych czasach zlamalem z oryginalow prawie 100 gier na cpc, stad wiem  :)


Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #20 dnia: 2021.04.28, 10:07:29 »
Sa gdzies dostepne gry dla CPC w formacie jak TZX dla ZX z orginalnymi loaderami ?
Ostatnie zabezpieczania dla CPC 6128 to widzialem w czasach gieldy Bajtka :-)
Ale skoro mam cpc464 to chetnie bym cos ciekawego wgral z tasmy.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #21 dnia: 2021.04.28, 13:32:28 »
To prawda że oryginalnej kasety do CPC nigdy w ręku nie miałem. Wogóle niewiele z kasetami miałem do czynienia.
Loader Deflektora jest na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=qQfKH22__74
Technician Ted znalazłem do Spectruma, z ludkami na ekranie,
podejrzewam że Amstradowe wyglądają podobnie. :)
https://www.youtube.com/watch?v=GDu8vhRCYes
Można we wyszukiwarce wpisać "amstrad loading tape" i coś tam znaleźć, lub dodać tytuł gry, jak ktoś ma czas.

Ciekawe czy na innych 8bit jest możliwe granie muzy w trakcie czytania z taśmy.

Co do dziwnych ścieżek na dysku, to nie pamiętam w czym widziałem sektory o dziwnych numerach, a nawet różnej długości sektory na tej samej ścieżce, z czym niejeden kopier sobie nie radził. Ale chyba bardziej podstępne było nagranie standardowych sektorów w niestandardowej kolejności bo kopiery układały je w standardowej i nie zgłaszały błędu, ale uruchomić sie z tego nie chciało. A z dodatkowych ścieżek to spotkałem się tylko z z ArtStudioPL. Miało w sobie opcję zrobienia kopii siebie, z własnymi ustawieniami, ale po wczytaniu sie z kopii był czarny ekran, póki nie włożyłeś oryginału, który ledwo powąchał i program startował. Ktoś mi podpowiedział że trzeba tam skopiować także 40ą ścieżkę.

A oryginalnych taśm szukałbym na https://www.cpc-power.com
do niektórych produkcji są dołączone prócz złamanych także oryginalne wersje, nawet można sobie ten parametr zaznaczyć by wyszukiwał tylko takich. To ta niebieskawa kasetka, bo biała to crack.

Pamiętam że kiedyś znajomy posiadacz 464 po tym jak przegrałem na dysk jakieś gierki z jego kaset, był zdziwiony że uruchamianie z dysku tych samych plików coś tam pomija w trakcie, tylko jest od razu gra. Ale nie pamiętam tytułu.
Podobnie ja sam byłem zdziwiony i może nawet nieco rozczarowany gdy na Amidze zainstalowałem Lotusy na twardym, a wtedy wczytywanie trasy już nie pozwalało delektować sie klimatycznym obrazkiem i muzyczką, bo ten tylko błysnął i brzdęknęła tylko jedna nutka i koniec wczytywania. :D
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #22 dnia: 2021.04.28, 15:48:58 »
Sa gdzies dostepne gry dla CPC w formacie jak TZX dla ZX z orginalnymi loaderami ?

Właściwie to tylko takie są dostępne, ja to bym chętnie sobie powgrywał jakieś piraty z taśmy do CPC ale nigdy nie znalazłem.


Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #23 dnia: 2021.04.29, 10:36:35 »
Sa gdzies dostepne gry dla CPC w formacie jak TZX dla ZX z orginalnymi loaderami ?

Właściwie to tylko takie są dostępne, ja to bym chętnie sobie powgrywał jakieś piraty z taśmy do CPC ale nigdy nie znalazłem.
Mialem chyba ze 40 kaset wypelnionych piratami na cpc464. I nawet niedawno z kilku kaset udalo mi sie odzyskac pare rzeczy, np. kod kopiarki, ktorej uzywalem do czytania odbezpieczonych gier i zapisywania ich juz zabezpieczonych :), intro/skladanke z wycietymi z gier muzyczkami itp. Lata 80 - archeologia... prawie jak Indiana Jones :)))

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #24 dnia: 2021.04.29, 11:12:41 »
Udostępnij to gdzieś jak możesz albo wrzuć na ftpa forumowego.

Dr Piotr

  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #25 dnia: 2021.04.29, 12:16:00 »
Technician Ted znalazłem do Spectruma, z ludkami na ekranie,
podejrzewam że Amstradowe wyglądają podobnie. :)
Dokladnie, sa w mode 1.
Ciekawe czy na innych 8bit jest możliwe granie muzy w trakcie czytania z taśmy.
Na c64 byly popularne tzw. Ocean loaders. Wiele z tych muzyczek to teraz retro hity.
Co do dziwnych ścieżek na dysku, to nie pamiętam w czym widziałem sektory o dziwnych numerach, a nawet różnej długości sektory na tej samej ścieżce, z czym niejeden kopier sobie nie radził. Ale chyba bardziej podstępne było nagranie standardowych sektorów w niestandardowej kolejności bo kopiery układały je w standardowej i nie zgłaszały błędu, ale uruchomić sie z tego nie chciało. A z
Z tego, co pamietam, to tylko proste kopiery mogly miec z tym problem, bo najczesciej korzystaly z funkcji systemowej do odczytu/zapisu sektora z rom nr 7 i przez to nie mogly sprawdzic i wymusic kolejnosci nagrania sektorow na dysku przez system. Zabezpieczenie polegalo na odczytaniu calej sciezki i sprawdzeniu czy sektory sa w niej w odpowiedniej kolejnosci.  Bardziej zaawansowane programy kopiujace sobie z tym radzily, najpierw odczytujac i analizujac cala sciezke. 
W ogole ta zmienna numeracja sektorow na sciezce miala bardzo prozaiczny powod - gap miedzy sektorami byl krotki i komputer mogl sie nie wyrobic z ustawianiem parametrow odczytu nastepnego sektora dla kontrolera dysku gdy kolejno numerowane sektory byly nagrane jeden za drugim. Wtedy stacja musiala zrobic kolejny obrot dyskiem by odczytac ten sektor. Ulozenie  sektorow w innej kolejnosci (np 1, 6, 2, 7, 3, 8, 4, 9. 5, 10) dawalo wiecej czasu na wyslanie do kontrolera nowych parametrow i pozwalalo odczytac nastepny sektor bez czekania na kolejny obrot dysku. Dzieki temu dane mogly sie wczytywac nawet 2xszybciej.
dodatkowych ścieżek to spotkałem się tylko z z ArtStudioPL. Miało w sobie opcję zrobienia kopii siebie, z własnymi ustawieniami, ale po wczytaniu sie z kopii był czarny ekran, póki nie włożyłeś oryginału, który ledwo powąchał i program startował. Ktoś mi podpowiedział że trzeba tam skopiować także 40ą ścieżkę.
Hehe, jesli kiedys po skopiowaniu jakiegos dysku kopia nie bedzie dzialala i wyswietli sie okienko z informacja o nielegalnej kopii z tytulem np. "Killer ProLok" to daj znac - chetnie bym sobie zarchiwizowal na pamiatke :)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 766
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Niestandardowe loadery gier [video]
« Odpowiedź #26 dnia: 2021.05.13, 16:51:37 »
Jakby ktoś chciał zobaczyć jak ładowały się gry z loaderem Cerikopik w moim klonie ZX Spectrum "Bajt" to polecam pobrać emulator ZXMAK2 np. wersja 2.7.6.2 wymaga tylko NET Framework 2.0, DirectX 9.0c oraz DirectX End-User Runtimes (June 2010) - działa w WinXP:
ZXMAK2 - emulator z ukłonem w stronę wschodu
  • po uruchomieniu programu klikamy ikonę Settings, przycisk Wizard i wybieramy BYTE48 a następnie klikamy Apply
  • otwieramy okno Tape z menu Tools i odznaczamy dwa przyciski Use Traps, Use Auto Play
  • pobieramy gry najlepiej w formacie tzx tutaj: tzx1991.zip
  • otwieramy grę (można bezpośrednio z pliku .zip)
  • teraz piszemy LOAD "" (prawy Shift+P dwa razy aby wpisać dwa cudzysłowy) i enter a następnie przycisk Play w oknie Tape

UWAGA! Każda gra ma na początku instrukcję obsługi po rosyjsku i trzeba zatrzymać odtwarzanie po jej wgraniu, kliknąć gdzieś w oknie programu, wcisnąć kilka razy enter aż pojawi się napis ПУСТИТЕ ЛЕНТУ
  • wciskamy ponownie przycisk Play w oknie Tape aby kontynuować wgrywanie
Można też podziwiać nieco inną (ciekawszą) odmianę loadera Cerikopika odpalajac gry z tego archiwum: nabor2_tzx.zip - tutaj nie ma już instrukcji obsługi.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.13, 18:33:54 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники