Autor Wątek: Krajowi serwisanci sprzetu retro?  (Przeczytany 4086 razy)

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« dnia: 2021.05.10, 14:19:39 »
Slyszalem ze Zaxon juz nie  robi napraw ani modyfikacji, a Lotharek takze wycofuje sie z tego tematu. Jestem ciekaw czy sa jakies inne osoby w kraju ktore sie takimi rzeczami zajmuja? Chodzi mi o platne uslugi dla ludzi takich jak ja co nie maja pojecia o elektronice.

Na razie (odpukac!) wszystkie moje sprzety dzialaja ok, ale nie znasz dnia ni godziny. A takze przydaloby sie wiedziec czy mozna na kogos liczyc wzgledem zakupu jakichs bardziej rzadkich i drozszych maszyn. Myslalem o ewentualnym szukaniu MSX2 / Oric / BBC itepe, ale jesli nie byloby do kogo sie zwrocic w razie problemow to nie ryzykowalbym kupna.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.05.10, 17:36:38 »
Wymienione przez Ciebie osoby zajmują się tym niejako zawodowo. Poza nimi jest trochę ludzi zajmujących się naprawami hobbystycznie, więc nie panikuj :)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.05.10, 17:43:46 »
Tak na prawde to nie ma znaczenia czy jest to Zx Spectrum, Oric czy Beeb.
Kazda z tych maszyn ma procesor, jakis ROM jakis RAM i jakis uklad do generowania obrazu i czasem dzwieku. Pod wzgledem technologii one sie praktycznie od siebie nie roznia, takze jesli potrafisz naprawic jede, to potrafisz naprawic wszystkie.

Co do oferowanych serwisow to chyba trzeba bedzie poszukac lokalnie, przeciez chyba jest wiecej niz dwoch posiadaczy lutownicy w Polsce czy nie ?

Oczywiscie jest tez opcja nauczenia sie samemu lutowac. Wtedy mozna poprosic kogos, zeby postawil diagnoze a sam serwis zrobic sobie we wlasnym zakresie. Jest sporo i sa tanie zestawy w formacie "polutuj mi mamo", na ktorych mozna potrenowac wladanie lutownica zanim podejdzie sie do starszej maszyny.


Slyszalem ze ...

Moze lepiej postanowmy cos na bazie faktow nie poglosek...

Jestem ciekaw czy sa jakies inne osoby w kraju ktore sie takimi rzeczami zajmuja?

Pewnie, ze sa i to nawet na tym forum.

czy mozna na kogos liczyc

hmmm...

jesli nie byloby do kogo sie zwrocic w razie problemow to nie ryzykowalbym kupna.

Zacznij od lokalnych gazet, moze gdzies miedzy anonsami lokalnych burdelikow wcisnal sie jakis elektronik. Jesli znajdziesz cos w stylu "instalacje dekoderow PAL do Rubina" to masz strzal w dziesiatke.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.05.10, 18:35:50 »
Są, ale z oczywistych względów sie nie wychylają  :D

Ja nie robie. Zresztą na YT i Facebooku jest teraz tylu specjalistów że trudno sie przebić ;)

Obraz w krate ?  Wymień kondensatory
Obraz w paski ?  Wymień kondensatory
Nie ma obrazu ? Wymień kondensatory
Żona zdradza ?  Wymień kondensatory

A może zimne luty ? wstaw do piekarnika (autentyk , chcieli grzać w piekarniku  płyte iss6 )

Chiński zasilacz za 9 PLN wielkości paczki zapałek ?   Nieważne, na pewno jest dobry bo na nim napisali 9 volt 5 amper a ja głupoty wypisuje i naciągam na zasilacze...

Kiedyś mi sie jeszcze  chciało nieść kaganek oświaty i tłumaczyć, ale po kolejnej  odpowiedzi , cytuje" nie zesraj sie" dałem sobie spokój.  :D




Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.05.10, 18:44:57 »
Obraz w krate ?  Wymień kondensatory
Obraz w paski ?  Wymień kondensatory
Nie ma obrazu ? Wymień kondensatory
Żona zdradza ?  Wymień kondensatory

No jednak nie, zwykle jest za późno. Ja wymieniam zaraz po wyjęciu PCB z obudowy, jeśli tylko widzę, że nie było robionego recapu. (Cholera, gdzie zapodziałem pudełko z elektrolitami? Miałem właśnie robić recap, a tu kicha...)

Cytuj
A może zimne luty ? wstaw do piekarnika (autentyk , chcieli grzać w piekarniku  płyte iss6 )

No jak to, przecież wsadzenie do pieca na trzy zdrowaśki to staropolska metoda, cytowana nawet w lekturach szkolnych ;)
Musi pomóc!

Cytuj
po kolejnej  odpowiedzi , cytuje" nie zesraj sie" dałem sobie spokój.  :D

Górnolotnie, muszę przyznać. Jakiś lokalny literat, jeśli mógłbym zapytać?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.05.10, 18:52:14 »
Jacek, w Amstradzie CPC  też ? W Oricu , w Atari XE/XL ? Chodzi  mi o to że wymienia sie tam gdzie ma to sens  a nie na huraaaa lecąc metodą profesora Macajewa ;) i traktować to jako uniwersalne remedium na wszystko.  Z80 też wymieniać bo elektrony go powycierały w środku latając przez tyle lat ?  :D

Jakiś literat z YouTuba czy jakiejś polskiej grupy retro które sie mnożą jak króliki ;)

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.05.10, 18:57:14 »
No jak to, przecież wsadzenie do pieca na trzy zdrowaśki to staropolska metoda, cytowana nawet w lekturach szkolnych ;)
Musi pomóc!

Ale to w medycynie. Teraz nikt takich rzeczy nie robi. Zamiast tego to do mikrofali na 30 sekund.

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.05.10, 19:13:13 »
Co do oferowanych serwisow to chyba trzeba bedzie poszukac lokalnie, przeciez chyba jest wiecej niz dwoch posiadaczy lutownicy w Polsce czy nie ?
Po to jest ten watek. Naprawde myslisz ze ludzie ktorzy naprawiaja stare kompy sie oglaszaja  w gazetach w 2021, jak ledwo mozna sklep z elektronika znalezc nawet w wiekszym miescie? Poza tym szukalem, nie ma juz pana od Rubina, a reszta co cos pod tym tytulem oferuje uciekla jak o prostym kablu uslyszeli.

Oczywiscie jest tez opcja nauczenia sie samemu lutowac.
To juz przerabialismy przy okazji FPGA.

Moze lepiej postanowmy cos na bazie faktow nie poglosek...

Zaxon: przewin w dol (pomijajac ze osobiscie sie dowiedzialem),  Lotharek: byl watek ostatnio tez.

Za reszte "produktywnych" cytatow tez dziekuje :)



zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.05.10, 19:35:27 »
Nikt ci sie tu czy tam nie ogłosi z prostej przyczyny . тише едешь, дальше будешь ;) Zwykła szara strefa ;)

Dla przykładu, u mnie remont ZX 48 zaczyna sie od 300 PLN netto, sama  robocizna i podatki ,  plus części,  plus wysyłki. Dzięki temu , głównie miałem właśnie odpowiedzi i opinie  typu "nie zesraj sie" , "chce sie dorobić na ZX" , zarabia na kolegach... i ogólnie to czarny PR... ;)  .  8)

Więc moj pół profesjonalny serwis  :D przestawiłem tylko na produkcje bo po co mam sobie narzędzia zużywać , robić diagnostyke, reanimować kolejnego trupka skoro potem mam zjebe na necie że niepotrzebnie wymieniłem to i tamto a na dodatek, o tempora o mores, wystawiłęm fakturę i gwarancję  co klienta kosztowało dodatkowe pieniądze ;) Wariat jestem  jakiś normalnie ;)

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.05.10, 19:56:46 »
Nikt ci sie tu czy tam nie ogłosi z prostej przyczyny . тише едешь, дальше будешь ;) Zwykła szara strefa ;)
Ok, to moge zrozumiec. Wiec jakby ktos slyszal o kims, albo kims byl, prosze o PM ;)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.05.10, 20:01:30 »
No to w takim razie jeszcze kilka banałów - po inżyniersku w punktach :)

1. Proste naprawy są proste - wystarczy podstawowy sprzęt, trochę ćwiczeń, dokumentacja i otwarta głowa
2. Rzeczy nieoczywiste - przy odrobinie zaparcia również da się to ogarnąć (choć wymaga to więcej czasu, delikatności, cierpliwości oraz zdolności do działania zgodnie z sentencją primum non nocere)
3. Zaawansowane modyfikacje czy projekty nowych rozwiązań - tu potrzebne są mocne podstawy teoretyczne oraz spore doświadczenie

Tych, którzy ogarniają pozycje 1 i 2 jest całkiem sporo (zazwyczaj hobbyści). Tych od pozycji 3- niewielu (i mam wrażenie, że raczej zajmują się tym obszarem zawodowo - patrz wymienieni wcześniej :)).

Płynąc do brzegu - jeżeli podoba ci się jakiś retro sprzęt to go kupuj - kogoś, kto Ci go naprawi znajdziesz na 100% :)
« Ostatnia zmiana: 2021.05.10, 20:50:25 wysłana przez PABB »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.05.10, 20:22:28 »


Płynąc do brzegu - jeżeli podoba ci się jakiś retro sprzęt to go kupuj - kogoś, kto Ci go naprawi znajdziesz na 100% :)


PABB , O, to,  to ;)  Nawet japońca MSX  ;) Zeszły mi na nim ostatnio  3 miesiące ale klient zadowolony. A dla mnie to też było sporo zabawy ;)  Poczułem sie prawie jak doktor House ;) Sam sobie teraz wybieram przypadki i nie martwie sie budgetem ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.05.10, 20:41:28 »
Naprawde myslisz ze ludzie ktorzy naprawiaja stare kompy sie oglaszaja  w gazetach w 2021

Wystarczylo by podejsc do tego troche mniej roszczeniowo i ktos by sie moze odezwal.

To juz przerabialismy przy okazji FPGA.

Ach tak, pamietam. Nie da sie.

Za reszte "produktywnych" cytatow tez dziekuje :)

Polecam sie :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.05.10, 21:03:44 »
Jacek, w Amstradzie CPC  też ?

Pisałem mając na myśli ZX Spectrum, reszta mnie dość mało interesuje, prawdę mówiąc ;) W sumie może właśnie dlatego jestem na TYM forum retrokomputerowym (i na żadnym innym).
Amstrady i Atari chyba nie mają trójnapięciowych scalaków, które padają, gdy jedno z napięć się nie pojawi?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Krajowi serwisanci sprzetu retro?
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.05.10, 21:14:46 »
Temat jest globalny ;) Nie mają.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993