Autor Wątek: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.  (Przeczytany 10139 razy)

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.08.17, 17:28:08 »
Osobiście wolałbym CPLD. Powtórzę się, ale było by w tym więcej finezji. Takim Teensy lepiej cały ZX zastąpić i już. Emulator gotowy.

https://github.com/aldolo69/esp8266_zxspectrum_emulator

Idziemy w stronę przeniesienia wszystkiego na oprogramowanie...
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.08.17, 17:50:28 »
Właśnie. To będzie ten moment, kiedy wysoki koszt przywróci nam rozum i w ten sposób zwycięży z miłością do (oryginalnych) staroci ;)
I wszystko będzie emu- lub symulacją.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.08.17, 18:20:19 »
Nie idziemy, ale już tam jesteśmy.
20zl … wybieram flaszkę mózgj… z Portugalii i ukraińskie seriale.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.08.17, 18:33:45 »
Nie idziemy, ale już tam jesteśmy.

No właśnie (jeszcze) nie wszyscy. Pear wybiera CPLD, ja również. Ale jak to będzie w rzeczywistości, to czas pokaże.

Cytuj
20zl … wybieram flaszkę mózgj… z Portugalii i ukraińskie seriale.

Hmm, a słówko komentarza, co autor miał na myśli?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.08.17, 18:52:04 »
pear, Ty,, inni koledzy czy ja ... nie mamy znaczenia w tym świecie, firmy już tam są, gdzie sprzęt jest elastyczny i progamista zrobi to co mu karzą.

To była odpowiedz na Twoje pytanie 200zł za CPLD czy 20zł za teensy ... wole wydać 20zł na winiaka i nie męczyć wyprostowanych zwojów mózgowych. Więcej pożytku i frajdy będzie z bezmyślnego gapienia się w papkę z TV, niż ze  ślęczenia z VHDL/Verilogiem/C/ruby/lua/asm.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.08.17, 19:39:27 »
Niestety na codzień widzę co robią programiści i skóra mi cierpnie. Komputer staje się tak abstrakcyjnym pojęciem, że zaczynają popełniać kardynalne błędy ignorując fakt, że to nadal są fizycznie ograniczone zasoby.
Tym bardziej, po pracy, nie mam już ochoty na programowanie.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.08.17, 20:09:30 »
@Pear, no i wyobraź sobie, że za X lat masz do wyboru:
• super hiper turbo Teensy za 20 złotych,
• leżak magazynowy CPLD za 200 zł.
Co wybierasz?
Wybieram
  • FPGA za 20pln, 5 buforów za 50 :> i kostka pamięci za diabli wiedzą ile.
  • pi pico (lub samo RP2040)
Po co się ryć w starocie ;)
Machines should work. People should think.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.08.17, 20:32:22 »
Niestety na codzień widzę co robią programiści i skóra mi cierpnie. Komputer staje się tak abstrakcyjnym pojęciem, że zaczynają popełniać kardynalne błędy ignorując fakt, że to nadal są fizycznie ograniczone zasoby.

Komputer stał się zwykłym narzędziem i niekoniecznie wszyscy są świadomi jego ograniczeń. Nigdy nie złamałeś trzonka od młotka lub łopaty? To też wynika z przekroczenia pewnych ograniczeń.

Co mi przypomina, jak blisko 30 lat temu wywoziłem w górach we Włoszech gruz takim śmiesznym pojazdem, jak w załączniku. Taka przerośnięta taczka na 4 kółkach, spalinowa, z fotelikiem, kierownicą, gazem, hamulcem, sprzęgłem, biegami do przodu i do tyłu. Pomyślałem, że mam prawo jazdy, to sobie poradzę. No i już na samym początku niemal nie wypadłem z drogi prosto w przepaść (przypominam - góry), bo skrętne koła były tylne, a nie przednie. Tak więc, niech pierwszy rzuci gruzem, kto choć raz źle narzędzia nie użył ;)

Po co się ryć w starocie ;)

O, to, to samo sobie powtarzam. Choć w innym kontekście (relacji damsko-męskich).

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #38 dnia: 2021.08.17, 20:46:01 »
Komputer stał się zwykłym narzędziem i niekoniecznie wszyscy są świadomi jego ograniczeń. Nigdy nie złamałeś trzonka od młotka lub łopaty? To też wynika z przekroczenia pewnych ograniczeń.
Raz złamałem kombinerki :D Młody byłem, teraz już nie mam tyle siły w rękach.
Ale to był jeden raz i potem już kupiłem mocniejsze.
Co innego jak narzędzie nie wytrzyma obciążenia, a co innego jak próbujesz wkręcić gwóźdź suwmiarką i to nie jeden raz, ale masz już taki nawyk, bo ścianka była gipsowa i póki co się udaje.
Nie widzę żadnego usprawiedliwienia dla ignorancji. Bez względu na kategorię narzędzi.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #39 dnia: 2021.08.17, 21:15:41 »
Nie widzę żadnego usprawiedliwienia dla ignorancji. Bez względu na kategorię narzędzi.

Czuję, że trzeba będzie zmienić temat wątku na "Czy ludzkość ma przyszłość?".

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #40 dnia: 2021.08.17, 21:25:37 »
Po co.
Wiadomo, że nie ma.
Machines should work. People should think.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #41 dnia: 2021.08.27, 20:07:40 »
Ale może retro na przyszłość?
Teraz zakładamy, że za jakiś czas hobbyście zostanie tylko użycie uC o "mocy" 16MHz, 240MHz i więcej, żeby zaemulować działanie prostych układów niskiej integracji czy kilku ttl-i.
Ale może pojawią się całkiem nowe możliwości?
Może stanie się łatwo dostępny proces produkcji układów na zamówienie w warunkach "garażowych", jak w tym filmie:

https://youtu.be/IS5ycm7VfXg

PS. Mam też bardziej abstrakcyjną fantazję. Może przyjdzie czas, że stanie się łatwo dostępna technologia drukowania materiałów przewodzących w wystarczająco małej skali. Już teraz dostępne są filamenty przewodzące i drukarki o dokładności 20 mikronów
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #42 dnia: 2021.08.27, 20:48:19 »
Może stanie się łatwo dostępny proces produkcji układów na zamówienie w warunkach "garażowych"

Tu nie ma co gdybać, to się powoli staje rzeczywistością i musimy tylko jeszcze trochę poczekać, aż to się po prostu będzie opłacać.
Rozwój idzie w dwóch kierunkach - "drukowanie" struktur układów scalonych oraz metoda tradycyjna, z krzemowych wafli.
Ta pierwsza pewnie wygra jako tańsza.