Autor Wątek: taśma zewnętrznej stacji spectrum +3 [zaxdrive + oryginalna]  (Przeczytany 2248 razy)

ptyku

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Opole
Proszę o pomoc w zakupie lub zmontowaniu (niestety nie mam złącza krawędziowego na taśmę) taśmy do zewnętrznego napędu B spectrum +3. Skąd wziąć zasilanie do stacji? Bezpieczniej zewnętrzne czy można złączkę rozdzielacz ze spectruma?

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: taśma zewnętrznej stacji spectrum +3 [zaxdrive + oryginalna]
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.03.28, 22:13:45 »
Hm... masz pogrzebanego +3 i brakuje taśmy i zasilania? Bo trochę nie rozumiem czego oczekujesz.

Zasilanie we flopie 3" jest inne niż w klasycznych stacjach 3.5". 5V i 12V są zamienione ze sobą.

Jakby co można kupić/mam gniazda 26-pinowe i takie taśmy.

ZaxDrive nie potrzebuje 12V. Korzysta wyłącznie z zasilania 5V
Zaczynałem od TIMEX`a....

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: taśma zewnętrznej stacji spectrum +3 [zaxdrive + oryginalna]
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.03.29, 00:40:06 »
taśmy do zewnętrznego napędu B

OK, napęd zewnętrzny, ale jaki? Ten ze zdjęcia? Chcesz mieć 2 napędy 3", czy masz już ZAXdrive w miejsce pierwotnego napędu?
Bo widzisz, taśma przyłączeniowa będzie inna w przypadku napędu 3" i 3,5" (bądź też 5,25").
Dobrze by więc było, jakbyś określił dokładnie, co chcesz podłączyć.
Co do zasilania, jeśli korzystasz z oryginalnego zasilacza +3, to cóż... ja bym go dodatkowo nie obciążał. Nie został do tego zaprojektowany, a lubi sobie czasami dymek puścić, bo taki ma humor (w końcu to dziadyga jest). Tak więc albo dodatkowy zasilacz 5/12V, albo zasilacz komputer + napęd z jakiegoś współczesnego zasilacza, oferującego odpowiedni zapas mocy.
Tylko uwaga - flopy 3" mają napięcia na konektorze inaczej, niż napędy 3,5".

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: taśma zewnętrznej stacji spectrum +3 [zaxdrive + oryginalna]
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.03.29, 05:32:07 »
Polecam zasilacz do routera Cisco, nie pamiętam teraz dokladnego modelu ale był on sporo mocniejszy i wiele osób wymieniało wtyczkę i stosowało go jako mocniejszy zamiennik zasilacza do ZX +2A/B i +3.

Edit: zasilacz to model Cisco 34-0874-01.

https://spectrumforeveryone.com/technical/replacement-psu-2a-3-machines/
« Ostatnia zmiana: 2023.03.29, 05:53:25 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

ptyku

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Opole
Odp: taśma zewnętrznej stacji spectrum +3 [zaxdrive + oryginalna]
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.03.29, 09:44:48 »
Tak, mam zaxdrive i sprawną oryginalną stację 3" żal nie wykorzystać zamiennie tych sprzętów w +3 czyli mieć możliwość podłączenia zewnętrznego napędu (albo oryginalnej stacji 3' albo zax drive) stąd prośba o kabelek. Zasilanie chyba najlepiej byłoby z oryginalnego kabelka zasilającego stację wewnętrzną wziąć, może jakaś wtyczka z tyłu obudowy z wyprowadzonym zasilaniem dla stacji?