Autor Wątek: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału  (Przeczytany 32774 razy)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« dnia: 2015.04.16, 19:11:05 »
znalazłem czas i zeskanowałem te parę kartek z oryginalnej POLSKIEJ instrukcji do stacji dyskietek FDD3000
instrukcja zawiera 14 stron i była dołączona do stacji dysków którą posiadam
skan 150 dpi jak będzie potrzeba zeskanuję w większej rozdzielczości ale myślę że tak wystarczy
papier jest cieńki i delikatny i widać przebicia druku na stronach

jak ktoś by potrzebował to w załączeniu

Tygrys możesz też ją wrzucić do Archiwum ZX do działu z FDD3000
moje marzenie: Timex 2048 128K

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.04.16, 22:00:43 »
kurcze. jak ja szukalem to to się nikt nie odzywał i znalazłem tylko w j.ang. więc zdobyłem oryginał i chciałem się podzielić.
moje marzenie: Timex 2048 128K

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.04.17, 06:17:59 »
Przypadkiem znalazłem jak robiłem porządki w książkach :D
A jak potrzeba to i wczoraj zeskanowałem od razu.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.04.17, 08:41:21 »
Jack: dzięki za wsparcie speccy.pl ;-)

mixerov

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.05.27, 23:24:11 »
Przeczytałem właśnie tę instrukcję do FDD3000 w PDF-ie  i zdziwiło mnie to, że niby TOS obsługuje katalogi, ale nie nie mogłem się doczytać jakimi komendami się je tworzy i usuwa. Dziwne.
Timex 2048, AY-Wonder, ZX 128+2, Atari 65XE, C+4, C64

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.05.28, 08:13:53 »
Strona 6.
Tworzenie katalogu - DIM*"nazwa.dir"
Usuwanie - fakt, nie wspomnieli, ale katalogi usuwa się tak samo, jak pliki - ERASE*"nazwa.dir"
Tego "#" to chyba nie powinno być, nie pamiętam, ale postaram się dziś sprawdzić.
« Ostatnia zmiana: 2016.05.28, 08:53:54 wysłana przez trojacek »

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.05.28, 09:28:33 »
Tak, nie powinno być "#". ERASE *"nazwa.dir".
Nie można skasować katalogu z podkatalogami. Z plikami można, o ile nie są zabezpieczone.

mixerov

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.05.28, 12:53:02 »
@trojacek, dzięki za wyprowadzenie z błędu. Gapiszon ze mnie, że to DIM przeoczyłem.
Timex 2048, AY-Wonder, ZX 128+2, Atari 65XE, C+4, C64

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.05.28, 13:05:47 »
Do usług :)
Może powinienem, niepolitycznie, zamiast instrukcji obsługi polecić Ci artykuły z Bajtka ;)

mixerov

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.05.28, 21:23:07 »
A czemu niepolitycznie? Bajtek jest źle widziany na speccy.pl? Przejrzałem swoje Bajtki i znalazłem w numerze 8 z 92 roku "TOS bez tajemnic cz.2". Ciekawe ile tych części było. Mnie TOS zainteresował, bo w dzieciństwie miałem stację FDD3000 i chciałem sobie coś z tego przypomnieć. Ale ja chyba nie używałem TOS-a, bo nie pamiętam, żebym coś wpisywał z klawiatury. Wydaje mi się, że wyświetlało mi się jakieś proste menu, coś jakby w Norton Commanderze i poruszając się góra/dół wybierałem dany plik. Pamiętam, że tło było czarne, a tekst biały, a TOS wyświetla się chyba raczej  na białym tle z czarnymi literami, chociaż na YT widziałem też TOS-a z czarnym tłem i białymi literami, więc może były różne wersje. (Wiem, że można to samemu zmienić komendami  INK, PAPER, BORDER, ale komu by się chciało w to bawić za każdym razem). Z tym TOS-em to jakaś dziwna sprawa, bo nie jest opisany na angielskiej wikipedii, ani na polskiej. Na polskiej jest tylko wylistowany na stronie ujednoznaczniającej skrótu TOS, ale hasła "Timex Operating System" nie ma. Można by z tego wnioskować, że mało kto używał tego TOS-a.
Timex 2048, AY-Wonder, ZX 128+2, Atari 65XE, C+4, C64

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #11 dnia: 2016.05.28, 21:56:40 »
A czemu niepolitycznie?

Bo tak ;)

Cytuj
Bajtek jest źle widziany na speccy.pl? Przejrzałem swoje Bajtki i znalazłem w numerze 8 z 92 roku "TOS bez tajemnic cz.2". Ciekawe ile tych części było.

Chyba nie jest...
Pięć. Yarek je kiedyś zOCR-ował:
http://8bit.yarek.pl/system/zx.tosa2/tos_bez_tajemnic.html
Ale to dość techniczny cykl, nie wiem, czy Ci się tak od razu przyda.

Cytuj
Mnie TOS zainteresował, bo w dzieciństwie miałem stację FDD3000 i chciałem sobie coś z tego przypomnieć. Ale ja chyba nie używałem TOS-a, bo nie pamiętam, żebym coś wpisywał z klawiatury. Wydaje mi się, że wyświetlało mi się jakieś proste menu, coś jakby w Norton Commanderze i poruszając się góra/dół wybierałem dany plik.

Jak kupowałeś dyskietki z softem (grami), to zwykle był dogrywany jakiś "loader", działający tak, jak to opisałeś. Pamiętam, że robiliśmy sobie z kumplami dyscyplinę, kto napisze bardziej funkcjonalny "loader" (czy też raczej "starter"), mieszczący się w 1017 bajtach.

Cytuj
Można by z tego wnioskować, że mało kto używał tego TOS-a.

Używali go wszyscy użytkownicy FDD3/3000. Po prostu bardziej lub mniej świadomie. Jak się uczysz komend, to stajesz się świadomym użytkownikiem systemu. I bardzo dobrze :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #12 dnia: 2016.05.28, 22:02:38 »
To tak jak posiadając Atari ST powiedzieć, ze mało kto używał TOS-a :) (The Operating System)
No, właściwie nakładki okienkowej.

Ale jak społeczeństwo tylko gry i gry, to chłopaki z Grzybowskiej się cieszyli :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

mixerov

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #13 dnia: 2016.05.29, 00:08:40 »
@mariansss Jest jedna wielka różnica pomiędzy Tramiel Operating System, a Timex Operating System. Tylko ten pierwszy system jest omówiony na angielskiej i polskiej wikipedii. To, że czegoś nie ma na polskiej wikipedii może nie jest wielkim argumentem, ale jeśli czegoś nie ma na angielskiej wikipedii, to już jest podejrzane i dlatego ten spectrumowy TOS wydaje mi się podejrzany. Tak to wygląda dziś z pozycji początkującego entuzjasty ;-)
Timex 2048, AY-Wonder, ZX 128+2, Atari 65XE, C+4, C64

mixerov

  • *
  • Wiadomości: 16
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik
Odp: TIMEX FDD 3000 instrukcja PL skan z oryginału
« Odpowiedź #14 dnia: 2016.05.29, 00:42:32 »
@trojacek Dzięki za info, że to były loadery. Może ja wszystkie gry miałem zapisane z jednym rodzajem loadera, bo mam takie mgliste wspomnienie jednolitości i spójności. Może te dyskietki, które do mnie docierały pochodziły z jednego źródła i dlatego miały ten sam rodzaj loadera. Wydaje mi się, że ja wtedy kopiowałem całe dyskietki jakimś programem. Może większość tak robiła, a tylko elita kopiowała pojedyncze pliki pod TOS-em. A komend TOS-a nie będę się uczył na pamięć, bo nie stać mnie na stację FDD3000. Właśnie obserwuję ze zgrozą aukcję jednej takiej. Jeszcze 7 dni do końca, a stacja osiągnęła już cenę 1500 pln. Gdybym swojej w dzieciństwie nie sprzedał, to byłbym dziś bogaty ;-)
Timex 2048, AY-Wonder, ZX 128+2, Atari 65XE, C+4, C64