Autor Wątek: ZX 128 Spider  (Przeczytany 54015 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #240 dnia: 2023.06.09, 12:33:11 »
I jeszcze jendo: jeśli obraz ustabilizuje się przy użyciu powyższej metody, to pozostaje stabilny nawet po resecie. Dopiero power cycle psuje go ponownie.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #241 dnia: 2023.06.09, 12:40:34 »
Tu masz rozpiskę kabla http://www.speccy.pl/wiki/index.php?title=Kabel_RGB_Harlequin
Czy nie masz przypadkiem jakiegoś problemu z masą w tym kablu?

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #242 dnia: 2023.06.09, 16:11:47 »
Czy nie masz przypadkiem jakiegoś problemu z masą w tym kablu?

Jak mówiłem - kabel działa całkowicie poprawnie z Harlequinem i Karabasem...

Edit: Wygląda na to, że konstrukcja kabla jest zgodna z rozpiską.
Przy okazji zauważyłem jeszcze jedną zależność. Podłączyłem komputer do telewizora ze zdemontowaną wtyczką scart - zdjęta obudowa oraz blaszany ekran z wtyczki. W takiej szczątkowej formie podpiąłem ją do telewizora (tego pierwszego, w przypadku którego występują problemy). Po podłączeniu zasilania do komputerka obraz zaczął latać. Okazuje się, że pomogło wyjęcie i ponowne włożenie takiej zdemontowanej wtyczki SCART - obraz powrócił już w formie stabilnej. Wygląda na to, że działa za każdym razem: power cycle -> latający obraz -> wyjęcie/włożenie wtyczki -> poprawny obraz.

Żeby było ciekawiej, powyższa "sztuczka" działa tylko przy zdemontowanej wtyczce. Jeśli założę na nią blaszany ekran i obudowę - przestaje działać. Pomyślałbym, że coś jest nie tak z kablem albo gniazdem w TV, ale znów: ten sam kabel i ten sam telewizor perfekcyjnie działa z Harlequinem i Karabasem. Klątwa jakaś, czy co? ;)

Niezależnie od tego wszystkiego nadal nie jestem w stanie załadować programu z "taśmy", więc coraz bardziej jestem przekonany, że to po prostu osobna kwestia, niezwiązana z problemem obrazu.
« Ostatnia zmiana: 2023.06.09, 17:13:42 wysłana przez Atlantis »

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #243 dnia: 2023.06.09, 18:55:04 »
Ok - powód z wczytywaniem okazał się być tak banalny, że aż mi głupio, że na to początkowo nie wpadłem.
Okazało się, że ustawienia głośności optymalne w przypadku Sizifa i ZX-Uno tu nie były optymalne i trzeba było zjechać z poziomem sygnału. Tak dawno nie korzystałem z magnetofonu, że zupełnie o tym zapomniałem. ;)
Pozostaje jeszcze kwestia rozwikłania zagadki dziwnego zachowania kabla. Bo wszystko wskazuje, że to gdzieś w kablu leży przyczyna kapryśnego zachowania obrazu na moim telewizorze.
Swoją drogą, znacie może jakiś sprawdzony projekt kodera z RGB na composite? Tutaj niestety nie ma wbudowanego AD724 (lub innego, podobnego układu) więc obecnie nie jestem w stanie podpiąć tej płytki do jedynego posiadanego telewizora CRT.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #244 dnia: 2023.06.09, 20:14:16 »
Może po prostu  pora wyrosnąć z tego composite ? Próbujesz go używać z uporem godnym lepszej sprawy ale  zasadzie po co ? Telewizorek czy monitor z wejściem  RGB można kupić za grosze. No i mieć na nim przyzwoity obraz po RGB. Nie rozumiem po co sobie chcesz obraz pogarszać konwertując go do composite. 
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #245 dnia: 2023.06.09, 20:53:56 »
Problem z chińskimi kablami polega na tym że w większości nie są one ekranowane lub ekran jest bardzo słabej jakości co skutkuje w wielu przypadkach pogorszeniem jakości obrazu lub dźwięku.
Mam taki gotowy chiński kabelek RGB i kiedy poprowadzę go zbyt blisko kabli zasilających lub przy listwie zasilającej to często słychać "brum" w TV i czasem jest też widoczne delikatne "mrowienie" na ekranie.

Enkoder PAL zrobiłem w/g noty katalogowej do ZX Spidera na płytce uniwersalnej na tzw kolanie i działa bez problemowo.
Ale są też gotowe projekty jakie można by teś zaadoptować do tego celu np tu https://www.pcbway.com/project/shareproject/OpenVideoModulator_V1.html
Osobiście szedłbym w stronę S-Video zamiast brnąć w C-Video bo zawsze jest to nieco lepsza jakość tylko TV/monitor musi mieć takie wejście.
Jedna uwaga trzeba zewrzeć rezystor z 5V dla złącza mini-DIN by prądu wystarczyło do zasilenia tego enkodera.
« Ostatnia zmiana: 2023.06.09, 21:13:55 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #246 dnia: 2023.06.09, 21:03:48 »
Nadal sie pytam , po co wam to composite OUT  ? Do tego na stareńkim AD  robione ;) Ani to retro , ani klasyczne ?  Ot ktoś tak kiedyś zrobił a reszta płynie z prądem i sie dziwi...że im nie działa...
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #247 dnia: 2023.06.09, 21:20:23 »
C-Video czasem się jednak przydaje jeśli docelowy TV/monitor nie posiada wejścia RGB, ale tutaj się zgodzę że jakość obrazu pozostawia nieco do życzenia :)
Mam taki przypadek że w jednej z lokalizacji (niewielki domek letniskowy) gdzie czasem bywam a jest tam malutki TV z wejściem C-Video i HDMI i bawię się tam też okazjonalnie retro-sprzętem a zakup innego TV/monitora nie wchodzi w grę ze względu na ograniczenia lokalowe.

A odnośnie przestarzałego układu AD724, to jaki inny/lepszy enkoder proponujesz jeśli już on miałby tam być ?
« Ostatnia zmiana: 2023.06.09, 21:29:02 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #248 dnia: 2023.06.10, 08:42:54 »
Odpowiedź jest dość prosta - lubię mieć pod ręką wyjście kompozytowe dla kompatybilności ze wszystkim.
Obecnie może to już nie jest standard, ale jeszcze do niedawna właściwie każdy telewizor LCD miał to wejście. To samo ze starymi CRT. Natomiast wejście SCART, S-Video czy component już wcale takie pewne nie było. I wiem, że jakość zbyt dobra nie jest ale koszmarnie wygląda to głównie na współczesnych telewizorach. Mały CRT już nieco lepiej maskuje niedoskonałości tego standardu. A niestety obecnie mam pod ręką tylko jeden telewizorek CRT, który posiada właśnie tylko wejście kompozytowe. Drugi (ze SCART) czeka na naprawę.

Swoją drogą, czy jest jakiś uptime, który sprawny spectrum powinien spełnić? Swoje konstrukcje często testuję pozostawiając je w stanie włączonym na trochę dłuższy czas (np. kilka dni) i patrząc czy pracują stabilnie, nie mają tendencji do wieszania się/resetów itp. Wczoraj przeprowadziłem taki test w przypadku Spidera - po upływie trochę ponad doby wykonywania programu (zapętlona plansza tytułowa z odtwarzaniem muzyki na AY) zawiesił się. Takie zachowanie można uznać za normalne, czy powinienem się w nim dopatrywać oznaki jakiejś usterki? W końcu jakby nie patrzeć Spectrum nie był projektowany do pracy ciągłej i podejrzewam, że to samo odnosi się do większości klonów.

I jeszcze jedno pytanie: co powinienem wrzucić na kartę pamięci, żeby zadziałało mi DivMMC wraz z menu wywoływanym przez NMI? Testowo włożyłem kartę z ZX-Uno. O ile na czarnej planszy startowej poszczególne elementy są odnajdywane (więc najwyraźniej odczyt z karty SD działa poprawnie) to po zwarciu na chwilę NMI dioda karty jedynie miga na moment i nic się nie dzieje.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #249 dnia: 2023.06.18, 09:56:42 »
Kontynuując temat niestabilnego obrazu na jednym z telewizorów:
Zamówiłem części i wykonałem jeszcze dwa egzemplarze kabla RGB, korzystając z tej rozpiski. Nie pomogło - telewizor zachowuje się dokładnie tak samo. Obraz trzęsie się przez jakiś czas, zwykle stabilizując się po jakimś czasie.

Dodatkowo zauważyłem, że Karabas cierpi na trochę inną przypadłość - muzyka z układu AY jest odtwarzana na telewizorze z przerwami - raz ją słuchać, raz nie. Co ciekawe, w tym samym czasie jest ona cały czas słyszalna na wyjściu sstereo jack. Z telewizora nie znikają dźwięki wbudowanego głośniczka.

Czyżbym miał jakiś problem z gniazdem SCART/RGB na tym konkretnym telewizorze?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #250 dnia: 2023.06.18, 13:03:53 »
Zamówiłem części i wykonałem jeszcze dwa egzemplarze kabla RGB, korzystając z tej rozpiski.

A jakie konkretnie napięcia masz na pinach 8 i 16 SCART? Bo mruganie obrazu i zanikanie audio śmierdzi mi samoczynnym przełączaniem się trybów CV/RGB.

Cytuj
Czyżbym miał jakiś problem z gniazdem SCART/RGB na tym konkretnym telewizorze?

Czyli co, nadal nie sprawdziłeś na żadnym innym? :O
Sprawdź koniecznie.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #251 dnia: 2023.06.18, 14:00:53 »
A jakie konkretnie napięcia masz na pinach 8 i 16 SCART? Bo mruganie obrazu i zanikanie audio śmierdzi mi samoczynnym przełączaniem się trybów CV/RGB.

Na linii BLNK, za rezystorem 270 ohm mam 1.08V.
Z tego co widzę na schemacie ZX 128 Spider to linia SWITCH nie jest w ogóle do niczego podłączona. Powinienem tam wstawić jakiś rezystor?

Cytuj
Czyli co, nadal nie sprawdziłeś na żadnym innym? :O
Sprawdź koniecznie.

Jak już pisałem, miałem okazję sprawdzić na innym telewizorze - nieco starszym LCD Samsunga. Problem z latającym ekranem nie wystąpił tam ani razu - obraz był stabilny od razu po włączeniu, za każdym razem gdy próbowałem.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #252 dnia: 2023.06.18, 14:49:18 »
Na linii BLNK, za rezystorem 270 ohm mam 1.08V.
Z tego co widzę na schemacie ZX 128 Spider to linia SWITCH nie jest w ogóle do niczego podłączona. Powinienem tam wstawić jakiś rezystor?

https://pl.wikipedia.org/wiki/SCART

pin 8SWITCHSygnał przełączający TV/AV/16:9 (12V – 4:3/6V – 16:9)
pin 16RGBSygnał przełączający Composite Video/RGB (3V)


Tu trochę inaczej opisane:
https://en.wikipedia.org/wiki/SCART
Cytuj
Pin 8      
Status & Aspect Ratio up[c]

    0–2 V → off
    +5–8 V → on/16:9
    +9.5–12 V → on/4:3

Pin 16      
Blanking signal up
RGB-selection voltage up

    0–0.4 V → composite
    1–3 V → RGB

Cytuj
Jak już pisałem, miałem okazję sprawdzić na innym telewizorze - nieco starszym LCD Samsunga. Problem z latającym ekranem nie wystąpił tam ani razu - obraz był stabilny od razu po włączeniu, za każdym razem gdy próbowałem.

Tym bardziej podejrzewam, że po prostu Twój TV dostaje niewłaściwe napięcia.
Każdy TV jest pod tym względem inny, niektóre całkowicie ignorują te piny (lub tylko jeden z nich), niektóre dają priorytet ustawieniom z pilota, a niektóre wymagają stricte standardowych napięć. Nie dowiesz się, póki nie sprawdzisz.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #253 dnia: 2023.06.18, 15:01:12 »
Na szczęście podobne problemy już dawno są zdiagnozowane, https://www.youtube.com/watch?v=0wVlHt1xJ-I
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #254 dnia: 2023.06.18, 19:07:43 »
pin 8SWITCHSygnał przełączający TV/AV/16:9 (12V – 4:3/6V – 16:9)

Czy pozostawienie tego sygnału niepodłączonego może powodować problemy? Czy raczej zostanie to zinterpretowane po prostu jako 0V.
Artykuł na anglojęzycznej Wikipedii twierdzi, że 0V na pinie 8 oznacza "no signal, or internal bypass".
Tak to wygląda w chwili obecnej po stronie Spidera ten pin nie jest do niczego podłączony, nie ma także żadnego rezystora we wtyczce SCART.

Cytuj
pin 16RGBSygnał przełączający Composite Video/RGB (3V)

Tam jest nieco ponad 1V. Wikipedia twierdzi, że 1-3V to właśnie RGB.
Swoją drogą zastanawia mnie jeszcze obserwowane zachowanie w przypadku Karabasa - jak wspominałem, dźwięk znika tam w dziwnie wybiórczy sposób.
Testy wykonywałem na grze "Renegade" (chyba mój ulubiony punkt odniesienia przy szybkich testach konstrukcji z AY). Muzyka w planszy tytułowej gra cały czas. Za top muzyka podczas gry ma tendencję do przycięć, ale tylko na wyjściu TV - sygnał odsłuchiwany równocześnie z wyjścia stereo (jack 3,5) występuje cały czas. Co więcej - z telewizora nie znikają odgłosy generowane przez beeper. Dlatego nie wydaje mi się, żeby był to objaw związany z przełączaniem sygnału - tym bardziej, że obraz wtedy nawet nie drgnie.

Cytuj
Tym bardziej podejrzewam, że po prostu Twój TV dostaje niewłaściwe napięcia.
Każdy TV jest pod tym względem inny, niektóre całkowicie ignorują te piny (lub tylko jeden z nich), niektóre dają priorytet ustawieniom z pilota, a niektóre wymagają stricte standardowych napięć. Nie dowiesz się, póki nie sprawdzisz.

No właśnie, tylko które napięcia? Jak mówiłem - pin 8 nie jest wcale z niczym połączony (taka jest konstrukcja Spidera) a na pinie 16 jest trochę ponad 1V. Twoim zdaniem to za blisko granicy? Może faktycznie czasem zdarza się, że spadnie poniżej tego 1V i telewizor wtedy głupieje?
Dodam jeszcze tylko, że przez chwilę brałem pod uwagę jakieś uszkodzenie gniazda SCART w telewizorze (np. jakiś zimny lut) ale np. takie Sizify działają na  nim idealnie.