Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KWF dnia Dzisiaj o 13:34:15 »
Spróbuję jeszcze procedury z podaniem 12V przez rezystor na OE1 (oczywiście po usunięciu wszystkich innych układów scalonych z płytki). Z tego co widzę w przypadku ZX Max 128 będzie to też wymagało wylutowania R9, bo łaczy on OE1 z linią IOREQ.
Jestem w stanie zrozumieć, że trafiły mi się zablokowane układy - Chińczyk pewnie ich nie sprawdzał. Tylko dlaczego jeden udało mi się zaprogramować i dopiero po tym przestał być wykrywany?

Moim zdaniem wystarczy wylutować R9 (jeden koniec do strony /OE1). Jeśli możesz zmierzyć ile pobiera sama Altera z linii 5 V, będziesz wiedział czy nie jest uszkodzona wewnętrznie. Pobór prądu dla sprawnego układu powinien wynosić ok. 100-150 mA.
2
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Ostatnia wiadomość wysłana przez damik dnia Dzisiaj o 13:16:18 »
Możliwe że wyzionął już ducha, nic nie jest wieczne a te układy z Ali to zwykle podpicowane używki po przejściach.  ;)
3
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Atlantis dnia Dzisiaj o 13:09:41 »
Ok, zamówiłem jeszcze programator USB-Blaster od Kamami, ale na nim efekt jest taki sam.
Przyjrzałem się zachowaniu diodek podczas programowania. PWR świeci cały czas na czerwono, a ACT na chwilę się zapala podczas próby programowania, ale gaśnie po pojawieniu się błedu.
Spróbuję jeszcze procedury z podaniem 12V przez rezystor na OE1 (oczywiście po usunięciu wszystkich innych układów scalonych z płytki). Z tego co widzę w przypadku ZX Max 128 będzie to też wymagało wylutowania R9, bo łaczy on OE1 z linią IOREQ.
Jestem w stanie zrozumieć, że trafiły mi się zablokowane układy - Chińczyk pewnie ich nie sprawdzał. Tylko dlaczego jeden udało mi się zaprogramować i dopiero po tym przestał być wykrywany?
4
PROGRAMOWANIE / Odp: duszki Manic miner i jet set willy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ZX Freeq dnia Dzisiaj o 11:36:07 »
Chodzi o kod czy chodzi o dane ze sprajtami? Za malowanie sprawjtów odpowiada procedura DRAWSPRAITE, rejestr C określa czy ma być nadpisywane czy nie (czyli basicowe OVER 0 lub OVER 1), rejestr DE to adres w pamięci danych sprajta, HL to adres pamięci ekranu, gdzie spraj ma być wydrukowany. A co do grafiki, tp polecam program "Spectrum Analyser" pod windowsa, oprócz wielu opcji, pozwala przeglądać wizualnie pamięć i odpowiednio formatować wymiary sprajtów.
5
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Nowy Harlequin...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Atlantis dnia Dzisiaj o 01:23:02 »
Ok. Nie mogę już edytować mojej wiadomości, ale problem się rozwiązał. Zauważyłem, że lekkie wygięcie płytki wpływa na występowania problemu. Zrobiłem dokładniejsza inspekcję i okazało się, że jeden z pinów nie był przylutowany.
Teraz pozostał jeszcze jeden problem - widzę, że obraz delikatnie faluje. Nie na tyle, żeby to jakoś mocno przeszkadzało. Podejrzewam, że w grach nie będzie to jakoś przeszkadzało, ale już w przypadku tekstu lekkie drżenie obrazu jest dostrzegalne. Nie zauważyłem takiego problemu w innych klonach. Jest na to jakieś lekarstwo?
6
RÓŻNOŚCI / Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ZorrO dnia Wczoraj o 22:02:49 »
Co prawda nie po kolei, ale kanał "Sonda Program TV"
https://www.youtube.com/@ProgramSonda/videos
regularnie wrzuca kolejne odcinki. Na razie jest z połowa ze wszystkich dostępnych. :)
7
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Nowy Harlequin...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Atlantis dnia Wczoraj o 21:30:29 »
Ostatnio skończyłem składać Harlequina 128 (wersja 4B) i mam bardzo podobny problem.
Obraz na telewizorze albo nie pojawia się wcale, albo pojawia się na chwilę (mocno zniekształcony), żeby w chwilę później zniknąć ponownie.
Zgodnie z sugestią z poprzednich postów usunąłem R40 i C35. Niestety niczego to nie zmieniło.
Kabel zgodny ze schematem - działa poprawnie z innymi klonami (np. Sizif-512 i ZX Max 128).
Wrzucam zdjęcia przebiegów widocznych na oscyloskopie. CSync pobrany z pinu 3 J18, sygnał kompozytowy z pinu 1. Dodatkowo sprawdziłem CLK (pin 6 CPU).
Ktoś ma jakiś pomysł?
8
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Ostatnia wiadomość wysłana przez paroos dnia Wczoraj o 10:40:37 »
Nice :D
Dzięki za podzielenie się. Przydatna informacja.

Oglądałem ostatnio na YT film jak gość odblokowuje jtag i zmarnowałem czas, bo nie podzielił się tym trikiem.
Chciał się tylko pochwalić że umie :)

Ciekawe jak z innymi układami, bo jak widać tej informacji - raczej nieprzypadkowo - nie umieszczają w notach katalogowych.
9
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KWF dnia Wczoraj o 09:28:38 »
Aby odblokować JTAG wystarczy podać +12V (dla MAX7000) przez rezystor 1k0-1k8 na wejście OE1. Podobnie jest w przypadku odpowiedników Atmela. Dla MAX3000 napięcie programowania musi być niższe: https://web.archive.org/web/20080923170048/http://www.altera.com/support/kdb/solutions/rd02212005_950.html

Oraz warto poczytać tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3844129.html

Cała procedura wygląda następująco:
1. zasilić CPLD i na /OE1 podać napięcie programowania (Vpp) - musi być na /OE1, a nie na /OE2 czy na /OE1 i /OE2
3. skasować zawartość CPLD, np. przez zaprogramowanie skompilowanym wsadem - wynik może być z błędami
4. odpiąć oba napięcia
5. ponownie zasilić CPLD i zaprogramować docelowo.

O ile układ CPLD nie jest uszkodzony, powinno zadziałać.
10
TIMEX / Odp: Schematy FDD3, FDD3000, Interface M-397
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ArturM dnia Wczoraj o 08:29:48 »
Jeszcze jeden schemat, bo tego nie ma na schematach stacji FDD3000. Sposób okablowania złącza połączeniowego wraz z akcesoriami.
Strony: [1] 2 3 ... 10