Autor Wątek: JunServ - Elwrowski Junet pod PC  (Przeczytany 11934 razy)

Cordylus

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    Koszalin
JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« dnia: 2014.12.14, 01:28:43 »
Udało mi się zdobyć unikalne urządzenie pozwalające tworzyć sieć Junet przy pomocy komputera typu IBM AT. Mowa tu o karcie JunServ, która została wypuszczona na samym początku lat 90-tych i miała zastąpić stacje dyskietek F800.

Informacji na internecie jest o tym bardzo mało, jednak udało mi się zdobyć również w niezwykły sposób jej schemat i pełną dokumentację uruchomieniową. Jest jednak pewien szkopuł. Brakuje programu na PC, który by ją obsłużył i nie mam pojęcie gdzie można by go szukać.

Pytanie więc mam proste: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
Chociaż jakiś mały trop bardzo by mi pomógł.
ZX-Spectrum 48K; Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Unipolbrit 2086, Meritum I, Bosman 8, CA80, Amstrad CPC464, CPC6128, Commodore VIC-20, C64, C128, A500, A1200, A600, Atari 400, 130XE, 65XE, Mac Classic, PeCetów cała masa

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.05.10, 10:12:57 »
Proponuję spróbować emailować(nie wiem czy odpowiedzą), obdzwonić czy  do szkół w Polsce. Problem w tym, że jest ich naprawdę sporo...

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.05.16, 12:25:52 »
Temat był już przeze mnie wałkowany. Programista, który pisał ten soft dla AdvaCOM niestety nie ma tego softu. Jedyna nadzieja, że ktoś posiadający PC z kratą JunServ będzie miał ten soft na dyskietkach bądź dysku twardym tego komputera, który był w pracowni z takimi Juniorami. Był taki gość który na allegro sprzedawał takiego PCta z pracowni. Niestety mimo najszczerszych chęci... z racji tego że allegro nie trzyma danych z transakcji sprzed kilku lat, nie miał jak mi dać do niego namiaru.

Dokumentację mam (z tego samego źródła), kabel połączeniowy od PCta do Juniora mam, JunServa mam. Softu niestety nie ma. Przejrzałem wszystkie swoje dyskietki. Niestety...

Proponowane dzwonienie przez kolegę pgru po szkołach uważam za bezsensowne... z jednej bardzo prostej przyczyny. Ćwiczyłem to już. Z racji tego, że chyba jestem najlepszym poszukiwaczem Juniorów  8), zacząłem szukać u źródła. W archiwum uzyskałem listę szkół do których trafiły Juniory, niestety w żadnej z nich nie było po nich śladu. Znalazłem tylko jedną, gdzie nauczyciel informatyki do dziś pokazuje Meritum i Juniora jako ciekawostkę przyrodnicza. Minęło za dużo czasu, nie zapominajmy, że była tzw. ustawa śmieciowa i wszystkie instytucje miały obowiązek oddawać do utylizacji rzeczy do konkretnego terminu. Po tym terminie za utylizację musiały płacić grube pieniądze. Dlatego komputery lądowały w rękach Pana Kazia, Stasia, Jasia, Heńka i tym podobnych, którzy byli albo odpowiedzialni za sprawy gospodarcze w szkole - tzw. kierownicy gospodarczy. Po 1993 roku szkoły były wyposażane w komputery PC, dlatego Juniory z tych szkół do których dzwoniłem zostały oddane do szkół biedniejszych, głównie wiejskich, które komputerów nie miały wcale. Niestety o tym gdzie te komputery szły decydowało kuratorium... dlatego prędzej znajdziesz Juniory u kogoś prywatnie niż w instytucji :)

Tak samo będzie z tym oprogramowaniem. Kiedyś może się znajdzie... oby...

Udało mi się zdobyć unikalne urządzenie pozwalające tworzyć sieć Junet przy pomocy komputera typu IBM AT. Mowa tu o karcie JunServ, która została wypuszczona na samym początku lat 90-tych i miała zastąpić stacje dyskietek F800.

Informacji na internecie jest o tym bardzo mało, jednak udało mi się zdobyć również w niezwykły sposób jej schemat i pełną dokumentację uruchomieniową. Jest jednak pewien szkopuł. Brakuje programu na PC, który by ją obsłużył i nie mam pojęcie gdzie można by go szukać.

Pytanie więc mam proste: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
Chociaż jakiś mały trop bardzo by mi pomógł.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.05.17, 14:29:25 »
Hmm jak się znajdzie oprogramowanie to chętnie kupię kartę(nawet kopię). Jak dzięki moim radom to chętnie bym dostał, albo kupił po kosztach.

W zasadzie nie wiem czy próbowałeś, ale ja mając taką stronę o Elwro spróbowałbym na portalach dla nauczycieli. Wyjaśnić sytuację(napisać, że autor nie ma, może nawet dostać pisemną zgodę) z oprogramowaniem i może ktoś się znajdzie. Lista portali np. tu: http://wienmar.republika.pl/linki/Portale_%20edu.htm

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.05.19, 22:16:41 »
Masz czas to próbuj. Ja mam narozgrzebywane sporo tematów, a każdy tylko czeka na gotowe :)
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.05.19, 23:44:14 »
W sumie czemu nie. Tylko jak się prowadzi jakąś stronę, czy ma kontakt do właściciela oprogramowania to jest łatwiej. Po prostu ludzie są bardziej chętni pomóc/oddać. Zresztą chyba najlepiej świadczy o tym Twoja kolekcja 800 :-) . W razie czego mogę się powołać na Ciebie?

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.05.21, 13:21:35 »
Wolałbym, żeby każdy powoływał się raczej na siebie.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.06.04, 10:33:40 »
Tak, tylko jak ktoś się zapyta - dlaczego Pan nie zwrócił się do autora rozwiązania. Albo co gorsza - mam ale nie wiem czy mogę się podzielić bo nie znam zdania autora. To wtedy zasadniczo powinienem podać kto się kontaktował(o to mi chodziło  z tym powoływaniem)...

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.06.27, 11:39:33 »
Takie pytanie - bo raczej było próbowane, albo po prostu nie działa. Czy karta była testowana na komputerze z włączonym emulatorem Elwro 800 Junior - VJunior? Być może działa np. rozsyłanie po Junecie...

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.07.28, 13:04:24 »
Uruchamianie tej karty na emulatorze, jest jak jeżdżenie na rowerze do góry nogami... nie da się. Nie da się jej również uruchomić jej na nowszym komputerze, a wynika to z zastosowanej konstrukcji karty i specyfiki kodu napisanego w C do tej karty. Koniec tematu.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.08.14, 09:49:53 »
To, ze jest na starszy komputer to nie problem. Nie jeden ma taki w kolekcji. Problemem jest to, ze nie chce Pan udostepnic oprogramowania, ktorego nawet autor nie posiada i nie mozna normalnie kupic. Z drugiej strony na tym forum ludzie udostepniaja Panu co maja, by mogl Pan uruchomic swoje "nowe nabytki".

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.08.14, 10:12:25 »
To, ze jest na starszy komputer to nie problem. Nie jeden ma taki w kolekcji. Problemem jest to, ze nie chce Pan udostepnic oprogramowania, ktorego nawet autor nie posiada i nie mozna normalnie kupic. Z drugiej strony na tym forum ludzie udostepniaja Panu co maja, by mogl Pan uruchomic swoje "nowe nabytki".

Ojojoj :D
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

zdebel

  • *
  • Wiadomości: 34
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: JunServ - Elwrowski Junet pod PC
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.08.29, 10:34:46 »
Jeżeli ktoś posiada faktycznie ten kod, to nie lepiej go na githuba wrzucić i możnaby chociażby w pythonie napisać implementację tego protokołu i zwykłym donglem na USB napędzic temat. Nie rozumiem takiego chowania się z wiedzą. Teraz siedzę w Macach, tam to jest istna patologia, nikt się nie chce dzielić wiedzą, wszystko mimo że stare to każdy chce jeszcze na tym zarobić, dramat...