Autor Wątek: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera  (Przeczytany 7846 razy)

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« dnia: 2019.12.25, 13:25:14 »
Męczyłem, męczyłem i wymęczyłem. Chyba najbardziej kompletna i najdokładniej sprawdzona historia komputera ELWRO 800 Junior. Smacznego :)

https://polskiekomputery.pl/polski-mikrokomputer-elwro-800-junior-historia/
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.12.25, 16:36:12 »
Chyba ładują im baterie. ;)


- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zielony64

  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Miejsce pobytu:
    Nowa sól
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.12.26, 00:06:41 »
Ładny ten ELWRO 804  Junior PC, dostępność podejrzewam zerowa.

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.12.26, 12:34:45 »
Zerowa.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

zielony64

  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Miejsce pobytu:
    Nowa sól
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.12.26, 14:44:26 »
Chociaż nie mówię hop..... Posiadasz taki więc może kiedyś..... ;D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5508
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.12.27, 06:24:14 »
Ciekawy tekst. Mam parę uwag :)
Jest problem z linkiem do dokumentu elwro-800-junior-ski960-85-polskiekomputery-pl-2-1.jpg (nie wyświetla się).

Druga sprawa. Użyłeś w opisie kwot podanych w trzech różnych walutach bez kontekstu jakie były wówczas przeliczniki (oficjalne i czarnorynkowe). To utrudnia trochę zrozumienie tła sytuacji.

Trzecie, może trochę na wyrost, ale zespół konstruktorów zasłużył moim zdaniem na trochę więcej niż mało czytelny ciąg wymieszanych nazwisk i ról podanych w nawiasie.

Na pewno nie jest błędem produkcja komputerów w Elwro na poziomie "kilkudziesięciu sztuk rocznie" ?
Zaxon sam w pojedynkę tyle składa ;)

Literówka - zamiast Micro-Proglog powinno być Micro-Prolog.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.12.28, 00:32:19 »
Pear, dzięki za uwagi.

Faktycznie obrazek się nie wyświetla zbadam to, co do kwot, postaram się to jakoś przeliczyć :) Co do samych konstruktorów... to uwierz mi, że to co zostało opisane w nawiasie... wydusiłem kolanem naciskając na gardło rozmówcę... To nie są proste rozmowy :)

Ale dzięki, że przeczytałeś :) Nie każdy dotrwał do końca :D
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.12.29, 09:18:50 »
Kawał fajnego tekstu - jak zawsze zresztą :)

To co mnie zawsze mocno zastanawia, to upór z jakim utrzymywano/rozwijano technologie wyraźnie odstające od tego, co było już "dostępne" w otaczającym świecie.

Ja wiem, że pojawią się od razu głosy - ale jak to dostępne? Przecież restrykcje, CoCom, problemy z dewizami... No niby tak - ale już na początku lat '90 (a właściwie pod koniec '80) nie mieliśmy już tych problemów... Moim zdaniem pomimo tego, że społeczeństwo niezwykle łatwo odnalazło się w nowej rzeczywistości, to instytucje (również te naukowe) miały z tym wielki problem. I często chęć obrony podjętych wcześniej decyzji brała górę nad zdrowym rozsądkiem...

Niemniej, utrzymanie pamięci o początkach polskiego przemysłu komputerowego (czy szerzej - polskiego IT) uważam za wspaniałe przedsięwzięcie i trzymam kciuki za kolejne opracowania. Naprawdę dobra robota.

A tak przy okazji - marzy mi się duże muzeum POLSKIEJ INFORMATYKI, skupiające eksponaty rozrzucone obecnie po całym kraju. MHKiI czy Marcin - robicie wielką robotę, jednak tu potrzeba naprawdę sporych pieniędzy i jeszcze większej ilości pracy. Jeżeli takowe powstanie - będę stał w dowolnie długiej kolejce po bilety na otwarcie :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6828
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.12.29, 15:38:44 »
To co mnie zawsze mocno zastanawia, to upór z jakim utrzymywano/rozwijano technologie wyraźnie odstające od tego, co było już "dostępne" w otaczającym świecie.

A mnie to wcale nie dziwi.
Co z tego, że komputery były w Pewexach i Baltonach, skoro ich cena wynosiła kilka średnich pensji? Owszem, ministerstwo oświaty mogło i nawet kupowało te komputery, ale to było doraźne łatanie olbrzymich potrzeb. A tak naprawdę można było skonstruować ekwiwalent na częściach RWPG w znacznie niższej cenie, zapewniając przy tym wyższą wytrzymałość mechaniczną (zwłaszcza klawiatury - w teorii przynajmniej) oraz usługi serwisowe z prawdziwego zdarzenia, zamiast odsyłania do dystrybutora/importera. Zbudowanie polskiego komputera edukacyjnego jawiło się także jako ambitna misja, gdzie koszty schodziły na dalszy plan, a na pierwszym był proedukacyjny system oprogramowania plus cała "baza", pasująca do socjalistycznej filozofii centralnego rozdzielnika.

Co prawda Timex też dużo obiecywał (i sporo zrobił z firmą Polbrit), jednak TC2048 to nie był model projektowany dla szkół i świetnie to widać po "poszkolnych", mocno sfatygowanych egzemplarzach.

Teoria jednak rozminęła się trochę z praktyką i Elwro nie stał się "komputerem w każdej szkole", ale kto mógł przewidzieć, że końcówka lat 80. będzie taka burzliwa, zwłaszcza na rynku walutowym oraz w światku komputerów. Zanim wyprostowano błędy konstrukcyjne i rozwinięto produkcję na szerszą skalę, "świat" już chciał pecetów ;)

EDIT: Jeszcze jedna uwaga. Szkolny sprzęt komputerowy naprawdę wymagał unifikacji, bo to, co się działo, było średnio użyteczne z puntu widzenia udanej edukacji: część szkół miała Spectrum i Timexy, część - Meritum, a część Amstrady. Nie każdy uczeń był na tyle ogarnięty, by mając w podstawówce Timexa, od razu zrozumieć w liceum Amstrada czy Meritum. Bo nie każdy jest geekiem ;).
« Ostatnia zmiana: 2019.12.29, 16:19:50 wysłana przez trojacek »

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.12.29, 16:49:00 »
Nie kupuje tej retoryki :) Zwróć proszę uwagę na akapit zatytułowany "monopol na drogiego Juniora". Moim zdaniem przytoczony tam fragment wywiadu z "człowiekiem z kuratorium" dokładnie pokazuje to o czym wspominałem.

Po prostu wychowujemy się w kulturze w której przyznanie się do błędu (a tak można by traktować w pewnym momencie zatrzymanie produkcji) jest traktowane w kategorii porażki. A stąd prosta droga do okopywania się na swoich polach i trwanie w decyzji - niezależnie od realiów... :)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1640
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ELWRO 800 Junior - historia powstania komputera
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.12.29, 21:56:40 »
Cieszę się że mam swoje egzemplarze elwro junior co prawda w opłakanym stanie ale mam.

Ja w szkole mialem właśnie elwro i timexa. Wtedy amstrada czy meritum nie widziałem na oczy ba nawet o nich nie słyszałem.
moje marzenie: Timex 2048 128K