Autor Wątek: Matthew Smith  (Przeczytany 2916 razy)

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Matthew Smith
« dnia: 2014.05.03, 17:26:02 »
Mam pytanie skąd Matthew Smith miał wiedzę na temat programowania w asemblerze skoro we wczesnym wieku zakończył edukację ,teraz to może bym zrozumiał ale w tamtych czasach tak z nikąd napisać Jet set willy czy manic miner  ? pytam tylko z ciekawości a gościa podziwiam.
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Matthew Smith
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.05.03, 18:38:39 »
Wystarczyła instrukcja obsługi i z jedna książka o Z80, plus wolny czas i bzik na punkcie. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Matthew Smith
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.05.03, 19:35:44 »
A mi się wydaje że tak jak muzyk, czy grafik ma talent, tak programista misi mieć to coś.
Jeden przeczyta 10 książek o z80. i nic z tego nie wyniknie, a drugi patrzy na kod w debuggerze i w głowie mu się układa co dany wycinek kodu robi..
No i  im starszy człowiek tym trudniej bo się włącza analiza i co by było gdyby
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Matthew Smith
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.05.03, 21:20:39 »
Tak z pewnymi rzeczami się człowiek rodzi ma to coś w sobie wystarczy aby trawił na odpowiedni grunt i się rozwija.
Same książki itp nie wystarczą.
Ja nie jestem (będę) fryzjerem bo się z tym nie urodziłem :(
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Matthew Smith
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.05.04, 01:04:27 »
A ja uważam że "bzik" jest ważniejszy niż talent. Talent sprawia że łatwiej przyswajasz wiedzę lub umiejętności w jakiejś dziedzinie, ale możesz mieć ich z 10 z których żaden cie nie cieszy bo lubisz robić coś zupełnie innego. Za to bzik sprawia że nie ważne czy nauka ci przychodzi łatwo czy z trudem, bo i tak nie żałujesz czasu by opanować dziedzinę. Przez co możesz osiągnąć więcej niż ktoś kto ma do tego talent ale nie ma zamiaru z niego korzystać. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Matthew Smith
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.05.04, 09:35:19 »
Kiedy Smith pisał Manic Minera w 1983 roku miał do dyspozycji naprawdę dużo literatury.

To nie była Polska lat 80-tych gdzie wszystkiego brakowało ;) Pamiętajmy że przed Spectrum procesora Z80 używały komputery ZX80 i ZX81 a sam procesor powstał w 1976 roku czyli istniał już 7 lat.

Natomiast niewątpliwie jak na swoje czasy Smith był programistą wybitnym skoro potrafił coś takiego stworzyć.

Niemniej widziałem dyskusję z której wynikało że w kodzie Manic Minera można by naprawdę dużo optymalizować, ktoś nawet zrobił poprawkę w skutek której zaczął on dwa razy szybciej chodzić. No i stał się przez to niegrywalny ;)