Autor Wątek: Plus - problem z klawiaturą  (Przeczytany 3140 razy)

Klimek

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Plus - problem z klawiaturą
« dnia: 2013.06.10, 09:46:51 »
Witajcie, to mój debiut na tym forum, ale mam nadzieję, że zostanę tu dłużej.
Uratowałem dawno temu ZX Spectrum + przed śmietnikiem. Komputer leżał w szafce długi czas i czekał, aż będę miał wystarczająco dużo czasu i wprawy, aby go naprawić. Kiedy nadszedł jego czas po wymienieniu stabilizatora i wyrzucaniu modulatora wreszcie do mnie zagadał.
Ale tutaj pojawia się problem - on do mnie gada, ja do niego nie mogę. Na TV pojawia się "1982 Sinclair Research" i komputer nie reaguje na nic. Jak sprawdzić, czy to padła folia od klawiatury, czy też może coś bardziej skomplikowanego w elektronice? Próbowałem zwierać piny gniazd od folii klawiatury, ale nie dało to żadnego rezultatu.
Pozdrawiam!

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Plus - problem z klawiaturą
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.06.10, 10:33:10 »
A dobrze zwierasz piny od klawiszy ?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Plus - problem z klawiaturą
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.06.10, 10:41:29 »
Czyli dokładniej jeden pin z lewego gniazda (5 pinów) z jednym pinem z prawego gniazda (8 pinów).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Klimek

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Plus - problem z klawiaturą
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.06.10, 10:51:18 »
Dokładnie tak robię. Jeden z mniejszego, jeden z większego. Gniazda od klawiatury już były przylutowywane zanim kupiłem ten komputer (ślady kalafonii), więc obawiam się, że jakiś majster z bożej łaski coś wykombinował. Byłbym wdzięczny za każdą wskazówkę jak zdiagnozować usterkę.

EDIT: Ktoś na forum napisał, że uszkodzona może być ULA. Jest jakiś forumowicz z okolic Krakowa, kto mógłby dysponuje sprawnym plusem? Ew. można by było sprawę załatwić korespondencyjnie.
« Ostatnia zmiana: 2013.06.10, 11:42:29 wysłana przez Klimek »