Autor Wątek: Niestabilne NanoSD  (Przeczytany 3665 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Niestabilne NanoSD
« dnia: 2019.07.26, 13:28:39 »
W zasadzie to mam zapytanie do tych co już coś kombinowali z uruchamianiem tego ustrojstwa ;)

Ostatnio poskładałem sobie NanoSD na płytce otrzymanej od kolegi z forum.
Na początku nie chciało praktycznie wcale działać i zwieszało Speccy za każdym razem, ale od czasu do czasu na "zimno" zatrybiało zaraz po włączeniu i po resecie ponownie odmawiało współpracy.

Wymieniłem RAM z 658512ALFPI-10 (pseudostatyczny z automatycznym odświeżaniem w tle) na pełną statyczną R1LP0408CSB-7UI bo taką akurat miałem pod ręką i w tej chwili wszystko działa prawie normalnie.
Przy czym przy obu pamięciach program divramka.tap zawsze wykazywał że pamięć jest sprawna.  ::)

Na jednym Speccy48 działa to w miarę stabilnie, na innym nieco mniej i co jakiś czas się zwiesi, jednak na ZX Max 48 zwiesza się bardzo często, czasem podczas włączania zasilania ale i często w trakcie odczytu plików.
No i jeszcze jest problem z przelotowym IF KempAY od Lotharka, tam to się od razu wszystko wysypuje i kaszani, gdzie np moje stare DivIDE działa bez żadnego problemu.

W związku z tym pytanie, czy kombinować z innymi pamięciami (musiałbym coś pozamawiać bo innych nie posiadam) czy może bardziej skupić się na gmyraniu  przy sygnale CLK i uniwibratorze, bo z moich obserwacji na jednych kompach lepiej działa w pierwszym ustawieniu jumpera a na innych lepiej jest na drugim... czy może jeszcze gdzieś indziej szukać problemu, może jakieś pikowe kondensatory gdzieś trzeba dokleić cy cuś ?
A może się czepiam i to tak już ma być bo taka tego uroda jest  ;D

Jakie modele pamięci zwykle są stosowane w tym IF, lub na co warto zwracać uwagę podczas uruchamiania ?

Wolę dopytać zanim zacznę zamawiać inne pamięci...
« Ostatnia zmiana: 2019.07.26, 13:42:51 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.07.26, 13:42:23 »
Tak z ciekawości, co za Robin Hood rozdaje płytki do mojego interfejsu?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.07.26, 13:49:33 »
Podobno projekt jest uwolniony z tego co wyczytałem, ktoś sobie zrobił i zostały mu nadmiarowe płytki jak to zwykle bywa...
Jakiś czas temu dałem ogłoszenie na naszym bazarku i ktoś się podzielił... nie było to działanie komercyjne.
No i zrobiłem sobie też ja - wyłącznie dla siebie i na własne potrzeby :)

To chyba nie jest jakiś problem... ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.07.26, 20:50:01 »
... miałem kiedyś Nano, ale zrobionym przez Zaxona - działało ze wszystkim, od 16k do +3 - z przelotowymi fejsami do joyów też.
dużo sprzętu mało czasu.

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.07.27, 07:34:07 »
Też miałem i działało bezproblemowo. Z 1 szt. kompa miałem problemy, były zwisy, odczytywanie części plików z karty, resety, ale źródło problemu tkwiło w złączu krawędziowym kompa. Podłączyłem poprzez expander i stało się stabilne jak skała.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.07.27, 13:22:35 »
Sam składałem na płytce , co ja miałem od Zaxon-a.
Działa do dziś, z każdym ZX-em, do którego podłączę.
No chyba, że jest uszkodzony, albo procesor ma trafioną linię M1

Dałeś 74LS123, czy 74HC123 ?
Bo z tym drugim, może nie działać poprawnie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.07.27, 14:23:00 »
albo procesor ma trafioną linię M1

Wtedy są inne objawy. Nie pojawia się wcale ekran startowy esxDOS po starcie/resecie, a po wciśnięciu NMI następuje reset.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.07.27, 14:28:38 »
No chyba, ze M1 jest niestabilne.
Raz tak miałem, jak się procesor "rozgrzał".
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.07.27, 14:32:56 »
No ale to jakiś randomowy przypadek. Problemy z /M1 wynikają zwykle z błędu produkcyjnego.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.07.27, 14:45:25 »
Oczywiście, ale po latach, niestabilne procesory Z80 też się zdarzają.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.07.27, 15:14:22 »
Echh, a wystarczyło mi stuknąć maila,opisać co i jak...no i gotować z godnie z przepisem a nie ze śmieci..... No ale ok, niech będzie:

74HCT123 od NEXPERIA z TME
SN74LVC1G14DBVR od TEXAS INSTRUMENTS z TME
C10 - 22pf
RAM  AS6C4008-55SIN albo R1LP0408CSP-55  z UT SOURCE   , nie 70, nie 10, nie 100,  PIĘĆDZIESIĄT PIĘĆ !
I cudów nie ma, musi działać.

 NANO nie było nigdy przewidziane do pracy z klonami a już na pewno nie z MAX 48 czy to 128 który sam z siebie raz działa raz nie. Z tego co pamiętam , działała ale gwarancji nie daje. To interfejs do prawdziwych ZX SPectrum.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Niestabilne NanoSD
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.07.27, 15:59:56 »
Bardzo dziękuję za podpowiedzi :)
Na pewno zaoszczędzi mi to sporo czasu i niepotrzebnych dodatkowych wydatków...
Mniej więcej o to mi chodziło, zamówię co trzeba i sprawdzę.

A części dawałem nie ze śmieci lecz z szuflady, bo mi się już z niej wysypuje i w pierwszej kolejności chcę wykorzystać to co mam niż za każdym razem kupować nowe elementy ;)
I nie przeszkadza mi że trzeba się trochę z tym pobawić, bo to akurat dodatkowa atrakcja i jakże większa satysfakcja jak już zadziała  :D
Tym bardziej że kiedyś, ale też już dość dawno temu zawodowo zajmowałem się uruchamianiem elektronicznego sprzętu medycznego.
Dlatego gotowce kupuję w ostateczności i zdecydowanie bardziej interesują mnie wszelakie DIY kity czy same PCB.

BTW.
Wszystkie komputerki jakie mają problemy z tym NanoSD działają mi ze starym DivIDE idealnie i bez szemrania, więc zakładam że z nimi wszystko jest OK.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.