Autor Wątek: FDD3000 na świeżo  (Przeczytany 210311 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #180 dnia: 2016.01.23, 16:27:23 »
Prędzej by się przydało coś a`la "scandoubler" jak w Amidze. Tylko wiem, że takie "scandoublery" Amigowe straszliwie się grzały.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #181 dnia: 2016.01.23, 19:54:22 »
Witajcie,

czytam ten wątek z bardzo dużym zainteresowaniem. Sam posiadam FDD3000 z napędami 5.25" oraz 3".

Jeśli chodzi o układy CPLD Xilinxa, to moim zdaniem lepiej jest używać wersji obecnie produkowanych w wersji 3V3 (suffix XL). Maja one I/O 5V tolerant - tylko zasilanie trzeba dać via stabilizator 3V3. Unikamy w ten sposób ściągania scalaków z Azji, które nie zawsze są tymi za które się podają ;) Jest też interesująca alternatywa w postaci Altery EPM240, ale kostka ta nie jest niestety 5V tolerant (są inne jak np. EPM1270 oraz EPM2210, które mogą być 5V tolerant, ale ze względu na dużo większe możliwości są też dużo droższe)

Co do generowania obrazu, to tak jak pisał Trojacek, można go generować na uprockach (zwykłych jak i również tych, co posiadają wbudowane wsparcie sprzętowe), gotowych kontrolerach VGA typu TinyVGA czy projekt ELM, VGATonic, uVGA - obsolete, Picaso QVGA - obsolete, CPLD oraz FPGA. Są też udane próby sterowania karta graficzną PCIe przez STM32

Używanie kart ISA moim zdaniem jest bez sensu, bo robiąc nowy projekt zaczynamy opierać się na obsoletach, które nie dość że ciężko będzie dostać to jeszcze będą kosztowne.  Myślę, że można to zrobić dużo nowocześniej i w dodatku taniej. Pomysł mam taki, żeby zastosować Raspberry Pi Zero - koszt ok 5$. Ma to cudo wyjście HDMI, wejście USB, GPIO i jest to kompletna platforma sprzętowa, która w dodatku nie jest prądożerna. Wystarczy 'tylko' napisać oprogramowanie, poprzez które FDD3000 by się z nim komunikowało i można w ten sposób ogarnąć kilka różnych rzeczy (karta graficzna, obsługa urządzeń USB - np. flopy USB ;) itp.)

Z ciekawych rozwiązań mogę polecić gotowy HostController - procek, który można zaprogramować wsadem do obsługi flash USB, klawiatury USB lub np. myszki USB - kosztuje ok 5 GBP. Ostatnio kupiłem go na próbę, bo planuję zrobić konwerter gamepada USB na joystick do swojego TC2048. Poprzedni projekt miałem oparty na PIC32 - chodził bez zarzutu, ale był duży gabarytowo (tworzyłem go na płytce Explorer 16 Microchipa)

Projekt odświeżonego FDD3000 bardzo ciekawy, może uda się wspólnie spotkać i przedyskutować temat w miłym 8bitowym gronie?
« Ostatnia zmiana: 2016.01.23, 20:04:29 wysłana przez Micky »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #182 dnia: 2016.01.24, 15:31:54 »
Micky, tak żeś napisał, że aż wszyscy na forum zaniemówili ;)

Jest też interesująca alternatywa w postaci Altery EPM240, ale kostka ta nie jest niestety 5V tolerant

Niestety. Jest tania, pojemna, ma dużo nóżek, ale - nie to napięcie. Konwersja poziomów się nie opłaca, bo zbyt dużo linii.

Cytuj
Myślę, że można to zrobić dużo nowocześniej i w dodatku taniej. Pomysł mam taki, żeby zastosować Raspberry Pi Zero - koszt ok 5$. Ma to cudo wyjście HDMI, wejście USB, GPIO i jest to kompletna platforma sprzętowa, która w dodatku nie jest prądożerna. Wystarczy 'tylko' napisać oprogramowanie, poprzez które FDD3000 by się z nim komunikowało i można w ten sposób ogarnąć kilka różnych rzeczy (karta graficzna, obsługa urządzeń USB - np. flopy USB ;) itp.)

A mi się ta koncepcja nie podoba, choć też o tym myślałem. Jednak dochodzę do wniosku, że interfejs, który przejmuje zbyt dużo funkcjonalności samego komputera/stacji, mija się z ideą sprzętu retrokompatybilnego. Wyszłoby z tego Raspberry Pi z doklejonym, niewiele robiącym sprzętem, na dodatek - zgodnie z Twoją nomenklaturą - będącym sprzętem mocno obsolete.
No ale to tylko moje zdanie i nie zamierzam go narzucać innym. Moim zdaniem złotym środkiem byłby interfejs SPI, który pozwoliłby dość czytelnie połączyć, a jednocześnie rozgraniczyć sprzęt retro (i retrokompatybilny) od współczesnego. Jak ktoś zechce, to pod SPI sobie podepnie Raspberry Pi, Arduino, adapter USB, myszy, klawiatury, adapter sieciowy itp.

Cytuj
Projekt odświeżonego FDD3000 bardzo ciekawy, może uda się wspólnie spotkać i przedyskutować temat w miłym 8bitowym gronie?

Dyskusje piwne? Nigdy nie pogardzę ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #183 dnia: 2016.01.24, 15:40:02 »
Prędzej by się przydało coś a`la "scandoubler" jak w Amidze. Tylko wiem, że takie "scandoublery" Amigowe straszliwie się grzały.

Scandoubler ma sens, gdy sygnał źródłowy jest wysokiej jakości. To, co wychodzi z 48/plusa/128 wszelkiej maści, jakości jest przeciętnej. Gdyby dane były wysyłane cyfrowo - to co innego. Dlatego m.in. bardzo podoba mi się idea interfejsu Spectra, choć nie jego cena.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #184 dnia: 2016.01.24, 15:45:00 »
Jakieś złącze muszę Ci i tak wyprowadzić, a skoro ISA nie bardzo, to może tylko rozszerzę o dodatkowe sygnały to złącze, które było w oryginale.

Tak, tak! To jest słuszne podejście! Zachowujesz zgodność z oryginałem (stare złącze) i dodajesz nowe możliwości (nowe złącze) - czyli tak, jak płyty AT rozwinęły się z płyt XT :)
Najlepiej na tej samej zasadzie - dodatkowego złącza umieszczonego w linii ze starym. Oczywiście powinny się w nim pojawić nowe linie adresowe oraz przerwań :)
No i najlepiej, jakby taka płyta była wymiarami zgodna z oryginalną, skoro ta pierwsza, bez złącza systemowego, jest malutka.

Cytuj
PS. Dobrze pamiętałem :) Miałem kiedyś Trident 8900D

Ja mam 2 Tridenty 8900C, jak również dwie ATI Wonder i kilka innych. Niestety żadna nie działa, wszystkie skończyły żywot i zostały dawcami organów.
Nadal uważam, że ISA i stare grafiki to ślepy zaułek.
« Ostatnia zmiana: 2016.01.24, 15:56:00 wysłana przez trojacek »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #185 dnia: 2016.01.24, 17:42:30 »
Fajnie by było, gdyby "ukonstutuował" się jakiś standard złącza do rozbudowy. Bo jak na razie, co interface, to inny standard. Yarek próbował z YAMOD-em, ale się nie przyjęło. ISA też już lekko trąci myszką. Zostaje chyba wyprowadzić złączę z sygnałami tak, jak jest w ZX Spectrum. W końcu tyle lat "standardu" o czymś mówi :)

Tylko lekko przerażają te "pociągi" czy "wieże" z dodatkami za interface.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #186 dnia: 2016.01.24, 17:48:46 »
W FDD3000 już jest złącze i różni się od ZX Spectrum
     brzeg     środek
------------------------
   GND      1    GND
   +5V      2    20VDC
   ===      3    ===
   /ROMCS   4    IROM
   /INT     5    /WAIT
   /NMI     6    /HALT
   /RESET   7    /RFSH
   CLK      8    A15
   /BUSAK   9    A14
   /BUSRQ   10   A13
   /WR      11   A12
   /RD      12   A11
   /IORQ    13   A10
   /MREQ    14   A9
   /M1      15   A8
   D7       16   A7
   D6       17   A6
   D5       18   A5
   D4       19   A4
   D3       20   A3
   D2       21   A2
   D1       22   A1
   D0       23   A0
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #187 dnia: 2016.01.24, 18:11:30 »
Ale czy ono ma wszystko, co może być potrzebne w przyszłości ?.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #188 dnia: 2016.01.24, 18:17:05 »
Fajnie by było, gdyby "ukonstutuował" się jakiś standard złącza do rozbudowy. Bo jak na razie, co interface, to inny standard. Yarek próbował z YAMOD-em, ale się nie przyjęło. ISA też już lekko trąci myszką. Zostaje chyba wyprowadzić złączę z sygnałami tak, jak jest w ZX Spectrum. W końcu tyle lat "standardu" o czymś mówi :)

Tylko lekko przerażają te "pociągi" czy "wieże" z dodatkami za interface.

FDD3000 ma złącze systemowe, po co wymyślać coś alternatywnego? Można je jedynie uzupełnić o to, co potrzeba.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #189 dnia: 2016.01.24, 18:18:58 »
Na złączu systemowym powinny być dostępne wszystkie sygnały procesora. Są wszystkie.
Trochę trzeba tylko złącze przedłużyć o dodatkowe linie adresowe i przerwań.

EDIT: Zamiast krawędziówki dałbym IDC
« Ostatnia zmiana: 2016.01.24, 18:29:34 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #190 dnia: 2016.01.24, 18:47:20 »
Bardzo fajne złącze. Długie, to nie pomyli się go ze złączem do flopp-a :)

Żartuję :)

Gdzie miało by być ono umieszczone ?. Tak jak w oryginale, przy krawędzi ? Pytam, gdyż myślę przyszłościowo o obudowie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #191 dnia: 2016.01.24, 18:51:43 »
Za wcześnie na rozmieszczanie gniazd (jeszcze nie wiem jakie to duże wyjdzie), ale na pewno wszystkie złącza powinny się znaleźć blisko krawędzi płytki.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #192 dnia: 2016.01.24, 19:00:53 »
Micky, tak żeś napisał, że aż wszyscy na forum zaniemówili ;)

Bardziej obstawiam sobotnie wyjścia w miasto ;)

Cytat: trojacek
A mi się ta koncepcja nie podoba, choć też o tym myślałem. Jednak dochodzę do wniosku, że interfejs, który przejmuje zbyt dużo funkcjonalności samego komputera/stacji, mija się z ideą sprzętu retrokompatybilnego.

To był luźny pomysł na rozwiązanie generowania obrazu (jeżeli w ogóle jest to potrzebne) i to w dodatku na HDMI, bo wejście VGA w dzisiejszych telewizorach zaczyna zamierać (są wprawdzie przejściówki VGA-HDMI, ale byśmy zaczęli mocno rozbudowywać urządzenie). Jeśli chcemy być zgodni z dawną epoką to róbmy wszystko na TTLach ;)
A tak poważnie, to niech Pear się wypowie co by chciał w tym mieć - w końcu to jego koncepcja i gros prac. A my będziemy się mu starać pomóc zrealizować marzenia :)

p.s. Pear - dopisz mnie do listy oczekujących klientów, jeśli już taką stworzyłeś.
« Ostatnia zmiana: 2016.01.24, 19:10:02 wysłana przez Micky »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #193 dnia: 2016.01.24, 19:07:00 »
Czyli najpierw powstanie jeden, konkretny projekt, następnie podzielony w zależności od potrzeb i wymagań ?

W tej chwili, do Twojego klona FDD 3/3000 można fizycznie podłączyć dwa napędy, zaś że tak powiem, "psychicznie" widzi cztery (jeśli chodzi o zapis jednostronny). Czy nadal obowiązują standardy DF0 i DF1 w 'pinologii" napędów ?. Bo większość napędów 3'5 dla PC standardowo jest ustawiona jako DF1. Taki napęd, trzeba sobie "przezworkować", by pracował jako DF0. Czy też można użyć taśmy od PC z przeplotem ?.

 
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: FDD3000 na świeżo
« Odpowiedź #194 dnia: 2016.01.24, 19:08:03 »
Na złączu systemowym powinny być dostępne wszystkie sygnały procesora. Są wszystkie.
Trochę trzeba tylko złącze przedłużyć o dodatkowe linie adresowe i przerwań.

Myślę że trzeba wyprowadzić wszystkie sygnały ze złącza ZX Spectrum oraz dodatkowe 'zapasowe' wyjścia z CPLD.

Dzięki temu mamy wszystkie oryginalne sygnały na goldpinach (do przyszłych developmentów) oraz gotowe wyjścia z CPLD, który by robił za dekoder adresowy do kolejnych rozszerzeń powstałych w przyszłości (pod warunkiem, że makrocel wystarczy ;) ). Mam na myśli tutaj np. RS232, interface Centronics, I2C, SPI czy np. własne koncepcje.