Autor Wątek: Mini Enjoy  (Przeczytany 6383 razy)

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #15 dnia: 2017.01.04, 08:53:46 »
Pear. Jeżeli jesteś zatrudniony w kraju na umowę o pracę, to nie musisz płacić dodatkowego zusu. Za to do US odprowadzasz 23 % Vat i 19 dochodowego. Żeby się opłacało produkować cokolwiek, musiłabyś zrobić narzut 50%  :(
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #16 dnia: 2017.01.04, 10:07:42 »
Ale Panowie - mam nadzieję, że nie odbieracie tego co napisałem jako krytyki tego co robicie. Jedni wymyślają, inni kopiują, jeszcze inni przerabiają i powstaje coś nowego. Pewne rzeczy ewidentnie smutnie prawdziwe - łatwiej skopiować niż zrobić coś samemu. Na pewno produkty Bena są bardziej "user friendly" z racji instrukcji, obudowy. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Jak dla mnie - róbcie Panowie dalej swoje produkty, jak tylko będę mógł to będę kupował, jak tylko będę miał okazję to będę chwalił, bo robicie dobrą robotę. Konkurencja zawsze będzie, zawsze ktoś skopiuje, zrobi taniej, przypisze sobie autorstwo - tak wygląda KAŻDY rynek. Dobry kierunek to kierunek Lotharka. Robi swoje, są produkty tańsze, są produkty konkurencyjne.

Swoją ciekawy jestem jak się Ben odniesie do kwestii swojego nowego ZX-AYka poruszonej przez Velesoft:

Any external AY interface which use also /RD signal from ZX bus will in collision with internal AY, because both AY chips (internal and external) may return different data on AY register 14(8bit data). Result: for full compatibility with any zx models with internal AY must this external AY device contain jumper for disable /RD line (connect +5V instead /RD from ZX bus). Then external AY will run as write only, but this is O.K., because correct data are readable from internal (parallel) AY. Same problem may be with all TurboSound and similar AY based external devices. For ZX128/+2/+2A/+3 must be ext.AY writeable only ! Or connect data of external AY and ZX bus via resistors which remove hard collisions.

https://www.facebook.com/groups/speccy4ever/permalink/1616871685058064/?comment_id=1617143998364166&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R%22%7D

Ilyad, trochę mijasz się z prawdą, możliwa jest działalność gospodarcza "nieVATowska", pewnego typu działalności wytwórcze można prowadzić bez rejestrowania firmy. Płacenie podatków jest bolączką, do tego zwykle dochodzą jeszcze prowizje od sprzedaży na sellmyretro, ebayu czy alle.
dużo sprzętu mało czasu.

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #17 dnia: 2017.01.04, 10:53:46 »
Cytuj
Ilyad, trochę mijasz się z prawdą, możliwa jest działalność gospodarcza "nieVATowska", pewnego typu działalności wytwórcze można prowadzić bez rejestrowania firmy.
No tak...Prawie zapomniałem.  20 lat jestem na Vacie
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #18 dnia: 2017.01.04, 11:39:03 »
Ben jest drozszy, a wcale nie lepszy, z tego co pisze zaxon, to nawet gorszy.
Mial juz kilka wpadek, nawet sie dziwilem, ze przy tym co robi, ma czasem banalne problemy.
Z drugiej strony z wlasnej produkcji zrobil juz mala fabryke, wiec trudo to juz uznac za hobby work.
Co do nano to powinien jednak spytac zaxona. divMMC kazdy moze robic po swojemu, ale kopiowanie konkretnych rozwiazan w celach czysto zarobkowych, to lekkie cwaniactwo.

High Priestess

  • *
  • Wiadomości: 29
    • High Priestess of ZX Spectrum
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #19 dnia: 2017.01.04, 11:44:25 »
Swoja droga dziwi mnie ze na forum nie bylo podobnych dyskusji kiedy Djordje oglaszal produkcje swoich tworow np. folii do klawiatury czy panelow do gumiaka - produktow ktore byly dostepne na rynku juz od wielu lat. Nikomu nie przeszkadzalo ze z racji fabrykowania w Chinach bedzie mogl zaoferowac tansze produkty (lecz nie zawsze lepszej jakosci) niz u kompetycji, na skutek czego zmonopolizuje rynek - co tez sie stalo.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.01.04, 12:10:57 »
zgadza się Alex, to ciężki temat. Problem w tym, że generalnie te wszystkie rozwiązania jakie są dobrodziejstwem do retro sprzętu są tworzone przez amatorów (w sensie nie firmy), nie mają zastrzeżonych wzorów towarowych, patentowych etc.

Czy Ben mógł zrobić wykastrowaną wersję MMC? Mógł. IHMO konstrukcja zaxona jest lepsza - mniej wystaje, karty microSD też są dobrym krokiem, najważniejsze - jest stabilna. Szkoda, że Ben nie zrobił nic nowego przy tej konstrukcji co powoduje takie a nie inne myślenie i ocenianie tego ruchu.

Czy Djordje mógł zrobić membrany do klawiatur? Mógł. Czy sprzedaje to dużo taniej? IHMO cena jest porównywalna. Co ma powiedzieć pokemon robiący klawiatury na stykach? :) jest 3x droższy.
Djordje zabił cenowo robienie klonów - cena jego harlequin'a z monitorkiem zabija, co zresztą chyba pisał zaxon.

Zawsze znajdzie się ktoś z możliwościami finansowymi czy dostępem do maszyn, kto zrobi coś taniej. Dla mnie istotne jest to czy następuje progres, rozwój, lepsze możliwości dla nas, użytkowników. Kupuję, często te zakupy są nieudane, wyciągam wnioski. To jest mikroskala zakupów komputerów 8bitowych 35 lat temu, zadołowanie marketingowe i sprzedażowe paru projektów 16bitowych... tak niestety wygląda rynek (każdy).
dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.01.04, 17:04:04 »
tak w ogóle to ZX-HD to to samo co Tkpie?
dużo sprzętu mało czasu.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.01.04, 17:10:38 »
Nie. Tk-Pie obsluguje tylko Zx48 . Kwestia firmware. Ja nie potrafie napisac.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #23 dnia: 2017.01.04, 17:27:07 »
ZX-HD Bena działa tylko z 48k/+ i z tego co widzę porównując do TKPie, które mam od Ciebie to wygląda to podobnie :) z nakładką w postaci RPiZero

Serio to wygląda podobnie:
https://www.youtube.com/watch?v=65NHFUMKuEE
dużo sprzętu mało czasu.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #24 dnia: 2017.01.04, 17:43:50 »
Coz, osiagnal prawie to co ja ;)

https://www.youtube.com/watch?v=cBdAduqgKNk
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Mini Enjoy
« Odpowiedź #25 dnia: 2017.01.04, 17:53:40 »
ekran startowy ma za to :) chyba, że w TKPie też jest (zanim mi się gamecapture przełącza to pewnie się coś wyświetla :P)
dużo sprzętu mało czasu.