Autor Wątek: SID-blaster  (Przeczytany 9685 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
SID-blaster
« dnia: 2012.02.19, 21:23:11 »
Chociaż nie jestem jakimś szczególnym zwolennikiem takich hybryd (co innego C=16, to przecież wciąz Commodore), to może kogoś zainteresuje:
http://zxbyte.ru/sid_blaster_en.htm


Prototyp.

Z tego co widzę, to i tak na NemoBus.
Aa, nawet piszą pod spodem.

Jak znam życie, to pewnie i tak bym w końcu kupił. Zwłaszcza, gdyby wypuścili normalną wersję, na ZX-bus.

Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.02.19, 21:28:22 »
Musi to bardzo ciekawie wyglądać od spodu ... zdaje się to jest posklejane na płytce uniwersalnej ... już sobie wyobrażam tą plątaninę drucików ... hmm gratuluję zacięcia dla tego kto to wykonał w tej wersji na zdjęciu ...
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.02.19, 21:30:05 »
Yerzmyey, chyba ich Budda opuścił.... Po co tam tyle scalaków? SIDa można znacznie prościej podłączyć do ZX..... Czy to robi coś, o czym nie wiem? Tam widzę CPU. Ma pamięć RAM. Wygląda to na niezależny komputer... Tylko po co?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.02.19, 22:43:18 »
pewnie po to aby grać pliki .sid (potrzebna emulacja procesora 6510). Prototyp zbudowany jest ze standardowych elementów, bez wykorzystania obecnie wykorzystywanych mikrokontrolerów. Jakby tam dorzucić VICa to byłby to prawie C64 ;)


Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.02.20, 08:25:33 »
Wszystko pięknie i ładnie, ale czyż nie jest to nieco przerost formy nad treścią ?? trzeba było budować osobny komputer aby wygrywał muzyczki z C64 na SID-zie ?
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.02.20, 08:48:15 »
Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Wystarczyłoby podłączyć SIDa i napisać odpowiedni soft odgrywający.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.02.20, 09:07:03 »
I tak mniej więcej zostało to zrobione na Samie - podłączony SID i do tego emulator 6510, który chodzi bardzo wolno, ale na tyle szybko, że wystarcza w większości wypadków do poprawnego odpalenia muzyczek. Tyle, że na Spectrumie mogłoby nie wystarczyć powera na taką emulację i stąd pewnie podpinanie drugiego kompa ;)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.02.20, 09:18:33 »
Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Wystarczyłoby podłączyć SIDa i napisać odpowiedni soft odgrywający.

No niestety nie ma tak prosto. Przykładowe pliki .sid nie maja jakiegoś swojego formatu (oprócz nagłówka mówiącego co to za utwór). To jest fragment pamięci (blok binarny) z playerem oraz danymi do niego (coś jak format AY). Do odtwarzania tegoż trzeba uruchomić tenże nieokreślony player (zapewne w przerwaniach), który generuje wartości dla rejestrów SID.  I to jest powód całej tej kombinacji. Na komputerach mających 6510/6502 na pokładzie można pokusić się na próby uruchamiania playera natywnie, pamiętając o tym że taki player może 'siać' po pamięci, nie tylko w celu zapisania danych do rejestrów SID.

Komputery nie mogące w odpowiedni sposób zaemulować 6510 (na ZX Spectrum byłoby to troche za wolne), muszą wspierać się prawdziwym 6502.

Wracając do stwierdzenia, 'napisanie odpowiedniego softu odgrywającego' sprawiłoby że generalnie musiałbyś napisać player do każdego z dostepnych plików .sid (lub dla każdego z użytych w nich playerów, których mogą być dziesiątki, jak i nie setki).

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.02.20, 10:16:38 »
Cieszę się, że Tygrys wyłuszczył tu problematykę głosem rozsądku.
Temat emulacji SIDa na AY był wałkowany przeze mnie na WOS wielokrotnie i niestety bez dodanego 6502 lub odpowiednika się nie obejdzie na Spectrumie 3,5Mhz.
A skoro i tak wymagany jest dodatkowy sprzęt, to już dodać tego nieszczęsnego SIDa po prostu wypadałoby.
Też żałuję, bo emulacja SIDa na Atari XL/XE i jego Pokeyu robi duże wrażenie. To samo C=264 i TED.
Ale przy Z80 - ni ch.uja. Nazbyt różne procki.

Tu jeszcze jeden z autorów wyjaśnia kwestię konflików z divIDE (ponoć nie ma) -
"Prusak: The field of ports and DidIDE our prototype does not intersect. Decryption ports on the card is made entirely of bits A0-A7. I hope that in the decoding DivIDE port is also made for all bits A0-A7. Then, port conflicts will not be.
But there may be conflicts with the ports of the keyboard and joystick Kempstron-ZX-Spectrum. When you connect the card to the ZX-Spectrum when accessing the port card it blocks other ports ZX-Spectrum signal IORQGE. If the tire ZX-BUS provides a port blocking, the card will work fine.
We should not forget that the card is in the form of a prototype. That is, you can always change the address of its ports to avoid conflicts. The work is still a lot. "

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.02.20, 10:50:52 »
Jeśli chcemy odgrywać gotowe muzyczki - to tak. Ale jeśli miałoby to byc coś, co współpracuje z nowym softem/demami - nie ma potrzeby dodawania procka.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.02.20, 11:03:58 »
Dlatego moim zdaniem robienie takich rzeczy ma średni sens... Biorąc pod uwagę liczbę istniejących na rynku "kart dźwiękowych" do Spectrum dopinanie SIDa ma sens właściwie tylko wtedy kiedy będziemy w stanie na tym odpalać istniejące muzyczki. Nie widzę niszy dla kolejnej karty, którą będzie miał jej twórca i trzech innych gości ;)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.02.20, 11:32:53 »
W sumie jak będę chciał posłuchać SIDa, to włączę Commodore.....
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.02.20, 11:43:20 »
I to jest słuszne podejście :D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.02.20, 12:24:27 »
W sumie jak będę chciał posłuchać SIDa, to włączę Commodore.....

A ja - Atari 520ST. Hehe. Zawsze fascynuje mnie "granie procesorem". ;)


No nic, powracając do tematu.
Nie jestem zwolennikiem przekładania chipów z innych znanych maszyn (również Pokeya) do Spectrum, bo jest mi to zbędne. Ale nie każdy ma każdego 8-bitowca, jaki był popularny w tej części Europy, no nie.
No i z drugiej trony nigdy nie zniechęcami nikogo, kto tworzy nowy hardware spectrumowy, bo takie osoby "to skarb narodowy". ;) ;)
I zazwyczaj kończy się tak, że taką kartę jedną z druga - kupuję. ;)
Mam jeszcze jeden wolny zlot NEMO w Evie i 2 wolne sloty w Sprinterze (zakładam, że tam też są NEMO), więc mogę coś sobie popodłączać, jeśli bdzie w sprzedaży.

Pzdr,
Y

PS: Chociaż o tych slotach w Sprinterze, to piszą, że to ch.uj wi co, a nie NEMO. Hm.
« Ostatnia zmiana: 2012.02.20, 13:02:16 wysłana przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM »

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: SID-blaster
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.02.20, 13:34:01 »
W sumie jak będę chciał posłuchać SIDa, to włączę Commodore.....

A ja - Atari 520ST. Hehe. Zawsze fascynuje mnie "granie procesorem". ;)
Obawiam sie, ze nie zalapalem mysli ::). No bo ani ST nie ma SID-a na pokladzie (no chyba ze mowa o jakims dodatkowym rozszerzeniu), tylko YM-a, czyli ciut ulepszonego klona AY-a, ani tez na ST nie ma potrzeby "grania procesorem" (jak np. w przypadku ZX48/+ i beepera), bo ma ww YM-a.

BTW Ciekawe, ze my tu sie zastanawiamy nad ewentualnym podlaczeniem SID-a do Spektrusia, a  commodorowcy nad ew. podlaczeniem AY-a do C64 ::):
http://www.c64power.com/forum/index.php?action=vthread&forum=8&topic=2473
http://www.youtube.com/watch?v=ys6U9wMT1yM&feature=related

http://exbee.pl/emu64/forum/index.php?id=viewthread&nr=713

pozdrawiam
DDX