Autor Wątek: Cobra 1, proces budowy  (Przeczytany 103551 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #45 dnia: 2017.09.18, 15:51:33 »
Hejka,

Troche kopne ten temat, coby tak calkiem nie stal w miejscu.

Zdzis_ek z elektrody pochwalil mi sie, ze skonczyl pierwszy egzemplarz Cobry SMD i ze najprawdopodobniej wystawi go na allegro.

tutaj wrzucil dwa filmiki jak to dziala.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2564143-420.html#16692207

Pozdro.

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #46 dnia: 2017.09.18, 15:55:54 »
Kurzcze dobrze, że się ktoś dołączył.

Ja w tej chwili utknąłem TU:
http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3308.0

Czasami nie warto jest wyważać otwartych drzwi -  może byś zupdejtował nas w tym temacie.
Ja w tej chwili wymiękam - najwcześniej mogę wrócić do tematu w listopadzie - ale cobrę zbuduję.
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #47 dnia: 2017.09.18, 21:13:48 »
Ta wersja Cobry to jest praktycznie oryginal zbudowany na elementach SMD.

Jest to dosc wierna kopia bez wiekszych zmian, oprocz dolozenia AY3 i kilku innych i jest to wersja z bledami, co tworzy jeszcze wiekszy unikat :) Tak jak w elwro 800, i wczesniejszych ZX Spectrum sa przewody na plycie, ktore nie byly w zalozeniach czy na schematach , aczkolwiek Zdzis_ek jako konstruktor calego wydarzenia jest w stanie dokladnie wytlumaczyc i pomoc w procesie budowy, gdyby ktos sie skusil na samo PCB.

Pozdrawiam :)


tomekd

  • **
  • Wiadomości: 66
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #48 dnia: 2017.11.04, 21:28:56 »
Kolega Zdzis_ek wystawił na Allegro płyty PCB swojej Cobry 1 w wersji SMD. Ja stałem się szczęśliwym właścicielem wersji złożonej i muszę śmiało stwierdzić, że komputerek jest świetny. Widać, że kolega mocno się napracował przy całym projekcie.

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #49 dnia: 2017.11.04, 22:05:05 »
Kupiłem i ja PCB + CPU
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #50 dnia: 2017.11.04, 22:23:06 »
Kolega Zdzis_ek i kilka innych osób robi i zrobiło do tej pory bardzo dobrą robotę w temacie Cobra 1.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #51 dnia: 2017.11.04, 22:24:41 »
Też nabyłem zestaw z PCB i CPU  :) , inna sprawa kiedy to złożę... ::) ::) chroniczny brak czasu :o na hobby a emeryturka jeszcze daleko.
Najważniejsze ,że jest płytka co prawda w nowej wersji ale idea z tamtych lat dam radę...
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #52 dnia: 2017.11.04, 22:58:35 »
To jestem kolejnym który nabył PCB, jestem na etapie odzyskiwania ze swojego elektrozłomu potrzebnych elementów i domówienia tego, czego brakuje. Kolega Zdzis_ek zmodyfikował także podłączenie generatora znaków tak, by programowo wybierać odpowiedni bank z semigrafiką. Nie zamawiajcie więc 28C16 tylko 28C64 i nie montujcie jeszcze podstawki pod tą pamięć :)

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #53 dnia: 2018.02.03, 22:37:40 »
Kolega Zdzis_ek i kilka innych osób robi i zrobiło do tej pory bardzo dobrą robotę w temacie Cobra 1.

tO TRZEBA PRZYZNAĆ - Zdzisiek robi naprawdę perfekcyjna robote - jesli chodzi o ten kopmputer - zarówno jeśli chodzi o hardware jak i o software. Naprawde - całe serce w to wkłada :)
WŁąściwie to śmiem twierdzić - że na przestrzeni dosłownie 30  lat to chyba właśnie Zdzisiek zrobił najwiecej w temacie cobry - zarowno modyfikujac ją jak sie tylko da - poprzez wypuszczenie cobry opartej na mikrokontrolerze Z80180 - koncząc na pisaniu gier w basicu  dla tego komputerka.

Powstało kilka płytek cobry 1 SMD - wersji ZDziska i raczej nie zapowiada sie aby więcej zostało wypuszczonych. Zatem jesli ktoś jeszcze chce mieć taką wersję - propnuje sprobować napisać do Niego.
W zamian za to powstaje nowa cobra w wersji DIP. (rzecz jasna w wersji nieco ucywilizowanej - czyli na łątwo dostepnych scalakach). Naprawde do tej pory nie widziałem - aby ktokolwiek wkładal tyle serca w ten komputerek. Przede wszystkim jestemn pełen podziwu a sposób w jakim powstają same schematy a także sama dbałośc o wszelkie szczegóły jesli chodzi o wykonanie i samą konstrukcję mechaniczną,  - ktora w przypadku Zdziska to naprawde istny majstersztyk - zeby nie powiedzieć - mistrzostwo swiata. Kto widział - ten zapewne wie :)
« Ostatnia zmiana: 2018.02.03, 23:04:32 wysłana przez coberr »

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #54 dnia: 2018.02.03, 23:38:16 »
Ostatnie nowiny jak ktoś nie czyta elektrody.
Zbudował adapter i umieścił w nim pamięć 28C64 zawierającą wsady 4 generatorów znaków oraz układy przełączające banki pamięci po 2 kB . Adapter posiada dwie diody LED sygnalizujące wybrany bank pamięci (generatora znaków).
Dodatkowo podłączył dekoder BCD z jedno segmentowym wyświetlaczem LED.
W Basic komendami OUT,1 - OUT,2 - OUT,3 - OUT,0 przełącza umieszczone w pamięci generatory znaków.
Jako pierwszy (na wyświetlaczu LED to "0") umieszczony jest wsad oryginalnego generatora Cobry1.
Drugi bank zawiera semigrafikę pod grę "Puzzle", którą ma zamiar napisać, trzeci bank ma fonty ZX Spectrum
a czwarty fonty z Atari.
Napisał krótki program w Basic przełączający automatycznie te "wsady".
Schemat przedstawia podłączenie adaptera do Cobry1.
Napisał też  fajną grę Puzzle (2 plansze).

Coś więcej można powiedzieć o nowej płycie w wersji DIP?

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #55 dnia: 2018.02.04, 10:13:14 »
Ja suma summarum nabyłem płytę w wersji SMD razem z procesorem.
Wraz z płytą dostałem komplet informacji (schemat, instrukcje montażowe, wsady do eprom)
-
W tej chwili brakuje mi półprzewodników i elektrolitów SMD.
Na razie projekt leży w szufladzie.
Mam za dużo pootwieranych innych projektów.
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #56 dnia: 2018.02.04, 11:51:52 »
Moja płytka też leży i czeka na czas....który niestety nie jest gumowy >:(
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #57 dnia: 2018.02.04, 22:26:32 »
Moją płytę uruchomiłem, muszę jeszcze zrobić adapter klawiatury PS/2 i port joysticka :)

coberr

  • ***
  • Wiadomości: 138
  • Miejsce pobytu:
    Gorzów Wlkp
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #58 dnia: 2018.02.05, 21:15:12 »

Coś więcej można powiedzieć o nowej płycie w wersji DIP?

Narazie chyba tylko tyle, że jest znacznie mniejsza od oryginału.
Dzieki zmianom układowym udalo sie poupychać to wszystko na mniejszej powierzchni.

Ale Zdzisiek ostro dziala i co chwila jakies zmiany dochodzą :)

Creonix

  • **
  • Wiadomości: 54
  • Miejsce pobytu:
    Tajemnica
  • Miłośnik starej elektroniki
    • CVGM
Odp: Cobra 1, proces budowy
« Odpowiedź #59 dnia: 2018.03.16, 13:22:46 »
Cześć.
Z racji iż marzy mi się odbudowanie Cobry (bo kiedyś miałem) będę pisał i czytał w tym wątku, na razie myślałem że stary projekt przepadł, ale znalazłem kilka klawiszy a parę dni temu znalazłem całą klawiaturę do cobry którą kiedyś posiadałem. Jest to ręcznie malowana klawiatura. Pochwalę się nią jak zrobię zdjęcia. Schematy, wszystko jest, posiadam je nadal pomimo upływu lat. Nie wiem jednak jak wygląda sprawa ze zdobyciem płytek drukowanych lub ich wytworzeniem, nie czytałem jeszcze tego wątku do końca