Autor Wątek: Nowy menedżer dyskietek Sama  (Przeczytany 137517 razy)

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 750
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #165 dnia: 2023.08.01, 21:39:44 »
Wrzuciłem nową wersję SCADM. Nie ma w niej nowych funkcjonalności, ale poprawiłem kilka błędów, w tym eksport dyskietki TOS 640kB.
Dzięki Sir David za nową wersję.
Niestety albo ja coś robię nie tak ::) albo nadal jest problem z obrazami 640kB.
Różnica w stosunku do poprzedniej wersji jest taka, że po załadowaniu wyeksportowanego obrazu do D2 są widoczne wszystkie pliki ale FUSE nadal odmawia załadowania takiego obrazu.
W załączeniu ta sama zawartość dyskietki wyeksportowana do obrazu 160kB i 640kB. Obraz 160kB działa w FUSE a 640kB nadal daje Failed to open disk image: Cannot open disk image

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #166 dnia: 2023.08.01, 22:55:22 »
Brak flagi '640k' w obrazie dyskietki 640k.
Pozycja 0x0e pierwszego sektora (ścieżka zero sektor zero)
0 : 160k
1 : 640k

Przykładowe obrazy w załączniku.
Machines should work. People should think.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #167 dnia: 2023.08.02, 12:05:36 »
Dzięki za info, o tej fladze akurat nie wiedziałem. Poprawię.
Niestety nie sprawdziłem poprawności w fuse, choć chciałem. Przez pewien czas w ogóle mi się nie uruchamiało i nie wiedziałem co jest grane, zaczęło dopiero po przeinstalowaniu. Za to teraz nie widzi fdd3000 pomimo jej włączenia w opcjach, choć wcześniej widziało.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #168 dnia: 2023.08.09, 08:56:36 »
Wrzuciłem nową wersję z działającym w końcu poprawnie eksportem TOS 640k. Fuse też mi w końcu zadziałało, rozgryzłem o co chodziło z fdd3000 i mogłem sprawdzić poprawność. Okazało się, że problem był nie tylko z flagą. Drugi i poważniejszy wynikał z mojego przeoczenia.

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 179
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #169 dnia: 2023.08.09, 09:52:57 »
Masz może wersję na Linuxa Ubuntu 64 bity Albo kod źródłowy?

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #170 dnia: 2023.08.09, 10:09:01 »
Kod źródłowy jak najbardziej, kto inny miałby mieć jak nie autor ;) Pod linuksa nie próbowałem kompilować. Nie mam pojęcia, czy by się dało. Jest napisany w Lazarusie. Może Windowsowa binarka zadziała z Wine?

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 179
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #171 dnia: 2023.08.09, 10:21:53 »
Ta z Achiwum Speccy.pl zadziałała na wine.
Ponieważ od bardzo długiego czasu nie używam Windowsa  tylko Linuxa zapytałem się o kod źródłowy tzn. o jego udostępnienie.   Jest Lazarus na Linuxa więc jeżeli miało coś nie działać to jakieś specyficzne akcje systemowe.
Czy ten menedżer ma obsługiwać lub obsługuje dyskietki TOS?  Z tego co widzę na tym wątku pisano coś o dyskietkach TOS.

Pozdrawiam,
PB

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #172 dnia: 2023.08.09, 12:39:07 »
Jest Lazarus na Linuxa więc jeżeli miało coś nie działać to jakieś specyficzne akcje systemowe.

Aż z ciekawości spróbuję w wolnej chwili.

Cytuj
Czy ten menedżer ma obsługiwać lub obsługuje dyskietki TOS?  Z tego co widzę na tym wątku pisano coś o dyskietkach TOS.

To jest menedżer z pełną obsługą dyskietek Sama i standardu +D dla Spectrum (z racji kompatybilności formatu z Samem). Pozostałe formaty dyskietek i taśm ze Spectrum są obsługiwane w sposób ograniczony. Można z nich odczytać pliki, skopiować na dyskietkę Sama lub +D i z takiej dyskietki wyeksportować do dowolnego formatu ze Spectrum. Nie da się bezpośrednio manipulować obrazami niekompatybilnymi z Samem, ale można utworzyć nowe z wybranych plików.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 750
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #173 dnia: 2023.08.09, 23:20:56 »
Wrzuciłem nową wersję z działającym w końcu poprawnie eksportem TOS 640k. Fuse też mi w końcu zadziałało, rozgryzłem o co chodziło z fdd3000 i mogłem sprawdzić poprawność. Okazało się, że problem był nie tylko z flagą. Drugi i poważniejszy wynikał z mojego przeoczenia.
Tak na szybko testując wygląda, że działa. Życie stało się prostsze. ;) Dzięki.

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 179
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #174 dnia: 2023.08.10, 10:50:29 »
Jak wspomniałem wcześniej używam Linuxa.
Na github znalazłem repo TOSFS: https://github.com/rkd77/tosfs . Za pomocą podsystemu fuse można odczytywać dyskietki w formacie DSK dla TOS.  Może się przyda by móc odczytywać TOSa.

PB

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #175 dnia: 2023.08.10, 14:52:41 »
Na github znalazłem repo TOSFS: https://github.com/rkd77/tosfs . Za pomocą podsystemu fuse można odczytywać dyskietki w formacie DSK dla TOS.  Może się przyda by móc odczytywać TOSa.

Ale SCADM odczytuje dyskietki TOS-a. Nie bardzo rozumiem do czego miałoby się to przydać.

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 179
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #176 dnia: 2023.08.10, 18:51:28 »
Ale to co pobrałem z archiwum nie działało z dyskietkami w  DSK od TOSa.
Skąd pobrać poprawioną wersję?

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #177 dnia: 2023.08.11, 08:54:05 »
Z odczytem dyskietek nie ma problemów już od dawna. Problem był tylko z eksportem dyskietek 640k.
Obrazy formatów niekompatybilnych z Samem, w tym TOS, da się otworzyć tylko z prawej strony, czyli w D2.
Jeżeli masz coś, co się nie działa, to poproszę o taką dyskietkę do sprawdzenia.

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 179
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #178 dnia: 2023.08.13, 20:09:32 »
Dziękuję za pomoc.
Jak coś znajdę to podeślę.

PB