forum speccy.pl

Komputery z Z80 => POLSKIE KOMPUTERY => Wątek zaczęty przez: damik w 2022.09.27, 00:05:23

Tytuł: Komputer Meritum - ciekawe zastosowania, np. w technice jądrowej.
Wiadomość wysłana przez: damik w 2022.09.27, 00:05:23
Szukając informacji o tym komputerze przez przypadek trafiłem na ciekawy dokument informujący o zastosowaniach tej maszyny w badaniach jądrowych.
W zasadzie to ten komputer jest jedynie znany jako nieudana próba informatyzacji naszego szkolnictwa, a jednak znajdował on jeszcze inne ciekawe zastosowania.
Słyszałem już o różnych zastosowaniach tego komputera w różnych laboratoriach czy zakładach produkcyjnych np. do sterowania liniami produkcyjnymi czy w energetyce, ale to mnie nieco zaskoczyło ;)
Może ktoś zna jeszcze jakieś inne ciekawe zastosowania tego sprzętu w przemyśle lub ośrodkach naukowych ?


Tytuł: Odp: Komputer Meritum - ciekawe zastosowania, np. w technice jądrowej.
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2022.09.27, 08:19:24
Słyszałem już o różnych zastosowaniach tego komputera w różnych laboratoriach czy zakładach produkcyjnych np. do sterowania liniami produkcyjnymi czy w energetyce, ...

Masz jakeś informacje, dokumenty o zastosowaniu Meritum w polskiej energetyce?
Tytuł: Odp: Komputer Meritum - ciekawe zastosowania, np. w technice jądrowej.
Wiadomość wysłana przez: damik w 2022.09.27, 21:50:31
Nie mam żadnej dokumentacji w tym temacie, pamiętam jedynie że pod koniec lat 80' wyczytałem w jakimś skrypcie branżowym opis jakiegoś systemu czy jego projektu dla jednej z elektrowni.
Nie byłem takim tematem wtedy jakoś specjalnie mocno zainteresowany więc zapoznałem się z tym dość pobieżnie ;)
Tytuł: Odp: Komputer Meritum - ciekawe zastosowania, np. w technice jądrowej.
Wiadomość wysłana przez: damik w 2022.09.27, 22:37:44
Znalazłem drobny ślad na obecność tego komputera w energetyce ;)
https://pge-obrot.pl/aktualnosci/elektryzujaca-noc-w-muzeum-energetyki-podkarpackiej

Jeśli ten link zniknie to cytuję:
Cytuj
Elektryzująca noc w Muzeum Energetyki Podkarpackiej
20.05.2015
Już po raz drugi rzeszowscy energetycy z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Rzeszów oraz PGE Obrót S.A. włączyli się w europejską Noc Muzeów. Impreza okazała się wyjątkowo udana. Muzeum odwiedziło prawie 2 000 osób.

Zwiedzający gromadzili się w sobotę (16.05.br.) przed muzeum jeszcze przed otwarciem. Ostatni chętni przychodzili nawet tuż przez 1.00 w nocy, w niedzielę, czyli kilka minut przed zamknięciem. Były wśród nich rodziny z dziećmi, dla których przygotowano specjalny plac zabaw oraz konkursy z nagrodami, pojawili się miłośnicy energetyki oraz tacy, którzy zetknęli się z tą tematyką po raz pierwszy. Po zwiedzaniu słychać było komentarze: „To niesamowite miejsce”.

Unikatowe eksponaty i dokumenty

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających, oprowadzanych po Sali Muzealnej przez przewodnika, cieszyły się unikatowe eksponaty z przedwojennej elektrowni, a wśród nich urządzenia i przyrządy wykorzystywane w energetyce na przestrzeni 105 lat działalności firmy. W muzeum można było zobaczyć m.in. liczniki energii Szpotańskiego, unikalne przyrządy pomiarowe, „kabel Potockiego” - najstarszy fragment kabla ziemnego, który doprowadzał prąd do zamku hrabiego Potockiego w Łańcucie, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie oraz pierwszy polski mikrokomputer „Meritum”.