Komputery z Z80 > TIMEX

FDD3000 i podłączenie napędu 3,5 cala

(1/14) > >>

batszaman:
Witam,
Moja stacja ożyła i myślę nad podłączeniem napędu 3,5 cala jako stacji B. Kupno dyskietek 3 calowych jest problemem więc to by uratowało życie:) Gdzieś czytałem, że wystarczy kupić przejściówkę z dużej wtyczki zasilania na małą do stacji 3,5 cala, wtyczkę na taśmie od 3 cala zamienić na tą od PC i będzie działało. Mam napęd 3,5 cala, który nie posiada zworek i podobno będzie działał tylko jako napęd B. Moja FDD3000 dopiero co została naprawiona więc nie chce nic spalić więc bym potrzebował fachowej pomocy. Z góry dziękuję.

trojacek:
Powinna Ci działać jako B, gdyby był z tym problem, to by trzeba było kombinować z taśmą lub zrobić sobie przejściówkę ze złącza taśmy na złącze flopa z odpowiednim skrzyżowaniem linii. Ktoś to chyba niedawno tłumaczył, po pracy mogę poszukać na forum, albo sam to możesz zrobić :D.
Problem, jaki się zdarza, jest z kompatybilnością flopa z trybem MFM. Teoretycznie za przełączaniem między DD (Double Density - czyli standard dystkietek PC 360KB, 720KB oraz stacji FDD3000) a HD (w świecie PC to dyskietki 1,2 i 1,44MB) służy sygnał na taśmie, tylko nie każdy napęd się tego "słucha", zwłaszcza, jeśli chodzi o prędkość obrotową (DD - 3000 obr/min, HD - 3600 obr/min, o ile mnie pamięć nie myli). Napędy nowszej produkcji mogą po prostu ignorować tryb DD, miałem z tym kiedyś problem w laptopie, który nagminnie nie chciał czytać dyskietek 720KB.
Szukając na forum znajdziesz symbole napędów, które zostały przetestowane z FDD3000.

O, tu znalazłem trochę uwag o podłączaniu 3,5" do Amstrada, ale to podobny temat:
http://speccy.pl/forum/index.php/topic,911.0.html

pear:
Nie jestem pewien, z pamięci strzelam, ale chyba w złączu zasilającym stację 3" są napięcia 12V i 5V odwrotnie niż w PC.

trojacek:
Dobrze strzelasz, jeśli chodzi o napędy w CPC6128 oraz Spectrum +3. Ale w napędach FDD3000 zasilanie jest w 100% standardowe - "pecetowe".

pear:
W tym przypadku lepiej strzelać na zimne :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej