ZX Spectrum > PROGRAMOWANIE

Pytania od bardzo początkującego

<< < (3/12) > >>

mad1:
@Tygrys, dzięki za wyjaśnienia
Bawiłem się w "memory block" bo na początku zrobiłem tak jak mówisz by wczytało nowy blok jako program ale miałem jakiś błąd "Nonsense in Basic", jednak po Twoim poście spróbowałem raz jeszcze i teraz poprawnie się wszystko załadowało, więc musiałem coś chyba wcześniej źle zrobić. Niemniej dzięki za wyjaśnienie "memory block".

Ok teraz mam następne pytanie, jak widać na załączonym obrazku wczytanie nowego bloku z programem powoduje, że zostaje mi nadpisany kawałek screen'a, czy w Basicu można jakoś zrobić by tytuł bloku nie nadpisywał mi obrazka? można zrobić jakieś proste zabezpieczenie?

Tygrys:
Jest na to sposób.

pierwszy, szybszy:
POKE 23739,111

Zadziała na Spectrum bez dodatkowych rozszerzeń takich jak ZX Interface. Emulatory dość często mają go włączonego, więc wersja dłuższa powinna pomóc:

POKE PEEK 23631+256*PEEK 23632+5,111

Phonex:
Jeżeli ostatni ładowany blok to własny program w Basicu, to może być potrzebne dopisanie na samym początku "odwołania" tego, czyli przywrócenia poprzedniej wartości: POKE 23739, 244.
W przeciwnym wypadku mogą być problemy np. z kolorami na ekranie.

mad1:
Dzięki Tygrys, działa:) Phonex thx, będę miał to na uwadze. Skoro już umiem stworzyć interfejs ładowania, czas napisać jakiś programik.

Tygrys:
Powodzenia! Pochwal się rezultatami ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej