Komputery z Z80 > SAM COUPE

Nowy menedżer dyskietek Sama

(1/36) > >>

Sir David:
Gdyby ktoś był zainteresowany to informuję, że stworzyłem nowy menedżer dyskietek Sama Coupe. Jest o wiele bardziej zaawansowany i rozbudowany niż dotychczas dostępne rozwiązanie, czyli SAM Coupe Diskimage Manager napisany przez Edwina Blinka.

Stworzyłem go w zasadzie na własne potrzeby przy okazji pisania nowego dema na Sama (już niedługo będzie pokazane na Forever 2014), więc przykładałem wagę głównie do funkcjonalności, a nie wyglądu i sposobu obsługi. Dlatego miejscami może się wydawać mało intuicyjny i może zawierać sporo błędów, na przykład nie jest „idiotoodporny” i potrafi się wyłożyć przy niedozwolonych operacjach. Program się bardzo rozrósł, bardzo wiele potrafi i był mega pomocny przy pisaniu dema, więc postanowiłem się nim podzielić:

http://www.speccy.pl/archive/prod.php?id=377

A co konkretnie umie? Przede wszystkim to, co manager Blinka, czyli kopiować pliki między obrazem dyskietki Sama a PC, zmieniać nazwy plików i usuwać je z obrazu. A ponadto na przykład:
- kopiować pliki pomiędzy dwoma obrazami dyskietek
- podejrzeć obrazki z plików typu SCREEN$ i CODE (również skompresowane)
- podejrzeć listing programu w BASIC-u
- podejrzeć kod w assemblerze
- zmienić typ pliku (ale tylko na CODE lub SCREEN$)
- pokazać zajęte sektory na dyskietce
- pokazać położenie konkretnych plików na dyskietce
- pokazać plik lub całą dyskietkę w postaci binarnej
- edytować postać binarną dyskietki (czyli zmieniać wartości wybranych bajtów)
- otworzyć dyskietkę w emulatorze

… i jeszcze więcej. Sama przeglądarka obrazków ma również wiele możliwości, np. pokazanie użytej palety, edycję kolorów itd.

Jeżeli ktokolwiek byłby zainteresowany jego używaniem, to postaram się stworzyć dokładniejszą instrukcję. Będę również wdzięczny za wskazanie błędów i wszelkie inne uwagi!

Ziutek:
No w praniu rewelka. Szczególnie podpinanie i praca na dwóch dyskach. Co do bardziej skomplikowanych funkcji to jeszcze nie miałem potrzeby używać ale nie omieszkam :)

Gryzor:
W czym to jest lepsze od ZX-Blockeditor ?

Sir David:
Nie znałem ZX-Blockeditor'a pisząc SCADM. W czym jest lepszy? Np. czyta dyskietki .sad  :) (choć dorobienie tego w ZX-Blockeditor byłoby banalnie proste, jeżeli autorowi by się chciało). A czy ZX-Blockeditor umie pokazać obrazki Sama? Skompresowane? Ze zmianą palety w przerwaniach linii?  Albo listing programu w Sam Basic-u?

Jedną z "ukrytych" możliwości SCADM jest możliwość współpracy z kompilatorem, np. Pasmo, dzięki czemu pisanie programów na Sama staje się łatwe i przyjemne :)

To są chyba zupełnie różne programy i ciężko je porównać. Zależy kto czego potrzebuje.

Gryzor:
Racja, to jest dla SAMa. A ja sie dziwilem, ze cos nie tak ::)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej