Komputery z Z80 > SAM COUPE

SAM i BASIC - kodowanie prostackich dem

<< < (2/4) > >>

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:
MAT:

> Standardowy ekran Mode 4 to 256x192 piksele, 4 bity na piksel czyli 16 kolorów na piksel z palety 128 kolorów.
Kolor kodowany jest bezpośrednio na bitmapie (j.w. - 4 bity na piksel) a do tego jest CLUT kodujący paletę.
-----------------------------
Ło jasny gwint. Właśnie sprawdziłem.
W rzeczy samej są to zwykłe 16-kolorowe pliki BMP. W dodatku "konwertujesz" je do DSK procedurą dla głupków takich, jak ja - czyli "drag & drop" pecetowym programem http://www.samcoupe-pro-dos.co.uk/edwin/software/scrviewer/scrviewer127.zip
Jaja jak balony.


> znowu jak rozumiem robisz uproszczenie PC=Windows ;)
-------------------
Oczywiście. :) :) :) :) :)



> Dokładnie tak samo jak na Spectrumie - SAVE "nazwa" LINE 10. A jak chcesz mieć taki, który się odpali bo BOOT, to SAVE "auto" LINE 10.
----------------
Ooo, fękju elot.



> A dla ułatwienia zrobiłem takie coś jak w załączniku - po zabootowaniu "wkładasz" do napędu dyskietkę z załącznika (F1), dajesz LOAD 1 a potem RUN - programik pakuje kod do pamięci, ładuje moduł na zadaną stronę pamięci (tutaj - 10) i odpala procedurę grającą na przerwaniach i robi STOP. Muzyczka gra a ty możesz sobie robić inne rzeczy w BASICu. CONTINUE odpala kolejnego CALLa i wyłącza muzyczkę. Do własnego użytku podmieniasz plik z muzyką i playerem (MERGE'owanym od adresu 32768 a nie jak wcześniej pisałem 16384), ustawiasz stronę i odpalasz ;)
No i oczywiście ten programik ignoruje fakt istnienia sterownika myszy ;)
------------------------
Pradopodobnie byłoby to właśnie to, o co mi chodziło.
Wieeeeeeelkie dzięki. Będę się temu przyglądać!




SirDavid:

> Dodam, że Sam ma 4 tryby graficzne, zmieniane z Basica poleceniem MODE. Po włączeniu jesteśmy w MODE 4, tryb zgodny z ZX Spectrum to MODE 1.
---------------
Ooo, to teżistotna informacja. Dzięki!



> Dodam, że po BOOT ładowany jest pierwszy plik, którego nazwa zaczyna się na "auto". A jeżeli nie chciałbyś, żeby ten plik się automatycznie załadował, to wpisz BOOT1.
---------------
Aaa. Właśnie się nad tym zastanawiałem, jak wprowadzić system bez odpalania pliku startowego. :)





Dzięki jeszcze raz - będę kombinować i pewnie też pisać, gdy wystąpią trudności (chociaż głównie to pewnie dopiero jak skończymy robić gumiaczane demo na Forever).
Pozdrrrrrrrrr.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:
Ooo, no to SAM może bez mrugania wyświetlić spectrumowy tryb RGB (8-color).

Nice. ;)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:

--- Cytat: matofesi w 2012.02.07, 10:51:41 ---A dla ułatwienia zrobiłem takie coś jak w załączniku - po zabootowaniu "wkładasz" do napędu dyskietkę z załącznika (F1), dajesz LOAD 1 a potem RUN - programik pakuje kod do pamięci, ładuje moduł na zadaną stronę pamięci (tutaj - 10) i odpala procedurę grającą na przerwaniach i robi STOP. Muzyczka gra a ty możesz sobie robić inne rzeczy w BASICu. CONTINUE odpala kolejnego CALLa i wyłącza muzyczkę. Do własnego użytku podmieniasz plik z muzyką i playerem (MERGE'owanym od adresu 32768 a nie jak wcześniej pisałem 16384), ustawiasz stronę i odpalasz :)

--- Koniec cytatu ---


Aaa, jeszcze jedno. Czy na początek trzeba dać GOTO 200, żeby sobie DATA'y poczytał?? (Tak mam na gumioku).

matofesi:
Nie. Od linii 20 do 50 jest pętla ładująca do pamięci to, co siedzi w DATAch. Po zwykłym RUN kod jest pakowany w bezpieczne miejsce, ładowana jest muzyczka i uruchamiany player (CALL 16384). Kolejny CALL (16387) służy do wyłączania playera.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:
Aaa, no widzisz. :)
Wiele jeszcze nie wiem o tym, jak widzę. ;)
Napisanie czegokolwiek może okazać się trudniejsze, niż myślałem. ;) Ale spróbuję i tak. Po Forever.


PS: Spróbuję wpisać jakiś kod z 'małego gumioka' i sprawdzę, czy zadziała. Hehehe.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej