ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

Wyniki ANKIET, ich interpretacje i popularność kompów w PL.

(1/2) > >>

ZbyniuR:
Trafiłem na swoje stare notatki o tym ile wg CBOS rodzin w PL miało komputery, oraz niedawny wybryk pewnego Atarowca na YT który stwierdził że przecież 2/3 Polaków miało małe Atari, ... :D

Skłoniły mnie do takiego graficznego przedstawienia wyników starych Ankiet, z Bajtka, Komputera oraz ze Secretów, wykres orientacyjny (bo mało precyzyjny), dodając do tego swoją rozkminę np dlaczego popularność niektórych kompów była tak różna w zbliżonym okresie zależnie od tego czy ankieta była z czasopisma growego czy hobbystyczno-multiplatformowego. Myślę że takie kompy Jak CPC, ST i PC, mające w Polsce opinię mało rozrywkowych, mogły ze 2 albo i 3 razy częściej występować w biurach firm i różnych instytucjach państwowych niż w prywatnych domach, a te ankiety biorą pod uwagę tylko ich obecność w domach.

Więc opierając sie tylko na tym, oraz dodając jeszcze rozkminę o popularności poszczególnych komputerów także na podstawie obecności dedykowanych im czasopism, w tym kiedy i w jakich nakładach sie ukazywały wyszła mi następująca interpretacja jak na obrazku.
Mam nadzieję że jest dość czytelny. I jestem ciekaw waszego zdania. :)

Można by sie też pokusić ile tak orientacyjnie jakich kompów było w polskich domach skoro wiemy ilu było Polaków, i że średnio w tamtych latach w gospodarstwie domowym mieszkało po 5 osób. (obecnie po4).

Procenty w tych ankietach dotyczą tylko (początkowo) bardzo nielicznych szczęśliwców posiadających jakiś komputer, a tak właściwie to tej znikomej ich części która wycięła i wysłała ankietę. Dlatego np te rekordowe 60% Atarowców nie dotyczy wszystkich Polaków tylko tej ok 8% mniejszości rodzin które wtedy posiadało komputer, czyli mniej więcej w 5% polskich domów w '89 roku miała Atarkę, czyli w co 20ym polskim domu taki komputer był.

ok 2 lata wcześniej 3% polskich rodzin miała Spectruma, a kolejne komputery swoje apogeum przeżyły około 93 roku (plus minus rok).

C64 zyskał w ankietach ok 30% (pośród posiadaczy), a że było ich wtedy w'93 już ponad 20% rodzin, to wychodzi że aż 8% z nich miała taki komputer.
W tym samym czasie CPC miała ok 0.7% polskich rodzin, czyli tak ok co 130 rodzina. O rany! To w moim Toruniu musiała ich być cała masa, a na moje ogłoszenie w osiedlowej kablówce właśnie wtedy odezwało sie tylko 5 z nich. :)

ST był w 2% polskich domów, A500 w 12%, a PC w '96 już w 1/3 polskich domów.

A może ja tu sie mocno mijam z matematyką?
Albo trzeba przypomnieć te ankiety? Dajcie znać. :)

damik:
Ciekawe te statystyki. :)

W każdym razie kiedy dostałem swojego Amstrad'a (85r) to byłem jedyny taki w regionie śląska a szukałem innych poprzez ogłoszenia i znikąd softu, dopiero około roku 87/88 pewna firma z Katowic miała w ofercie jakieś gry i programy do CPC i tylko dlatego bo miała jednego gościa z UŚ z wydziału matematyki który miał takiego służbowo i załatwiał jakoś programy.
Potem pojawili się inni znajomi w regionie ale to była raczej garstka ludzi.

Boyo:
Może w tych % dotyczących ZX Spectrum, nie uwzględnili ludzi którzy używali Timexów 2048, Unipolbritów itp.? ;)
Pominęli także wszelkiego rodzaju świetlice, pracownie komputerowe i koła gospodyń wiejskich :)

ZbyniuR:
Z tych świetlic itp. to bardzo prawdopodobne, choć po paru latach gdy ich wyposażenie już nie było pierwszej świeżości mogło przejść w prywatne ręce osób które tam pracowały, więc myślę że mogło trafić do takich statystyk w późniejszych latach, o ile ktoś z nich wypełnił ankietę a jeszcze nie miał lepszego kompa.

Ale co do tego że spece od kompów nie byli świadomi że Timex to też Spectrum, to ja bym ich jednak bardziej doceniał.
W niedawnym filmie o giełdach zrobionym przez ekipę Loadinga, Borek wspomina o poleceniu jakie dostał by iść na giełdę i policzyć ile i jakich kompów jest tam najwięcej. I mówi że te dane nigdy nie były opublikowane, a we filmie pokazują sie na tak krótki moment że jak nie spauzujesz to nie przeczytasz. I bywało tam po ok 160-180 komputerów z czego:

XL 38%, ZX 22%, C= 18%, CPC 6%, A500 i ST po 4%.
A także że ok 1/3 A8 to XE, 1/3 ZX to Timex, 1/3 CPC to 6128, oraz ok 1/6 C= to 128.

Więc jestem pewien że nie liczyli ich osobno.
Sądząc po tych proporcjach i porównując je z wynikami ankiet to mogło być około '89.
O tym że Spectrumy stanowiły ponad około połowę komputerów w PL nie było w ankietach bo to było przed tą pierwszą, ale pamiętam że parokrotnie w Bajtku o tym wspominali że około a nawet nieco ponad połowę listów do redakcji w '85-86 dotyczyła tego komputera, choć część od posiadaczy a część od planujących go kupić. Ale o innych kompach też często pisali ci co dopiero chcą sie upewnić co do swojego wyboru przed zakupem. :)

Zresztą generalnie posiadaczom każdego typu komputerów zwykle gdy czytają takie ankiety wydaje sie że ich komputer jest w nich niedoszacowany. A to wynika z faktu że większość z nich obracała sie w środowisku fanów i posiadaczy właśnie tej maszyny, z prostej przyczyny że informacje o posiadaczach innych maszyn ignorowaliśmy bo z nimi nie można sie było wymienić softem, a nasze krzywe spojrzenie na rzeczywistość wcale nie musiało mieć odzwierciedlenia w tendencjach z całej Polski. Dlatego wierzę że takie dane mimo że nieprecyzyjne, są lepszym przybliżeniem i opisem sytuacji niż anegdotki z życia poszczególnych osób i ich kompanii. ;)

ZbyniuR:
Chyba nie myśleliście że odpuściłem temat. ;)

Wklejam słupki jeszcze raz, ciut poprawiłem kolorki i obniżyłem raczej przeszacowane dane o PSX.

Drugi obrazek to jedyna ankieta jaką znalazłem w której posiadaczom wszelkich platform na raz zadano pytania o to co jeszcze do tych kompów mają i do czego ich używają. Akurat w samym środku tej niemal 20 letniej zadymy w której społeczeństwo bez komputerów zamieniło sie w niemal całkowicie w specetowione.

Oraz jeszcze raz te same dane co w słupkach ale nieco precyzyjniej. Żeby wyłapać niektóre ciekawe dane trzeba sie na spokojnie wczytać w te cyferki. I dołączam tekstowy RTF jako TXT, z tymi danymi i innymi, np ankiety zrobione w czasopismach Ataroskich albo Komodziarsko Amigowych. (czekają na kolorowy wykres). ;)
Jak widać nie wszędzie przyjęto takie same sposoby podawania danych np o tych "innych" albo o braku komputera. Te dane oczywiście nie są nowe ale zwykle nie były publikowane z tylu lat w jednym miejscu, i może ktoś zechce je skomentować. :)

Np. to że w latach 92-92 małych Atarek tak ubyło, zapewne nie oznacza że zniknęły z rynku, bo właśnie wtedy największe nakłady miały dedykowane im Ataroskie magazyny, więc na te multiplatformowe zapewne niewielu z nich zaglądało.

Mam gdzieś taką teksto/tabelko/wykres - kiedy jakie czasopisma sie ukazywały. Dobra dodam to do tego samego pliku na końcu. Bo raczej mało kto ma pojęcie o takim spektrum różniastych magazynów i że aż tyle ich było, tak różnych jednocześnie. :)
(Tym razem jeszcze bez kolorków, a może dodałoby to czytelności).

EDIT:  Widzę że babola strzeliłem, w roku '92 - XE powinien mieć 12%, a C64 21%.
       tzn paski są dobrze ale nie napisałem tego jak trzeba.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej