Komputery z Z80 > TIMEX

Zasilanie Timex TC 2068

(1/3) > >>

Adam:
Witam
Uruchomiłem po wielu latach mojego Timexa Tc 2068
Jako że brakowało zasilacza w zestawie to zakupiłem na giełdzie zasilacz 9v 1A (ale stabilizowany).
I teoretycznie wszystko działało jednak po godzinie obraz na tv ( czarno biały ) jakby zmieniał odcień , przydarzyło się również po czasie samoistne wyłączenie komputera .
Obstawiam zasilacz , zdjąłem obudowę - radiator parzy w palce .
Bez obudowy wyłączenie nie powtórzyło się , jednak odcień na ekranie się zmienia nadal przy wgrywaniu lub samej grze.
Wpięty jest tylko sound interfejs z wyjściem na joystick i tzx duino podpięty ale on
ma swoje zasilanie .
Zastanawiam się czy nie zastosować zasilacza niestabilizowanego .
Nie chciałbym uszkodzić drogocennej pamiątki - może ktoś z mądrych ludzi naprowadzi dziadka na dobry tor.


KWF:
Cześć,

Kilka pytań na początek:

* Czy obraz zawsze jest cz-b czy używasz cz-b telewizora?
* Jakie napięcie podaje ten zasilacz bez obiciążenia? Nie to co jest napisane na jego obudowie, ale faktycznie ile z niego wychodzi.
* Ten giełdowy zasilacz to jakiś najtańszy, chiński wyrób?
* Czy było cokolwiek zmieniane od stanu fabrycznego w Twoim Timexie?

damik:
Prześlij fotkę tego Twojego zasilacza na początek.
Miałem podobny efekt na zasilaczu z routera sieciowego (9V/1A), okazało się że tabliczka znamionowa była nieco przereklamowana bo przy obciążeniu 1A siadało mu dość mocno napięcie i pojawiały się dość spore tętnienia, oraz był on niestabilizowany i a bez obciążenia miał około 14V na wyjściu.
Najlepiej zastosować nieco mocniejszy (2-2,5A) zasilacz stabilizowany 9V, wtedy wewnętrzny stabilizator 7805 nie będzie się aż tak mocno grzał ale i tak nie będzie chłodny ;).

Adam:
Zasilacz w całej okazałości

andy:
Trafo dość solidnie wygląda. Jaki jest kondensator i co mieszka na radiatorze?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej