ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

Dostępność części

(1/5) > >>

Atlantis:
Jakiś czas temu zacząłem budować kilka kolejnych klonów ZX Spectrum. Niestety, z uwagi na pandemię i kryzys na rynku półprzewodników część z tych projektów utknęła w miejscu. O ile bez problemu udało mi się poskładać konstrukcje wykorzystujące części retro i układy logiczne, to problemy pojawiły się wszędzie tam, gdzie występuje programowalna logika CPLD/FPGA.

Na chwilę obecną następujące projekty wiszą u mnie w powietrzu:

* ZX Uno 512 - brakuje przede wszystkim FPGA, RAM-u oraz AD724
* ZX Uno 2M - brakuje FPGA i RAM-u
* ZX Uno Go - brakuje FPGA, RAM-u i AD724
* Sizif 512 w wersji E1 - głównym problemem jest brak CPLD, chociaż nie mam także AD724
Ceny obecnie oszalały. XC6SLX9 do ZX Uno, który kilka lat temu kupowałem za 50 zł obecnie kosztuje na Kamami 3,5k zł. CPLD do Sizif-a nie widzę w żadnym sklepie. Są co prawda jakieś oferty na Aliexpress i o ile kilka lat temu złożyłem tę konstrukcję (rewizja D) korzystając z CPLD z tego źródła, to nie wiem jak w chwili obecnej wygląda kwestia wiarygodności chińskich sprzedawców.

Jak to wygląda w waszym przypadku? Da się jeszcze gdzieś zdobyć części w akceptowalnych cenach czy trzeba pogodzić się z faktem, że pewnie przez kilka najbliższych lat nie uda się uruchomić tych projektów bez wydawania pieniędzy, za które można by złożyć  współczesnego gamingowego peceta? ;)

Niby zachomikowałem u siebie trochę róznych mikrokontrolerów, CPLD i FPGA, ale akurat nie są to te układy, których potrzeba. Mam więc w teorii z czego budować swoje konstrukcje od podstaw, za to nie mogę skompletować zestawu potrzebnego do dokończenia tych wymienionych powyżej.

I jeszcze tak przy okazji: ktoś orientuje się gdze można dostać 74160 (zwykły TTL, nie wersja LS albo HC/HCT)? Jeden z ostatnich "drobiazgów" potrzebnych do repliki Apple I, którego za nic nie mogę nigdzie upolować. ;)

zaxon:
74160 maja w Sławmirze po niecałe 5 PLN.

Gryzor:
Kompletne UNO mozna kupic za 100 EUR, wiec nie ma co patrzec na absurdalne ceny samych ukladow.

paroos:
Ale satysfakcja już nie ta sama :)

zaxon:
A gdzie te Uno po 100 Euro ? Kilka bym kupił...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej