Komputery z Z80 > TIMEX

zasilanie FDD3000

(1/7) > >>

Piesiu:
Po latach polowań wreszcie ustrzeliłem stację FDD3000 :), niestety zdekompletowaną, ktoś podwędził z niej trafo :(, w najbliższym czasie zamierzam zabrać się za jej reanimację, prosiłbym znawców tematu o odpowiedź na pytania związane z zasilaniem tej stacji (FDD3000 wersja Timexowska z dużą płytą główną, dwa napędy 3"):

a) Jaka powinna być wartość napięcia z trafo, w kilku miejscach w sieci znalazłem informacje że jest to ~18V, ale natrafiłem też na schemat stacji, na którym (najprawdopodobniej, bo schemat jest mało wyraźny) widnieje napięcie ~14V, czy ktoś mógłby potwierdzić na 100% jakie napięcie ma dochodzić do punktu lutowniczego 'P1' na płycie głównej? Jeżeli nie zdobyłbym transformatora o odpowiednim napięciu to czy można bezpiecznie podpiąć trafo o nieco większym, lub mniejszym napięciu, np. 17V, lub 19V zamiast 18V?

b) Czytałem gdzieś, że trafo można zastąpić zasilaczem pecetowskim, w takim razie gdzie na płycie głównej trzeba doprowadzić napięcia z zasilacza (+5,+12,-12?), a może wystarczy podpiąć +5 i +12V do którejś z wtyczek zasilających napędy?

pear:
Może ten od FDD-3 podejdzie http://allegro.pl/zasilacz-timex-power-supply-m-396-100-sprawny-i3004607297.html

Pyza^Illusion:
Temat jakiś czas temu przerabiałem z Yarkiem Adamskim, bo Kriss'owej stacji też brak zasilacza. Zacytuję kolegę i proponowane przez Niego rozwiązania:


--- Cytuj ---Możliwe rozwiązania zasilania FDD 3000:
1. Transformatory o podobnych parametrach (nie toroidalne) można nabyć za 35 do 55 zł. [...] Do tego radiatory w środku będą się grzać.
2. Przejściówka do zasilacza ATX. Wyjdzie w miarę tanio, ale wymaga posiadania zasilacza na zbyciu. Zasilacz jest zwykle duży i ciężki. Ale nie będzie się grzało.
3. Zasilacz od laptopa zamiast transformatora. Wyjdzie nieco drożej niż transformator (60zł + gniazdko zasilania), ale za to mamy od razu kompletne rozwiązanie i maksymalną uniwersalność. Będzie się grzało, nie wiadomo, na ile wbudowany zasilacz zaakceptuje prąd stały.
4. Zasilacz impulsowy 12V 2A. Koszt rzędu 25-30zł, a można wewnątrz zlikwidować obwód dla 12V (tylko +5V się będzie grzało, ale ma mniejszy radiator niż +12V).

--- Koniec cytatu ---

tdu:
Witam !

Osobiście używam zasilacza od AT ale ATX pewnie też zadziała.

Robiłem próby też z zasilaczem od takiego urządzenia
http://allegro.pl/adapter-usb-dysk-hdd-sata-ata-ide-2-5-3-5-cd-i2990055005.html
za jedyne 19zł mamy zasilacz i dodatkowo interfejs ide.

W tym przypadku sprawdza się znakomicie i się nie grzeje (zasilacz impulsowy).
Mozna go wrzucić do wnętrza stacji.
Do płyty FDD3000 trzeba przylutować odpowiednie gniazdko,
np. od starego wentylatora.

trojacek:
Zasilacze AT/ATX są OK, ale z innymi wynalazkami bym uważał - bo skąd będzie -12V, potrzebne portom RS232?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej