Autor Wątek: Robotron PC1715  (Przeczytany 12174 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Robotron PC1715
« dnia: 2015.01.23, 17:31:45 »
Hello wiara!
Udało mi się tanio zdobyć NRD-wską maszynę CP/M pod nazwą Robotron PC1715. Ma ktoś może coś takiego?
Zabawa będzie przednia, bo oprócz jednostki centralnej nie było nic w komplecie. Wyjście na monitor już rozgryzłem, z klawiaturą będzie nieco gorzej (nietypowy interfejs - szeregowy, CLK + dane, wygląda na 8 bitów na słowo).
No i nie ma żadnych dyskietek - te na szczęście można znaleźć w sieci (w tym kilka systemów operacyjnych). Jest nawet do ściągnięcia polski ROM :D.
Maszyna ma kilka ciekawostek, np. kontroler stacji dyskietek bez żadnego dedykowanego układu LSI. Wszystko jest zrobione na dwóch Z80PIO, dwóch EPROM-ach i pokaźnej baterii TTL.
VDU wyświetlający 80 kolumn też jest dość ciekawy.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.01.23, 19:45:19 »
Nawet nie brzydki, ale jak rozumiem nie masz klawiatury?
Patrze w necie co o nim piszą:  2x stacja 720KB, 2KB ROM i  64KB RAM (max 256), ale procek tylko 2,5MHz. Buuuu  Chociaż do semigrafiki powinno stykać. 80x24 znaków.
Zasilacz wielkości stodoły. Dźwięk to tylko szum wiatraka. :)
Ruska wersja zamiast małych liter miała cyrylicę. ;)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/61/Refor.png
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.01.23, 19:58:54 »
Nie mam klawiatury. W nocy przeglądałem schematy, by dojść, jak podłączyć inna klawiaturę.
Skrzynia jest wielka i ciężka, jak stare pecety, hehe. Ale mam nadzieję, że wszystko jest sprawne i któregoś pięknego dnia uruchomię to monstrum :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.01.23, 20:34:56 »
To powodzenia.
Na YT jest zaskakująco dużo filmików z tym kompem. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.05.10, 17:11:22 »
Udało mi się tanio zdobyć NRD-wską maszynę CP/M pod nazwą Robotron PC1715. Ma ktoś może coś takiego?
Takiego czegoś nie mam ale natknąłem się na informacje o tej maszynie poszukując danych na temat obrazów dyskietek KDI do klona Bajt-01 - młodszy odpowiednik mojego klona "Bajt".

Ładne zdjęcie komputera w komplecie:

Emulator komputera Башкирия-2М (EMU 1.01 plik emu.rar) wraz z obrazami dyskietek r1715fdd.rar można pobrać ze strony http://bashkiria-2m.narod.ru/index/files/0-11

Obrazy dyskietek należy rozpakować do folderu emu\Robotron a przy pierwszym uruchomieniu programu wybrać z listy Robotron 1715
« Ostatnia zmiana: 2015.05.10, 17:32:09 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.05.10, 17:18:56 »
O, dzięki za info :)
W międzyczasie znalazłem kilka niemieckich stron pasjonatów tej maszynki. Jest co zasysać, łącznie z dokumentacją techniczną.
A że mam "golca", to muszę sobie dorobić i klawiaturę, i monitor...

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.05.10, 22:44:04 »
Z tą szeregową klawiaturą to możesz mieć problem...
Ja do swojego CM1910 nie dorobiłem.

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.12.29, 22:56:19 »
Udało ci się uruchomić PC1715? Pod koniec 2014 kupiłem taką maszynę - oczywiście okazała się trupem. Juz spalony dławik na wejściu klawiatury powinien mi wskazać kierunek gdzie powinna trafić (czyli śmietnik) ale zaparłem się aby ją uruchomić. Na płycie głównej sprawny okazał się CPU i kilka TTL-i, nawet eprom miał zgniłą jedną nóżkę. Resztę stopniowo wymieniałem ale po miesiącu spasowałem. Doprowadziłem do stanu, że wyświetla jakiś obraz na podłączonym monitorze (da się wytworzyć prosto sygnał composite) ale 8275 ma taką cechę, że trafiając na konkretny znak przestaje pobierać resztę linii - stawiam, że kolejne bufory/zatrzaski (74S482 i 74S486) do wymiany.

Konstrukcja tej maszyny jest bardzo dziwna. Do video układ 8275, który powinien współpracować z DMA 8257 (patrz schemat komputera Radio 86RK) ale zamiast tego DMA zrobione na piechotę. Kontroler stacji to osobna sprawa - zero dedykowanych scalaków (był juz wtedy dostępny radziecki klon WD1793) tylko TTL-e - ROM-y oczywiście padnięte i wymienione na 2716 ale więcej się nie zaglębiałem bo same napędy są w kiepskim stanie i niszczą dyskietki.

Podsumowując: działa u mnie CPU, UART i pełen RAM - od biedy można by odpalić CP/M z podłączonej karty CF. Klawiaturą miała być zrobiona na konwerterze z PS/2 na jakimś atmega8. Kiedyś może wrócę do tematu. Od czasu do czasu PC1715 pojawiają się na allegro przywożone z niemieckich smietników.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.12.30, 00:11:33 »
Niestety, mój egzemplarz czeka na lepsze czasy. Czy raczej na gorsze, tzn. jak nie będę miał pracy i w związku z tym będę miał dużo czasu na grzebanie w swoich zabawkach ;)

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.12.30, 17:58:00 »
->Nietoperz
Tak się kończy uruchamianie PC1715 z klawiaturą od A5120. To nie są zgodne klawiatury pomimo zgodnego wtyku. Sprzęty z NRD tak miały. Jedyne co może być gorszego to wetknięcie w A5120 wtyku FDD do gniazda diagnostycznego (też pasuje a gniazda są jedno przy drugim). Mam takiego, nie mogę się przemóc by go naprawić (jakieś >80TTL poszło). Ale jak naprawiłem KC85 (ktoś pięknie zdiagnozował uszkodzony chip RAM, przelutował, złożył zamieniając 5V z 12V i włączył, 90% krzemu trup) to i to się kiedyś zrobi.
Przede wszystkim do tego trzeba się zaopatrzyć w sondę TTL, najlepiej z licznikiem na LEDach.
Istnieje taka metoda na sprawdzenie, czy leży FDD czy CPU: Podczas uruchamiania wysyła się na szeregowy 0x11 0x11 ciągle. Jak odpowie 0x12 0x12, to znaczy, że jakiś tam żywot się w CPU tli. Aha, 9600, 8O1.
Bufory padają bardzo często i są niedostępne w handlu. Stosuję podstawkę i 74LS245 z odpowiednio kombinowanymi odnóżami.
Jakbyś coś chciał, to pisz, trochę w tym zakresie robiłem.
Natomiast szukam klawiatury do A7150. To jest NRDowski pecet w tej samej technologii.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.12.30, 19:10:19 »
Przede wszystkim do tego trzeba się zaopatrzyć w sondę TTL, najlepiej z licznikiem na LEDach.
Prusak chyba coś takiego zrobił sam: Logiczny próbnik
http://zxbyte.ru/video/probnik2.flv - na wideo widać jak sprawdza nim procesor Z80 w klonie "Bajt"

"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.12.30, 20:08:44 »
Osobiście korzystam z próbnika, którego pochodzenia nie znam. Kilka lat temu dostałem od kogoś po serwisie dwie różne sztuki (jeden z licznikiem, jeden z pulserem), nie wiem jaka produkcja, wygląda na polskie, z lat 90-tych. Na oryginalnej płytce są oznaczenia "ttl12i" i "ttl13". Ponieważ próbuję czasami w piwnicy, a czasami w pokoju musiałem sobie skopiować i jakby ktoś bardzo, ale to bardzo chciał, to są dostępne rysunki PCB, choć schematów nie rysowałem. Wykonałem sobie kopię i uruchomiłem bez problemów. Uwaga, to raczej powinny być te tranzystory, które są opisane, z zamiennikami należy uważać.
Próbnik TTL jest bardzo przydatny w takich naprawach, choć trzeba się umieć nim posługiwać. W Robotronach i dowolnych innych komputerach wykorzystujących sowieckie scalaki nie należy korzystać z pulsera, ponieważ stare układy mogą tego nie przetrwać.

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.12.30, 21:24:34 »
Na jakimś niemieckim forum znalazłem, że zła klawiatura uszkadza PC1715 - ale żeby aż taki pogrom robiła? Najbardziej szkoda 32-sztuk DRAM.

74S486 są dostepnę w Sławmirze po 2.5zł. 74S482 kupowałem na allegro po 5zł/szt. Na szybko też chciałem robić przejsciówki i to co będzie pod ręką z buforów ale jak się okazało, że układy jednak da się kupić w normalnej cenie to zrezygnowałem. Swoją drogą kilka 486/482 było wcześniej wymienianych na układy Siemensa (oryginalne były albo polskie albo radzieckie)

Płytę uruchamiałem korzystająć z emulatora EPROM (aby szybko ładować programy testowe) oraz analizatora stanów logicznych. Ale sonda i pulsator też się przydały. Ciekawe to co napisałeś, żeby pulsatora nie używać. Swoim dotychczas nic nie zepsułem ale sowieckie TTL-e (standardowe, LS-y były lepsze) psuły się od samego patrzenia na nie :)

Mam oryginalny monitor do niego - nie sprawdzałem ale z tego co było na sieci to często padały w nich trafopowielacze. Póki co nie idzie do recyklingu ale prędzej czy poźniej trafi tam bez uruchamiania.

anton

  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Miejsce pobytu:
    Nowa Sól
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.05.10, 11:34:21 »
temat trochę stary i nie wiem czy link będzie pomocny  ale jest tam schemat klawiatury do 1715 .A swoją drogą za parę dni będę miał taki zestaw  :)
http://xepb.org/robotron/docs.html
« Ostatnia zmiana: 2017.05.10, 11:43:23 wysłana przez antonn1000 »
lista moich komputerów nie mieści się tutaj.

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Robotron PC1715
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.05.16, 18:16:27 »
Takie pytanie do posiadaczy/fanów tych maszyn. Skoro one były na U880 to czy ten mikroprocesor ma jakieś instrukcje których nie wykona Z80? Jak możecie to proszę(i z góry dziękuję) o sprawdzenie w instrukcjach, schemtach, Internecie etc. To może mieć znaczenie przy Elwro 800 Junior...