Autor Wątek: Sinclair QL i konwerter SCART -> VGA  (Przeczytany 1700 razy)

VLX

  • *
  • Wiadomości: 24
    • Ekranownia Atari XL/XE
Sinclair QL i konwerter SCART -> VGA
« dnia: 2023.11.05, 18:02:28 »
Witam

Krótki zarys sytuacyjny:

Do Sinclair QL sprzedawane były dedykowane monitory, które ogarniały nieco szerszy obraz niż standardowy, więc komputer po włączeniu pyta, czy używamy TV czy monitora i w zależności od odpowiedzi wyświetla tryb 80 albo 85 znaków w wierszu. Tryb 80 znaków mieści się na ekranie TV, a tryb monitora mieści się tylko na tym dopasowanym oryginalnym, a na zwykłych obcina boki i nie widać pierwszych i ostatnich znaków.

Po włożeniu do komputera rozszerzenia Minerva, komputer uruchamia się w trybie monitora i nie da się przełączyć na tryb TV.

Mam Sinclair QL podłączony przez przewód SCART do TV, w związku z czym nie widzę tych znaków z brzegu ekranu.

Zagadnienie właściwe:

Znalazłem informację, że sprzedawane były konwertery QL-VGA, które pozwalały podłączyć monitor VGA i rozwiązywały problem szerokiego ekranu. Niestety nie są już produkowane i zostały zastąpione konwerterami QL-HDMI. Nowsze, lepsze itd. Niestety, w moim ciasnym pokoiku mam już monitory 4:3 z wejściami VGA i żadnego monitora z wejściem HDMI, bo zwyczajnie nie mam miejsca, żeby wcisnąć kolejny. Wymyśliłem sobie, że może udałoby się ogarnąć jakiś konwerter SCART -> VGA żeby podłączyć QL do monitora VGA i uzyskać pełen obraz.

Czy znacie jakieś takie konwertery? Wszędzie na allegro, aliexpress i innych takich widzę tylko SCART -> HDMI albo VGA -> SCART.

Help...

Waldek

  • ***
  • Wiadomości: 156
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: Sinclair QL i konwerter SCART -> VGA
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.11.05, 20:18:49 »
Nie jest to urządzenie gotowe!
Spróbuj przetłumaczyć ten wątek na niemieckim forum:
https://forum.tlienhard.com/phpBB3/viewtopic.php?t=4283
Jest to bardzo prosty konwerter RGB na VGA z tylko jednym Pi Pico i doskonałym obrazem.
Trzeba umieć trochę pomajsterkować, inaczej nie zadziała :D
Osobiście nie posiadam QL.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Sinclair QL i konwerter SCART -> VGA
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.11.05, 21:18:39 »
Ciekawe co z takim sygnałem by zrobiła Medusa...
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

VLX

  • *
  • Wiadomości: 24
    • Ekranownia Atari XL/XE
Odp: Sinclair QL i konwerter SCART -> VGA
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.11.05, 23:06:37 »
Przy jakiejś okazji sprawdzę.

@Waldek: Wydaje się, że w ostatnim poście Pitera jest gotowe rozwiązanie. Chyba właśnie tego szukałem, dziękuję. :)