Autor Wątek: Ze snapshotu do obrazu taśmy.  (Przeczytany 7833 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Ze snapshotu do obrazu taśmy.
« dnia: 2012.03.11, 02:45:06 »
Istnieją 2 aplikacje do konversji ze snapshotu (z80, sna) do taśmy (tap, tzx).

Jedna z nich to Snap2tap - od razu odpada, gdyż nie obsługuje snapshotów ze 128k,
a ze zwykłymi 48k też ma problemy.

Druga to z802tzx - obsługuje 128
Polecam ją, bardzo dobrze konvertuje nawet cracki z dołączonymi intro czy podłożoną muzyką (dla ZX 128)

Podczas konversji obu gier program (działa w trybie command) wyświetlił, że przetworzył bezbłędnie
Oto dowód z Action Force 2







« Ostatnia zmiana: 2012.03.11, 04:53:41 wysłana przez Abrimaal »
AY Music, ULA plus.

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Ze snapshotu do obrazu taśmy.
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.03.11, 11:18:15 »
Czy ten z802tzx, o ktorym wspominasz i ktory zastosowales w powyzszym przykladzie, to jest ten
Z802TZX v1.2, by Tomaz Kac, ktory mozna sciagnac z WOSu?
http://www.worldofspectrum.org/utilities.html
ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/tools/pc/Z802TZXv12.zip
pozdrawiam
DDX

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ze snapshotu do obrazu taśmy.
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.03.11, 20:12:16 »
Czy ten z802tzx, o ktorym wspominasz i ktory zastosowales w powyzszym przykladzie, to jest ten
Z802TZX v1.2, by Tomaz Kac, ktory mozna sciagnac z WOSu?
http://www.worldofspectrum.org/utilities.html
ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/tools/pc/Z802TZXv12.zip
Dokładnie tak, tylko cały trzeba obsługiwać z command line, lub stworzonego przez siebie pliku .bat
AY Music, ULA plus.

DDX

  • ***
  • Wiadomości: 185
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Ze snapshotu do obrazu taśmy.
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.03.11, 21:43:57 »
Spoko, ja nie dziecko neostrady, jeszcze dobrze pamietam czasy DOSa i np. pakowania/rozpakowywania arj-em z okolo 5-cioma parametrami/switchami pisanymi w linii komend za kazdym razem "z glowy" :D.  Wiec wcale mnie to nie przeraza, wrecz przeciwnie.

Inna sprawa, ze osobiscie raczej bardzo rzadko bede miial potrzebe przerabiania snapshota na tap-a, a tym bardziej na tzx-a . Chyba tylko w takim przypadku, ze jakis wartosciowy program zachowal sie wylacznie w postaci z80.  Na poczatku lat 90-tych panowala niestety taka nieszczesliwa maniera wgrywania progranow z tasmy do PC do emulatora i sejwowania na dysk w postaci snapshota z80.
A pytalem, zeby nie bylo zadnych watpliwosci co do konkretnie uzytego programu, bo te rozne programy coś2cośinnego nierzadko wystepuja w kilku wersjach, czasami nawet od roznych autorow.
pozdrawiam
DDX

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ze snapshotu do obrazu taśmy.
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.03.11, 23:16:22 »
Właśnie to był taki rzadki przypadek, robiłem trainer do gry (wpisywałem POKE w emulatorze) i miał on jedynie opcje zapisu jako snapshot. A gra była skompresowana, więc inaczej nie dało się tych POKE wprowadzić.
AY Music, ULA plus.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ze snapshotu do obrazu taśmy.
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.03.11, 23:39:48 »
Hyhy... Co to znaczy "inaczej się nie dało"? Robiłem trainery do gier na GameBoy'a gdzie cała gra razem z trainerem siedzi w ROMie i tam dało się zrobić trainera, który na początku pozwalał włączyć/wyłączyć różne poprawki. Nie widzę więc najmniejszego problemu, żeby (przy założeniu posiadania odpowiedniej dozy wiedzy i - co ważniejsze - samozaparcia) zrobić odpowiedni kawałek kodu w Spectrum.

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Ze snapshotu do obrazu taśmy.
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.03.12, 00:22:57 »
Gra w oryginale jest skompresowana i uruchamiana jednym USR z loadera, który rozpakowuje i uruchamia grę.
Nie mam tyle czasu i cierpliwości, aby przeglądać kod linia po linii,
żeby się rozpakowała, następnie wróciła do systemu i wpisać POKE.
Wpisałem z poziomu emulatora i wybór trainera ładuje całkiem inny plik z grą utworzony za pomocą Z802TZX.
Do wygenerowanego loadera nie da się nic dopisać, bo on ma tablicę zmiennych, w której zapisane są wartości rejestrów,
a oprócz tego ma mnóstwo zabezpieczeń. Nie widzę potrzeby ich łamać, kiedy w emulatorze ładowanie drugiej gry (trainera) zajmuje sekundę dłużej. Ponadto dane gry są zapisane w Turbo bez nagłówków, w dodatku skompresowane. Nie warto zadawać sobie trudu.
Tzx - jeśli nie lubisz tego formatu możesz przerobić na tap w emulatorze Fuse. (Tape/Write)
Gra w załączniku do odpalenia w emu (Spin 0.7).
AY Music, ULA plus.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Ze snapshotu do obrazu taśmy.
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.03.12, 07:13:28 »
Ja rozumiem twój dylemat. Moja odpowedź dotyczyła wyłącznie twojego kategorycznego stwierdzenia "inaczej się nie dało". To nie, że się nie dało tylko ty uznałeś, że się z jakiegoś powodu nie opłaca tego robić.