Autor Wątek: ZX Spectrum and Timex rozbudowa do 80kb RAM jest jeszcze sens ?  (Przeczytany 3980 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Właśnie się zastanawiam, czy jest sens w dzisiejszych czasach rozbudowywania pamięci w ZX Spectrum i TIMEX-ie do 80kb (przełączany bank 32kb). Są dwa rozwiązania tej modernizacji. Jedno - było opisane w Bajtku, zaś drugie - nie pamiętam gdzie, ale chyba nazywało się Wonder ?.

Jest jeden ROM, który to obsługuje mianowicie nazywa się 80-lec. Trochę połamana składnia pleceń dla RAM-Dysku i ogólnie to na dzisiejsze czasy, niezbyt wydaje mi się to sensowne.

Z oprogramowania, wiem że był kopier wykorzystujący 80kb oraz kilka gier przerobionych na 80kb.

Pytanie moje wynika z faktu, że ostatnio naprawiałem TIMEX 2048 z takową rozbudową i w ramach "kompatybilności" usunąłem tą rozbudowę.   Osoba, której to naprawiałem, raczej nie odczuje różnicy. Oczywiście ROM był oryginalny, jak w TIMEX-ie, czyli EPROM.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Spectrum and Timex rozbudowa do 80kb RAM jest jeszcze sens ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.03.12, 15:17:48 »
Dzisiaj, kiedy mamy tanie pamięci i nowe rozwiązania zapewniające kompatybilność z modelami 128 KB, wydaje mi się, że przeróbka na 80 KB nie ma sensu.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: ZX Spectrum and Timex rozbudowa do 80kb RAM jest jeszcze sens ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.03.12, 15:32:19 »
Mnie interesuje rozbudowa timexa do 128k z ay ale nikt sie nie chce podjac
moje marzenie: Timex 2048 128K

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Spectrum and Timex rozbudowa do 80kb RAM jest jeszcze sens ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.03.12, 16:05:02 »
Niebawem łatwiej będzie przerobić ZX128K na Timex'a :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum and Timex rozbudowa do 80kb RAM jest jeszcze sens ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.03.12, 17:14:40 »
Zapewne tak, jeśli SLAM wypłynie na rynek w postaci gotowego produktu. Na razie, nic o tym nie słychać.
Choć z moich przemyśleń wynika, że chyba lepiej złożyć np.Harlequin-a lub Pentagon-a. Tam ULA jest na TTL-ach, więc jest prosto i komfortowo w wypadku naprawy.

Oczywiście, moje myślenie jest podyktowane sprzętem do pracy, a nie do ozdoby. Do ozdoby, to i obudowa wystarczy :)

Sprzęt, który do mnie trafiał od wielu lat do naprawy/modernizacji jest w coraz gorszym stanie.
Przebudowałem ZX 48 + ISSUE 6a na wersję 128kb, niby to działa, ale zachodu z tym dużo, żeby ruszyło. Problem jest z powtarzalnością tej przeróbki. Poza tym, tymingi nie te i niektóre dema się "krzaczą". Dokładnie to samo jest na TIMEX-a 2048 w wersji 128kb STAVI.
Niby to działa, ale... tak na prawdę, to nie do końca jest o.k.

Zresztą, Harlequin 128kb już jest, tylko patrzeć, jak ktoś wypuści płytki ew. gotowce. Zaxon jeszcze nie powiedział ostatniego słowa w kwestii klona Pentagon-a. Jest na co czekać ;)

Marzy mi się klon Pentagon-a w formacie płyty mieszczącej się w obudowie ZX 128 +2, z wyprowadzonym złączem krawędziowym i złączem do fdd, portem RS232 i Kempstonem w miejscu Sinclair Joystick w +2, tudzież DivSD gdzieś po drodze.
Klawiatura od +2 Grey pasuje :) ew. zastosować można jakiś interface dla klawiatur PS2 z PC.

Niestety, lata lecą, więc nieuchronnym jest to, że oryginalne ZX-y trzeba będzie oszczędzać. Poza tym, jest ich coraz mniej, ceny coraz wyższe. Więc zamiast wydać 500 pln na ZX-a w stanie "gabinetowym" itd. wolał bym kupić klona j.w.
 
« Ostatnia zmiana: 2016.03.12, 17:31:08 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum and Timex rozbudowa do 80kb RAM jest jeszcze sens ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.10.19, 09:55:51 »
Aby nie zakładać nowego tematu na temat 80K w Timexie (bajtkowa przeróbka na porcie 255), mam pytanie.

Ile było softu przerobionego pod 80K i czy ktoś go posiada w formie cyfrowej (TAP, TZX)?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum and Timex rozbudowa do 80kb RAM jest jeszcze sens ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.10.19, 14:14:09 »
Było kilkadziesiąt gierek.
Miałem kilkanaście, ale zniknęły w odmętach czasu - niestety.
Został mi się jedynie kopier wykorzystujący 80k.
Generalnie, chodziło o to, żeby gry uruchomione na tej przeróbce 80k grały na AY-ku.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum and Timex rozbudowa do 80kb RAM jest jeszcze sens ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.10.19, 15:33:09 »
Wiem na czym polegały przeróbki gier na 80K. Chodzi mi czy ktoś je posiada w formie innej niż 30 letnia kaseta, bo "wieść gminna niesie", że było ich "setki".
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76