Autor Wątek: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3  (Przeczytany 8547 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.12.10, 11:36:11 »
Jeśli ma być "retro", to ja widzę tylko fizyczny napęd fdd oraz interface do niego.
Ale, połączenie czegoś w stylu Gotek-a z interface fdd oraz umożliwienie podłączenia fizycznego napędu fdd, pozwala połączyć "retro" z wygodą.

Np. wiele Interface 1 oraz napędów Microdrive leżało odłogiem, bo albo padła ULA w IF1,
albo taśmy w kasetkach Microdrive nie nadawały się do użytku.
Więc takie zestawy były zestawami gablotkowymi.
Sytuacja zmieniła się, gdy powstał odpowiednik ULA -vLA dla IF 1, oraz odpowiednik napędu Microdrive - vDrive.
Teraz, przy takim zestawie, można bez problemu zachować wygląd retro, przy nowoczesnej obsłudze kart SD, zamiast kasetek Microdrive.

Uważam, że rozwiązania Zaxon-a (fizyczny napęd + interface z FlashFloppy) oraz Skoti-ego (połączenie interface fdd z interface typu Gotek) są jak najbardziej na czasie.
Wszystko zależy, co komu jest potrzebne.

W przypadku jednego z rozwiązań (Zaxon), taki tandem można podłączać do różnych interface fdd, od różnych komputerów (kwestia "przezworkowania" napędów).
Jeśli chodzi o pomysł jaki zastosował Skoti, dostajemy praktycznie gotowe rozwiązanie do zabawy danym interface (D+, FDD +3).

Mnie się oby dwa pomysły podobają.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.01.12, 23:08:32 »
Rewizja 2.0 Potrzeba jeszcze chwilę na testy ale wygląda, że jest dobrze. Na filmiku kopiowanie z obrazu 720k na normalnego flopa.
Jak po testach będzie ok to oczywiście pojawią się gerbery i bom. Za szybki to ten interfejs nie jest ;)

http://bit.ly/2QLU5jF

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.01.13, 00:35:11 »
Bo tu nie chodzi o szybkość, ale klasę :)
Fajne, piszę się na jedno PCB w razie czego.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ryswoj2

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #18 dnia: 2023.11.20, 21:20:57 »
Złożyłem ten interface i działa, alle tylko z pojedynczym flopem 3.5, zarówno jako A jak i B. Z drugim flopem 3.5 czy też z Gotekiem się gryzie i nie chce czytać, chociaż diody mrugają, czyli komunikacja jest. Stosowałem zarówno kabel prosty jak i z przeplotem. Może źle ustawiam zworki zmiany kolejnoci napędów A i B ? Próbowałem różnie. Proszę o pomoc.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #19 dnia: 2023.11.20, 22:51:37 »
Tak z pamięci. Oba flopy powinny być jako DS1, taśma z przeplotem. Zworki DS0 i DS1 w pozycji górnej. Powinno działać.
Ewentualnie jeden napęd DS0 drugi DS1, taśma bez przeplotu. Zworki DS0 i DS1 muszą być ustawione tylko w pozycji górnej albo dolnej.
« Ostatnia zmiana: 2023.11.20, 23:18:19 wysłana przez skoti »

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #20 dnia: 2023.11.21, 16:50:36 »
Autopoprawka

1. Dla dwóch klasycznych napędów
- Taśma z przeplotem
- Oba napędy jako DS1

2. Napęd klasyczny + gotek.
-Taśma z przeplotem
-Napęd klasyczny jako DS1
-Gotek założona zworka na S1 i zdjęta zworka z MO

3. Na interfejsie
-zworki DS0 i DS1 obie w górę lub w dół (przełączają kolejność napędów)
-zworka RDY w dół

ryswoj2

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #21 dnia: 2023.11.22, 20:41:32 »
Tak podłączałem i coś było nie tak. Napęd klasyczny 3.5" się odzywał (mrugała dioda) ale nie poruszał głowicą przy współpracy z Gotekiem. Coś mnie tknęło i podłączyłem napęd 5.25" i wszystko śmiga - formatuje, kopiuje z Goteka na dyskietkę i z powrotem (musiałem zmniejszyć obroty na 300 bo przy 360 nie chce czytać). Podłączenie napędów 3.5" i 5.25" - napęd 5.25 chodzi a 3.5" tylko mruga i sypie błędem. Myślę że podłączenie napędu 3.5" i Goteka lub drugiego napędu czy to 3.5" czy 5.25" powoduje degradację sygnałów (mimo to 5.25" w takim układzie chodzi). Czy przypadkiem nie jest to spowodowane tym że zastosowałem układy HCT zamiast LS? Muszę sprawdzić oscyloskopem. Przy okazji tych manewrów uwaliłem kontroler. Całe szczęście że mam ich więcej. Poproszę o poradę co z tym fantem robić. Pozdrawiam.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #22 dnia: 2023.11.22, 21:37:36 »
Składałem te interfejsy zarówno na układach LS i HCT. To nie tu jest problem.

Zrób tak:

Podłącz tylko jeden napęd 3,5 jako pierwszy na taśmie (przed przeplotem)
Zworki DS0 i DS1 na interfejsie w pozycji górnej.
Daj CAT "A:" potem CAT "B:" i napisz co się dzieje.

ryswoj2

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #23 dnia: 2023.11.23, 01:26:48 »
Zrobiłem dokładnie jak napisałeś. Napęd A odpowiada prawidłowo bo jest pojedynczy. Oczywiście po cat "b:" komputer wisi, bo czeka na napęd B którego nie ma. Po podłączeniu drugiego napędu, po cat "a:" wyrzuca komunikat:
Drive A: track 0 sector 0
No data
Retry, Ignore or Cancel
Dioda mruga, nie słychać przesuwu głowicy.
Po cat "b:" komunikat:
Drive B: track 0 sector 0
Missing address mark
Retry, Ignore or Cancel?
Dioda mruga, brak przesuwu głowic.
Napęd A jest przed przeplotem, B po przeplocie.

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #24 dnia: 2023.11.23, 10:49:43 »
A może chodzi o terminację linii danych?   W starych 3 calowych napędach było miejsce  na drabinkę rezystorową która służyła do terminacji linii.   
Druga rzecz do sprawdzenia to przeplot na tasiemce.
Jeżeli masz dwa napędy które działają jako A:  to jeżeli masz przeplot na tasiemce i/lub terminację ( czasami nie jest potrzebna ale lepiej ją mieć) to napęd A: podłączasz na końcu tasiemki  a B: po przeplocie przy najbliższym złączu.

Pozdrawiam.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #25 dnia: 2023.11.23, 18:24:13 »
Zostaw napęd A i podłącz jako B goteka z założoną tylko zworką S1. Daj znać jak to się zachowa.
W tej chwili mam pod ręką tylko dwa napędy i goteka. Kombinacją zwykły + zwykły i zwykły + gotek działa.

Muszę wygrzebać gdzieś jeszcze jakiś inny napęd i sprawdzić.

ryswoj2

  • *
  • Wiadomości: 14
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #26 dnia: 2023.11.24, 17:34:06 »
Witam. Sytuacja opanowana. Od początku podejrzewałem bramkę  HCT00 U4D, bo po podłączaniu drogiego napędu 3.5" nie było przesuwu głowic. Upewniłem się sprawdzając oscyloskopem sygnał /STEP przed i po podłączaniu drugiego napędu 3.5 - był zniekształcony. Dzisiaj przyszły mi LS00 i po wymianie jest OK. Wszystkie konfiguracje działają znakomicie, czy to 2x3.5" czy Gotek + 3.5". Przy okazji sprawdziłem że 5.25" chodzi pięknie po przełączeniu obrotów z 360 na 300/min. Nie chce mi się sprawdzać czy winą był typ bramki HCT00 czy była ona po prostu walnięta. Dzięki za pomoc i pozdrawiam - Rysiek.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Jak z ZX Spectrum +2A zrobić +3
« Odpowiedź #27 dnia: 2023.11.24, 20:44:34 »
Fajnie, że udało się uruchomić.  :)