Komputery z Z80 > Elwro

Elwro 804 Junior ROM

(1/1)

Maxtech:
Dzięki uprzejmości Pana Edwina Wierszelisa stałem się posiadaczem obrazów ROM tego komputera. Ponieważ pan Edwin, na moje pytanie, czy mogę udostępnić jego zasoby, odpowiedział twierdzaco, zatem podaję ten adres tutaj: http://share.leonek.org/e/E804Jr-PC/.
Po pobieżnej analizie kodu utwierdziłem się w przekonaniu, że CP/J wersja 2.3x jest dedykowany właśnie dla tego komputera- z Bios'u Cp/J usunięto proc.inicjacji ekranu oraz portu szeregowego, zatem po uruchomieniu tej wersji na E800J ekran będzie wyglądał jak na obrazku 2( żeby wyglądał jak na 3 trzeba wczesniej zainicjować obszar video+attr).
Zmiany w stosunku do E800J: dodano układ 8253 jako generator dźwięku i przerwań.

KWF:
Dzięki za informacje o CP/J oraz za link do strony p. Edwina.

Maxtech:
Kilka ciekawostek dotyczących w.w.  komputera:
E804J po resecie domyślnie próbuje załadować system CP/J z dyskietki. Jeżeli w napędzie nie ma dysku, to uruchomi się ZX Basic. Jeżeli jest dysk, ale bez systemu, to komputer się zawiesi, bo nie ma funkcji sprawdzającej sensowność odczytanych danych (aby wymusić start komputera w trybie ZX należy podczas włączania/resetu przytrzymać klawisz B).
Komputer ma diodę sygnalizującą włączony tryb Caps-Lock. Jest ona sterowana dwoma bitami (D6 i D7) rejestru $FE (procedura sterowania tą diodą jest również zawarta w systemie CP/J v 2.3x).
W pamięci EPROM-BOOT znajduje się program testowania klawiatury i ekranu, ale jest on niepełny. Żeby go uruchomić potrzebny jest loader (test działa tylko pod CP/J), który przepisze zawartość EPROM do RAM, a następnie uruchomi ( tak mi się wydaje,że było to na zasadzie „zapchaj dziura” - zostało wolne miejsce po usunięciu proc. obsługi junetu, to trzeba było je czymś wypełnić :-)).
„Transformując” E800J na E804J włączono na stałe tryb wstrzymywania CPU (czyli generowania sygn. /WAIT) podczas dostępu do całego obszaru pamięci, czyli ROm’u również, i skutkowało to błędami podczas odczytów programów z kaset.
Edwin Wierszelis uważa, że było to przygotowanie pod usunięcie Basic’a z komputera, czyli ładowanie go z dyskietki, ale ja mam inne zdanie. E.W. będzie się próbował skontaktować z projektantem komputera i jeżeli mu się to uda, to może się dowie czegoś więcej.
W załączniku są cztery pliki: TESTEP.COM - loader proc. testowej dla E804, TESTE800.COM - ta sama procedura testowa, ale dla E800J, DEVADDR.TXT - adresy I/O oraz ładny screen z logiem Advacom’u.

mkamzierczak:
Kontakt z Konstantym Szczęsnym mam nieustający telefoniczno emailowy :) Ale chyba takich tematów nie będzie pamiętał :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej