Autor Wątek: Roznice pomiedzy producentami ukladow.  (Przeczytany 8839 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« dnia: 2017.01.17, 20:40:38 »
Ot taka ciekawostka.
Montowalem dzisiaj Js128 no i zamienniki PCF do nich. Poskladalem 4 plyty, zasadzilem zamienniki, odpalam jedna, wiesza sie , cuduje,resetuje losowo. No nic, odpalam drugą a to samo. Trzecia i czwarta tez. Ki diabel ? Okazalo sie ze w PCF dalem 74hc157 Texas Instruments a wczesniej dawalem NXP. Podmienilem na NXP i plyty dzialaja. Tak mi sie to skojarzylo z Marianowym Harlequinem i tymi LS161. Poł dnia zmarnowane. I nie wiem czy ten PCF tak dziala na krawedzi czy to TI robi jakas tandete.....
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.01.17, 20:49:42 »
Albo TI ma najłatwiejszy do podrobienia znaczek.
NXP w zasadzie wszystkie scalaki jakie dotychczas wykorzystywałem zawsze działały prawidłowo.

Mam taką chorą partię 74HC4538. W ogóle nie działa. Nie jestem pewien, ale to chyba też TI.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.01.17, 20:59:04 »
Z TME sciagalem, komu by sie to chcialo podrabiac? Przeciez to groszowa sprawa . Bo te gale 16v8b co o nich pisalem kiedys to faktycznie jakies podroby kupilem . 3 programatory nie daly rady ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.01.17, 21:21:57 »
Z tych 16v8 trzech, co od Ciebie wziąłem, zaprogramowałem tylko jeden i to cudując z ustawieniami programatora. TL688 dał radę :)
Jednak te GAL-e, co Ci wysłali to kicha straszna.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.01.17, 21:39:19 »
A je rodak na Ebayu sprzedaje. Nie polecam ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.01.17, 22:18:26 »
To trzeba mu napisać, żeby jeszcze dodawał odpowiedni programator, który je zaprogramuje.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.01.18, 06:36:14 »
Ciekawe czy mój programator dałby radę ? Nie wyrzucaj tych GAL-i, to się kiedyś przy okazji sprawdzi.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.01.18, 07:43:41 »
Nie straszcie, ponieważ czekam na GALe z dalekiej Azji. Ciekawe co za chłam przyjedzie. Ostatnio wyrzuciłem połowę podstawek, które tam kupiłem, ponieważ były źle zapakowane i większość nóżek pozaginana po dwa razy.

A co do rozrzutu komponentów, parę tranzystorów przerobiłem (PNP i NPN), od różnych producentów, wszystkie z oficjalnego kanału dystrybucji. Rozrzut jak z pepeszy. Przez zamontowaniem sprawdziłem każda sztukę, wybierałem, aby miały podobne wzmocnienie, ale po odpaleniu i obciążeniu w układzie rzeczywistym cześć z nich odpadała.

Chyba kontrola jakości olewa sprawę albo obniżyli normy jakościowe. Co kiedyś było odrzutem, teraz spełnia wymagania minimalne i na rynek. Milion sprzeda się I może 100 wrócił. Wredne wkalkulowane ryzyko.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

MCbx

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.01.20, 13:12:37 »
Pamiętam taką sytuację kilka lat temu ze zwykłymi 74LS74. Kupiłem 8 sztuk w sklepie elektronicznym, producenta nie znam, takie połączone "MT" na obudowie, jednego od nich nie mieli to dali bodajże SGS. SGS w porządku, MT przechodzą testy na testerze, ale wystarczy podnieść szybkość testowania tak do kilkudziesięciu przełączeń na sekundę i już zaczynają losowo ignorować impulsy, tak co 20-30 prób. To wygląda na objawy jakiejś wady produkcyjnej.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.01.20, 13:26:50 »
Zaprogramowałem wszystkie trzy te nieszczęsne GAL 16v8A. Nie wiem, w czym jest rzecz, ale żeby pracowały, musiałem je kilka razy skasować i zaprogramować tym samym wsadem. Tak, czy siak, trzeba mieć do nich albo konkretny programator, albo dużo cierpliwości.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.04.03, 09:41:43 »
Coś w tym temacie, ponieważ zmarnowalem 2h nad HQ48K przez kijowe układy od Texasa. Kupiłem je u oficjalnego dystrybutora, a jednak tandeta. HQ48 cierpiał na szaleją zegar oraz zrywanie synchronizacji pionowej. Na tapetę poszły: inwerter 74HC04 i przerzutniki 74HC74. Najpierw podmieniłem inwerter na Toshibe 74HCU04, zegar zaczął pracować poprawnie. Spróbowałem innego Texasa HC i nadal problemy z zegarem

W układ synchronizacji wsadzilem 74LS74 od Hitachi i problemy z synchronizacją zniknęły. W ramach zabawy wygrzebalem jakieś 30 letnie układy CEMI UCY7474. Szybka podmiana i HQ zachowuje się tak samo, jak na nowych Texasach. Ogólnie daje się używać, ale przy dynamicznie zmieniających się obrazach, ekran zaczyna jeździć i jeden z tranzystorów na wyjściu wideo wpada w nasycenie.

Zaczynam tracić wiarę w specyfikację Texasa i ich kontrolę jakości.

Ciekawe czy HQ ruszyłby, jakby obsadzić go układami CEMI :)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.04.03, 10:14:52 »
Ja przypuszczam, że w Chinach już wszystko podrabiają, nie patrząc na jakość, więc stąd mamy tak różnej klasy układy scalone.
A i tak w partii wyrobu kontroluje się np co 1000-tną sztukę na kilkanaście tysięcy, więc nie ma się co dziwić, że jakość jest, jaka jest.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.04.03, 18:35:38 »
Jakby komuś zbywały kości cyfrowe CEMI, chętnie je przygarnę albo wymienię za analogowe od tego producenta. Postanowiłem odpalić HQ w całości na CEMI, albo obsadzic jak najwięcej. :D Wtedy można będzie napisać "produkt krajowy" :D
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.04.03, 19:37:27 »
Obawiam się, że to może być trudne. CEMI nie produkowało układów 74161 (nie ma ich też w wykazie układów produkowanych w krajach RWPG).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Roznice pomiedzy producentami ukladow.
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.04.03, 19:58:33 »
Z80, EPROMa czy pamięci statycznych też od CEMI nie znajdzie się :). Czego nie było u nas, wsadzi się zza żelaznej kurtyny :).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76