Komputery z Z80 > JUPITER ACE

Jupiter ACE - Interfejs dyskowy DeepThought

<< < (6/6)

damik:
Nie do końca to rozumiem, jest w ROM'ie procedura inicjująca układy ACIA i PIA czyli wpisująca odpowiednie wartości do ich rejestrów po starcie systemu by kontroler przygotował napęd do pracy, ale czy to jest tożsame z jednoczesnym generowaniem przebiegu testowego na WRA w sposób ciągły lub chwilowy umożliwiający strojenie układu ? (nie jestem pewien i nie trzyma mi się to kupy)
Według mnie powinna chyba być jeszcze jakaś inna procedura to tego własnie zadania  ??? no chyba że ACIA cały czas generuje ten sygnał na wyjściu po inicjacji i to niczemu nie przeszkadza w normalnej pracy układu.

KWF:
Moim zdaniem kluczowy do działania jest 74LS151, który taktowany jest zegarem 1MHz (wejście sterujące /E), dane do zapisu wchodzą na jego wejście D4, wejście D0 jest w stanie wysokim cały czas, a pozostałe wejścia są w stanie niskim. Linie S0 do S2 są podpięte do dzielnika częstotliwości (/2, /4 i /8). Zapis na dyskietce realizowany jest w sposób podobny do modulacji FM, czyli przy zapisie logicznego zera, miedzy dwoma taktami zegara pojawia się jeden impuls, a w przypadku zapisu logicznej jedynki, jego nie ma. Takty zegarowe generowane są bez względu na to czy ACIA wysyła dane czy nie, o ile 'LS151 dostaje wszystkie impulsy na wejścia sterujące (/E, S0, S1 i S2). Jeśli teraz zewrze się wyjście WRA z wejściem RDA, to na separatorze danych pojawią się impulsy zegarowe i one wystarczą do zestrojenia układu. Przy strojeniu ważne jest aby ACIA nie siała danymi, bo będzie ciężko rozpoznać kiedy są sygnały modulacji FM, a kiedy logiczne 0. Czyli do zestrojenia nawet nie trzeba podpinać kontrolera do Jupitera, można wyjąć ACIA z podstawki i na negator sterujący D4 'LS151 podać +5V.

Chyba nie wypisuję totalnych bzdur ;)

damik:
Ok, dzięki teraz to załapałem. :D
Nie łatwo to wywnioskować ze skanu w tej jakości jaki tu widziałem.  ???
Generalnie leci tam coś tak czy siak (układ LS151 pełni rolę modulatora), ale procedura inicjacyjna czy inicjalizacyjna (jak kto woli) zatrzymuje tylko układ 6850 i ustawia mu wstępnie rejestry by nie siał przypadkowymi danymi.
Natomiast układ PIA jest ustawiany tak by nie "męczyć" napędu.

KWF:
Tylko taki skan jest dostępny ;). Prawie 2 lata się z nim obwąchiwałem, bazgrałem po nim z 10 razy, wyrzucałem do kubła, odkładałem do skoroszytu, wracałem. Zresztą na fotce widać moje bazgroły. Swoją drogą pisałem, że porwałem się z motyką na słońce.

PIA steruje stacją tzn. wysyła DS0 lub DS1, Motor On/Off, Step In/Out, czyta Index, WR_Protect itp.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej