ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

Zaprogramowanie EPM7128S do ZX Max 128

(1/3) > >>

Atlantis:
Złożyłem ostatnio dwie sztuki ZX Max 128 (Issue 3). Z pierwszą nie było żadnych problemów. Udało mi się właściwie od razu zaprogramować układ CPLD, a komputerek ruszył właściwie od razu po podłączeniu zasilania.
Z drugim egzemplarzem niestety utknąłem. Wielokrotnie próbowałem zaprogramować EPM7128S i programator (tani klon Altera USB Blastera) za nic nie jest w stanie wykryć i zaprogramować układu. Mam dwie sztuki tego programatora i żadna nie chce zadziałać. Używam Quartus Programmera na Windowsie 7 (wirtualka odpalona pod Debianem), próbowałem też na laptopie z Windowsem 10 - na żadnym nie działa.

Początkowo stwierdziłem, że pewnie na Aliexpress trafił mi się trefny zestaw układów, w którym tylko jeden był sprawny. Zamówiłem więc pięć kolejnych i z nimi mam dokładnie ten sam problem - żadnego nie jestem w stanie zaprogramować. Może nawet uznałbym, że znów trafiły mi się uwalone układy, gdyby nie jeden szczegół - ten już zaprogramowany (z działającego komputerka) także nie jest już wykrywany przez Quartus Programmer.
Próbowałem też przełożyć pusty układ CPLD do pierwszego komputera i zaprogramować go w nim, ale to też nie przyniosło żadnego rezultatu.

Sam układ działa poprawnie - odpala poprawnie, jeśli włożę w podstawkę zaprogramowany CPLD.

Ktoś miał podobny problem i znalazł jakieś lekarstwo? Pamiętam, że istniał jakiś alternatywny sposób programowania układów CPLD Altery pod Linuksem (używałem go do zaprogramowania CPLD w Karabasie). Używało się do tego jakiegoś narzędzia obsługiwanego z linii poleceń, ale za nic nie mogę teraz znaleźć tego programu...

Ewentualnie, któś mógłby poratować (rzecz jasna odpłatnie) zaprogramowanym układem?

skoti:
Głupie pytanie. Czy podczas programowania ZX MAX jest podłączony do zasilania? Quartus widzi programator? Jak zachowują się diody na blasterze przy próbie programowania?
Spróbuj na czas programowania wyciągnąć wszystkie scalaki z płyty, jeżeli są w podstawkach.

Układy nie muszą być uwalone ale mogą mieć zablokowany JTAG. Chociaż ta jedna działająca powinna dać się zaprogramować jeszcze raz.

KWF:
Quartus II 13 kiepsko działa pod Win10. Możesz spróbować odpalić go w trybie zgodności z Win7 ale niekoniecznie może  pomóc. Altery z Ali mogą być z wyłączonym JTAGiem i Blasterem ich nie zaprogramujesz.

Atlantis:

--- Cytat: skoti w 2024.04.16, 20:22:57 ---Głupie pytanie. Czy podczas programowania ZX MAX jest podłączony do zasilania?
--- Koniec cytatu ---

Tak, oczywiście.


--- Cytuj ---Quartus widzi programator?
--- Koniec cytatu ---

Tak. Zresztą najlepszym dowodem na to, że programator działa poprawnie i jest widziany przez oprogramowanie jest fakt, że jestem w stanie podpiąć do niego Sizifa i jego CPLD jest wykrywany. Tylko z Alterą z ZX Max 128 jest jakiś problem.


--- Cytuj ---Jak zachowują się diody na blasterze przy próbie programowania?
--- Koniec cytatu ---

Prawdę mówiąc nie zwróciłem uwagi. Zobaczę gdy podłączę następnym razem.



--- Cytuj ---Spróbuj na czas programowania wyciągnąć wszystkie scalaki z płyty, jeżeli są w podstawkach.
--- Koniec cytatu ---

Tego też próbowałem. Również nie pomogło.


--- Cytuj ---Układy nie muszą być uwalone ale mogą mieć zablokowany JTAG.
--- Koniec cytatu ---

O tym też pomyślałem. Musiałbym jednak mieć niezłego pecha, żeby na dziesięć zamówionych układów trafić na dziesięć zablokowanych w ten sposób. No i jest jeszcze ta kwestia, że zaprogramowany (i poprawnie działający w komputerku) układ również przestał być wykrywany.
BTW czym mogę zaprogramować/odblokować układ z zablokowanym JTAG-iem?

trojacek:
JTAG pewnie zablokowany.
Mogę Ci je zaprogramować lub odblokować , jak mi je wyślesz.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej