Komputery z Z80 > POLSKIE KOMPUTERY

Nietypowe Meritum

<< < (2/3) > >>

apk:
Czy wersja sieciowa od zwykłej różni się tylko dodaniem tej płytki i romem? Czy te cyferki na naklejkach sa jakimś numerem sieciowym, czy tez nie mają związku?

damik:
Naklejka w kolorze białym "50" może oznaczać montażystę lub uruchamiacza, w zależności od koloru cyfry z tego co pamiętam z delegacji w ELZAB'ie.
Były to naklejki używane w procesie produkcyjnym dla identyfikacji konkretnych osób na potrzeby kontroli jakości, dla przykładu odnalazłem też swoje naklejki jakich używałem w tamtym czasie na różnych stanowiskach (patrz załączone foto).
W zakładzie z jakiego mnie czasem delegowano w tamtym okresie do ELZAB'u naklejki były mniejsze i okrągłe, z tego co pamiętam żółtego czy niebieskiego koloru tła z czarnym numerem (przynajmniej dla uruchamiacza jeśli pamięć nie zawodzi).  ;)

Pomarańczowa naklejka na dodatkowej płytce "5" bardzo mnie zastanawia, bo może oznaczać adres komputera, ale nie jest to pewne (dokumentacja tylko twierdzi że adresów/numerów komputerów może być do 255).
W tej dokumentacji nie znalazłem jednak informacji czy ten adres był zaszyty na stałe w EPROM'ach, ale tak może być.
Jedyne co znalazłem to informacja że adres można sobie zmienić w trakcie pracy z poziomu BASIC'a poleceniem POKE 16412,n  gdzie n oznacza adres komputera.
Prawdopodobnie można ten adres po włączeniu komputera też sprawdzić poleceniem PRINT PEEK(16412) by się upewnić czy jest on na sztywno zapisany w Firmware ;)
Niestety nie potrafię tego teraz potwierdzić, bo nie mam zbytnio czasu na uruchamianie mojego egzemplarza takiego komputera.

Dodam jeszcze że w wersji sieciowej Meritum w/g mojej dokumentacji są dostępne trzy dodatkowe rozkazy BASIC'a związane z obsługą sieci.

BTW. Prędkość transmisji tej sieci wynosi 9600 bps. (więc nie ma szału  :P)

apk:
Rozumiem. Jeśli adres był zapisany na stałe to nie było to tak elastyczne jak w Juniorach. Rom trzeba było dla każdej maszyny indywidualnie programować. To w takim układzie na oryginalnych naklejkach, które być może są na epromach w Waszych komputerach, jest coś co wskazywałoby na adres sieciowy?

JLS:

--- Cytat: damik w 2020.06.23, 23:14:32 ---... poleceniem PRINT PEEK(16412) by się upewnić czy jest on na sztywno zapisany w Firmware ;)

--- Koniec cytatu ---

To powyższe polecenie u mnie zwraca  wartość:  1

damik:
Ciekawe jak w moim komputerze to adresowanie będzie wyglądało, lecz na razie nie jestem w stanie tego sprawdzić  :-X

Na załączonym foto, przedstawiam schemat blokowy sieci dydaktycznej "Meritum" wraz z podstawowymi danymi technicznymi.

Ciekawostką jest że to że podobno była przygotowana sieciowa wersja systemu CP/M umożliwiająca dostęp zdalny do zasobów komputera "Master" wyposażonego w napędy dyskowe innym komputerom w sieci.  ... jak opisuje dokumentacja.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej