Autor Wątek: Gdzie naprawić ZX spectrum  (Przeczytany 21917 razy)

Adix

  • ****
  • Wiadomości: 262
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #45 dnia: 2016.09.09, 15:45:18 »
@mktn z jakiego miasta jesteś? Szkoda, że nie wszyscy wpisują. Może ktoś jest z tego samego i mógłby pomóc.

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #46 dnia: 2016.09.09, 23:47:11 »
@pear

Dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz, tego sie wlasnie obawialem; ale skoro jest alternatywa w postaci samorobki, to moze nie bedzie tak zle! Sprobuje przetestowac czipy jak tylko uda mi sie polozyc reke na dzialajacym Spectrum, a moze byc z tym troche zabawy, bo najwyrazniej dostepnosc mocno spadla i ceny adekwatnie wzrosly.. Jeszcze pamietam, jak kolega z liceum chcial mi sprzedac swojego gumiaka za 10zl, ale niestety transakcja nie doszla wtedy do skutku (to juz bedzie ze 20 lat) ;).

Tak jeszcze ciagnac temat: czy padniety PCF (albo ktorys z ukladow obslugi pamieci we wczesniejszych plytach) spowoduje nadmierne grzanie sie cpu i romu? Bezposrednio polaczony jest z nimi chyba tylko przez szyne adresowa(?).

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #47 dnia: 2016.09.09, 23:51:14 »
@adix

Masz racje, dzieki za podpowiedz! W czasie rejestracji pojawia sie defaultowo lista krajow do wyboru, nie zalapalem, ze mozna ja zignorowac i wpisac miasto. Juz poprawione, wiec jezeli jest ktos ze znawcow w okolicy to polecam sie uwadze :) Tak na marginesie, myslalem, ze fora amigowe sa aktywne, ale przy spectrumowych wymiekaja w przedbiegach! Milo mi w tym uczestniczyc :)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #48 dnia: 2016.09.10, 06:17:11 »
Sprecyzuj "nadmiernie" ;)
ULA potrafi się nagrzać nawet do 50 stopni.
Procesor do około 40.
ROM i PCF powinny mieć temperaturę otoczenia. Jeśli któryś jest wyraźnie cieplejszy, to raczej jest uszkodzony.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #49 dnia: 2016.09.10, 16:47:52 »
Po minucie od podlaczenia procesor i rom dochodza do 50 stopni, ale ULA i PCF pozostaja zimne. Tez pomyslalem, ze cpu i rom sa uszkodzone, ale po podmianie na inny z80 temperatura rosnie rownie szybko..
« Ostatnia zmiana: 2016.09.10, 17:10:20 wysłana przez mktn »

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #50 dnia: 2016.09.10, 17:13:20 »
Aha, kondensatory wymienione na nowe, iwec tu nie powinno byc problemow.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #51 dnia: 2016.09.10, 18:42:38 »
Nie ma na płycie jakichś nieudolnych lutowań? Masz jak sprawdzić zegar cpu oraz stany logiczne na wszystkich liniach z80? Może być gdzieś przerwa, zwarcie itp.

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Gdzie naprawić ZX spectrum
« Odpowiedź #52 dnia: 2016.09.10, 20:27:44 »
Przejrzalem dokladnie plyte i nie zauwazylem zadnych zmian, dla pewnosci przeczyscilem jeszcze alkoholem i sprawdzilem miernikiem, czy cos nie zwiera.. Na moje laickie oko wszystko jest ok, jedyne, co mnei zdziwilo, to ze miedzy RDL (np. na procesorze) a linia 5v miernik piszczy; po wyjeciu ULA juz nie ma ciaglosci. Zakladam, ze tak powinno byc? Wydaje mi sie, ze tak jak wspomnial Pear, CPF jest padniety i byc moze rom takze..sprobuje sprawdzic wszystko na innym egzemplarzu najpierw. Dziwaczny ten Spectrum, ktos z niego usunal takze radiator spod przetwornicy, ale srubke zalozyl z powrotem.. :)