Autor Wątek: Spectrum Plus - serwis  (Przeczytany 13686 razy)

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #30 dnia: 2016.11.26, 14:22:22 »
Nebula dojechala, Spectrum wstaje, ale nic nie przetestuje jeszcze, bo 5pin gniazdo membrany klawiatury na plycie jest odlamane, czego wczesniej nie zauwazylem..

Poki co wiem 3 rzeczy:
1.Nebula dziala, komputer sie wlacza, resetuje itd. Nie potrzebne sa przerobki, plug&play.
2.Nozki sa bardzo grube, i nawet w zwykle, tanie gniazdko ciezko ja bylo wcisnac
3.Wyglada na to, ze w wersjach plyty z pcf plytka wchodzi na styk; z zamiennikiem Zaxona juz zapewne nie wejdzie niestety..

Jak tylko znajde gniazda na wymiane i chwile na instalacje, to zaczne nowy watek dot. Nebuli i przetestuje, co trzeba. Btw, nie ma ktos na zbyciu takiego gniazdka? :)


trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #31 dnia: 2016.11.26, 14:23:57 »
5-pinowe do membrany? Mam, od ręki.
Co do podstawki pod (Neb)ULA - z tego co wiem, zawsze były montowane standardowe, nigdy precyzyjne. Podejrzewam, że w precyzyjną w ogóle by Nebula nie weszła.
W przypadku braku innej możliwości zainstalowania, możesz delikatnie spłaszczyć piny Nebuli pilnikiem lub kamieniem ściernym. Spłaszczone już łatwiej wejdą w standardową podstawkę.

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #32 dnia: 2016.11.26, 14:40:44 »
Tak, gniazdo jest standardowe, podejrzewam, ze w precyzyjne w ogole nie wejdzie.. Co do gniazdka, to moze sprobuje Cie zlapac na tygodniu? Albo podrzuce Ci calego Spectruma, jezeli chcesz rzucic okiem na Nebule - na pewno lepiej wytlumaczysz zainteresowanym, co to dokladnie jest i jak sobie daje rade w porownaniu z oryginalem.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #33 dnia: 2016.11.26, 14:46:12 »
Możesz podrzucić, albo mogę Ci dać gniazdko, jak chcesz.
Od patrzenia na Nebulę nie dowiem się nic - FPGA, kilka tranzystorów, a cały kunszt zakodowany w środku ;)

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #34 dnia: 2016.11.26, 14:50:40 »
Mialem na mysli 'potestowac', ale mozemy sie tez umowic na gniazdko ;) Sprobuje wtedy jak dziala w nastepny weekend.

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #35 dnia: 2016.11.26, 17:47:18 »
Można wiedzieć co tam jest wlutowane zamiast 7805?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #36 dnia: 2016.11.26, 18:24:28 »
Przetwornica, ale nie Traco tylko jakiejś innej firmy ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #37 dnia: 2016.11.26, 20:11:48 »
Można wiedzieć co tam jest wlutowane zamiast 7805?

Murata OKI-78SR, mam takie dwie. Ta wyglada na przerabiana, ponieważ standardowa ma inaczej wyprowadzone piny. Cena w jUKej jakieś 3.5funta za sztukę, można ją obciążyć do 1.5A.
« Ostatnia zmiana: 2016.11.26, 21:25:44 wysłana przez Klaudiusz »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #38 dnia: 2016.11.26, 22:44:27 »
Dokladnie to, co napisal Klaudiusz. Ta ma wstawione prostopadle 3 nozki z listwy kolkowej, zeby lezala na plasko. Traco nie zmiesciloby sie w tej rewizji plyty, bo przetwornica jest przesunieta bardzo blisko regulatora napiecia..

Tu masz wszystko:

http://power.murata.com/data/power/oki-78sr.pdf

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #39 dnia: 2016.11.27, 01:01:28 »
http://www.va-de-retro.com/foros/viewtopic.php?f=18&t=4709&sid=ae82efb583fcc90b7e3abb1f34da9409 - pod tym adresem można pooglądać fotki Nebula w Hi-Res i jeśli ktoś zna hiszpański może sobie poczytać o spostrzeżeniach po instalacji w zx spectrum.

High Priestess

  • *
  • Wiadomości: 29
    • High Priestess of ZX Spectrum
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #40 dnia: 2016.11.27, 15:07:36 »
Traco nie zmiesciloby sie w tej rewizji plyty, bo przetwornica jest przesunieta bardzo blisko regulatora napiecia..

Nie rozumiem. Jak to nie zmiesciloby sie akurat w tej rewizji plyty? Mozesz wyjasnic dla nieobeznanych?

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #41 dnia: 2016.11.27, 15:18:38 »
Rzuc okiem tutaj: http://blog.tynemouthsoftware.co.uk/2014/11/zx-spectrum-voltage-regulator.html

Zauwaz, gdzie jest cewka przetwornicy (czerwony cylinder) wzgledem obudowy Traco. W rewizji plyty, ktora ja mam (issue 6A), przetwornica jest przesunieta bardzo blisko wyprowadzen regulatora napiecia i Traco juz tam nie wejdzie (przynajmniej po moich pomiarach i bazujac na jego opisie ze strony producenta). Przetwornica ma tez odrobine wieksza obudowe w nowej rewizji. Moze lepiej to widac na zalaczonych zdjeciach: pierwsze to plyta Issue 3B, drugie to Issue 6A.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #42 dnia: 2016.11.27, 15:24:06 »
Murata wcale nie jest gorsza od tego Traco. Nie jest zalana żywicą i ma wszystkie bebechy na wierzchu. Jak wybierałem przetwonicę DC-DC dla siebie, brałem pod uwagę również cenę. Traco jest 2x droższy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

High Priestess

  • *
  • Wiadomości: 29
    • High Priestess of ZX Spectrum
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #43 dnia: 2016.11.27, 16:12:28 »
Wiem o co Ci chodzi ale po sprawdzeniu potwierdzam ze Traco miesci sie idealnie: https://highpriestessofspectrum.files.wordpress.com/2016/02/wifespeccy4.jpg
To jest wersja 4A ale w tym miejscu jest identyczna z 6A.

mktn

  • *
  • Wiadomości: 18
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spectrum Plus - serwis
« Odpowiedź #44 dnia: 2016.11.27, 19:11:31 »
W mojej plycie jest 3.5mm miedzy srodkiem pierwszej nozki regulatora a obudowa przetwornicy, wiec traco wejdzie na styk, albo nie wejdzie. W tej sytuacji murata byla o wiele lepszym wyborem i do tego tanszym. :)