Autor Wątek: Uszkodzony NEC 23128c  (Przeczytany 9692 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #60 dnia: 2021.04.30, 07:20:30 »
Bezpośrednim zamiennikiem dla ZTX313 jest MPS2369. Nie znajdziesz innego. ZTX313 jest niezbędny do poprawnego formowania sygnału zegarowego dla procesora, ponieważ dla Z80 sygnał ten musi spełniać ściśle określone parametry. W Z80 nie ma wewnętrznych układów buforujących sygnał zegarowy, jakie są w innych procesorach z tej epoki.

Skoro już był w projekcie szybki tranzystor NPN dla układu zegarowego, naturalnym posunięciem było jego zastosowanie w każdym innym miejscu, w którym NPN był potrzebny, np. TR1 i TR2. Tranzystory TR1 i TR2 są tranzystorami w układzie wyjścia wideo i tam nie ma potrzeby stosowania bardzo szybkiego tranzystora ZTX313, ale że już był dostępny to i taki zastosowano. Układ ten (od kodera PAL do modulatora) występuje w każdej wersji ZX Spectrum 16/48K w zasadzie w niezmienionej formie od Issue One.

Sinclair projektując ZX Spectrum zrobił optymalizację typów zastosowanych komponentów. Kiedy budujesz jeden, dwa lub 10 sztuk, nie ma dla Ciebie znaczenia ile i jakie komponenty kupujesz. Kiedy będziesz produkował 100 tyś. chcesz ujednolicić oraz uprościć sobie życie, ograniczając ilość i rodzaj części. W wydaniu 1 i 2 w ZX Spectrum są tylko trzy typy tranzystorów ZTX213 (1szt.), ZTX313 (3szt.) i ZTX650/651 (1szt.). Wszystkie pochodzą od jednego producenta i zapewne dostawcy, Ferranti.

W układzie wizji, ZTX313 spełnia swoje zadania, działa, trochę szumi, ale nie miało to znaczenia przy obrazie wyświetlanym przez modulator na telewizorze z kineskopem. Obecnie większość używa ZX Spectrum z telewizorami/monitorami LCD oraz wykonuje mod do wyjścia kompozytowego. Współczesne wyświetlacze są wredne, mają wbudowane różne układy "polepszające", których często nie można wyłączyć w całości. Owszem obraz po kompozycie na takim telewizorze będzie o niebo lepszy niż po wejsciu antenowym, ale TV uwidoczni wszystkie niedociągnięcia toru wideo, łącznie z szumami tranzystorów TR1 i TR2. Jeśli chcesz uzyskać najlepszy obraz, jaki tylko można, po kompozycie z ZX Spectrum, należy w miejsce oryginalnych TR1 i TR2 wsadzić inne, lepsze tranzystory NPN. W tym układzie świetnie sprawdzają się tranzystory BC549 i BC550, które mają niskie szumy własne. 2N2222 i 2N3904 są tranzystorami ogólnego zastosowania, często używanymi w układach wyjść/wejść audio lub wideo i w tym miejscu też sprawdzą się.

Jak widać powyżej, elementy można zamieniać, ale nie "bo tak jest w internecie", tylko trzeba wiedzieć dlaczego. Poza tym jest stara zasada, "Jeśli działa, nie dotykaj, bo przestanie".
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #61 dnia: 2021.05.01, 19:20:15 »
Bardzo Ci dziękuję za super rozpiskę. W zasadzie to nie działa więc grzebie ...

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #62 dnia: 2021.05.18, 17:30:12 »
Dotarła vla i spektrus ruszył. Obraz jest nawet nawet widać jakieś delikatne szumy ale pewnie to i tak dużo lepiej niż kiedyś na crt.
Bardzo dziękuję za pomoc mam nadzieję że to koniec problemów..
Ps. Oglądałem na YT o trybie turbo ale u mnie nie działa czy to wymaga jakiś zabiegów żeby tak wgrywać gry ?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #63 dnia: 2021.05.24, 08:09:44 »
O jakim "trybie turbo" piszesz? O.T.L.A. - https://code.google.com/archive/p/otla/?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #64 dnia: 2021.05.27, 15:23:18 »
Tak np otla. Mam jeszcze na telefonie apke zxplay i tam też jest opcja turbo ale mój spektrum tego nie wykrywa. A otla to niby w 30 sec wczytuje grę.

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #65 dnia: 2021.05.28, 11:31:54 »
Zagadka rozwiązana .... Turbo zadziałało po kilku godzinach kombinowania z ustawieniami i głośnością udało się wczytać grę. Co dziwne nie wszystkie gry działają z turbo np commando i foxx na koniec wczytywania wywala komunikat ok ... I tyle

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #66 dnia: 2021.06.24, 22:12:41 »
Grefkow, skąd zamawiałeś vLA. Czy od tego sprzedawcy w NZ: www.tindie.com/stores/charlieingley/  ? (jeśli nie to podaj proszę gdzie)
Jaki transport wybrałeś, czy New Zealand Post: Airpost? Ile czekałeś, czy jakieś dodatkowe "kontakty" z urzędem celnym lub skarbowym?
Czy go polecasz?
Szukam ULA'i do 128 widzę że ma tam też vLA128.

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #67 dnia: 2021.06.25, 20:50:51 »
Śmiało możesz od niego brać. Idzie dość długo 2-3 tygodnie.
Akurat ja zamówiłem poczta new Zeland żadnych problemów celnych .
Działa jak złoto ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #68 dnia: 2021.06.25, 22:45:20 »
Do 1 lipca ;) Na szczęście już niedługo ten przemyt zostanie ukrócony. E commerce wchodzi i skończy się cwaniakowanie. https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/transakcje-zagraniczne/5280687,Pakiet-VAT-ecommerce-czyli-podwyzki-w-ehandlu.html
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #69 dnia: 2021.06.26, 13:35:24 »
Super!!! Wszystko wreszcie zdrożeje, ale nareszcie wystarczy kasy na wszystkie najpilniejsze potrzeby: szpitale, drogi, szkolnictwo, wojsko, milicję i premie dla rządzących. Albo chociaż na jedną z tych rzeczy. Cieszę się razem z Tobą, choć w sumie nie wiem z czego  :D

Grefkow

  • CharlesNicOB
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Miejsce pobytu:
    Lodz
Odp: Uszkodzony NEC 23128c
« Odpowiedź #70 dnia: 2021.06.27, 15:02:25 »
Nie ma co płakać Chińczycy już wysyłają z polskich magazynów ;)