Autor Wątek: zxED - FOSS przeglądarka/ripper grafiki ze .sna  (Przeczytany 3340 razy)

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
zxED - FOSS przeglądarka/ripper grafiki ze .sna
« dnia: 2012.10.29, 00:29:15 »
Na twitterze remakerzy podpowiedzieli o istnieniu czegoś takiego: http://sourceforge.net/projects/zxed/

Ponieważ pobieżne przeszukanie forum nie dało wyników, zdecydowałem się podzielić.

Wygląda podobnie do istniejącego na realnym Speccy programu o nazwie Sprite Tools, którego używano (poniekąd wbrew nazwie) do przeszukiwania dumpów pamięci (np. @-file w TR-DOS) w celach ripowania sprajtów/fontów oraz innych zasobów graficznych :)  Dla remaker'ów narzędzie przydatne, ale użycie tego w świetle praw autorskich może być wątpliwe ;-)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: zxED - FOSS przeglądarka/ripper grafiki ze .sna
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.10.29, 09:23:30 »
Takiego typu programów ostatnimi czasu okazało się wiele.   Emulator ZX Spin ma wbudowany grabber do grafiki, z którego dość często korzystałem ;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: zxED - FOSS przeglądarka/ripper grafiki ze .sna
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.10.29, 12:45:47 »
Mam taki z 1989  :D
Ładuje się w ekran. FINDER v2.4 by RAF.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: zxED - FOSS przeglądarka/ripper grafiki ze .sna
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.10.29, 17:00:58 »
Dość dobry jest też Spectrum Graphics Editor:

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/tools/pc/winsge.zip

A z prawem autorskim nie przesadzajmy :) Nikt nie będzie nikogo ciągał po sądach za pożyczenie sprajta na Zx Spectrum.

Tym bardziej że użycie wyripowanych niezmienionych sprajtów we własnym programie jest cóż...  trochę lamerskie ;) więc raczej nikt nie będzie tego robił.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: zxED - FOSS przeglądarka/ripper grafiki ze .sna
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.10.29, 17:41:35 »
No a Code Masters i ich prawa do Dizzy'ego? Oficjalnie niby robią problemy, ale raczej nie pozwali Rosjan o kolejne części, których powstało całkiem niemało. Zresztą powiedzcie sami, czy jakby w owych grach zamiast jajka skakała jakaś wymyślona żaba, to zdobyła by taką popularność? Czasem więc "opłacalne" jest zapożyczyć postać, część grafiki i tytuł dla większego rozgłosu. I wcale nie uważa się wtedy autorów za lamerów.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: zxED - FOSS przeglądarka/ripper grafiki ze .sna
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.10.29, 18:50:45 »
ale raczej nie pozwali Rosjan o kolejne części, których powstało całkiem niemało.
Poza tym przed jakim sądem mieliby ich pozwać...Chyba przed OSTATECZNYM  ;D
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

RCL

  • *
  • Wiadomości: 49
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
    • RCL/RS/VVG
Odp: zxED - FOSS przeglądarka/ripper grafiki ze .sna
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.10.29, 19:03:12 »
Akurat ściganie za naruszenie praw autorskich w Rosji się może powieść :)  Szczególnie jeśli powodem jest bogata kompania (do których Codecy akurat nie należą).

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: zxED - FOSS przeglądarka/ripper grafiki ze .sna
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.10.29, 19:55:39 »
Dizzy to trochę inna historia. Jeśli chcemy napisać fanowską grę o Dizzym, to głupotą byłoby oczywiście rysować go od nowa. Mam na myśli sytuację że robimy grę zupełnie niezwiązaną z oryginałem i wrzucamy do niej pożyczoną grafikę (bo własnej nie potrafiliśmy narysować )

Chodzi mi na przykład o coś takiego:

polska gra Gwiezdne Imperium:
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0021539

i dla porównania gra Viper 3:
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0005584

tu akurat będę się upierał że zajumanie loading screena chwały zdecydowanie nie przynosi :)