Autor Wątek: Edytor do modyfikacji zawartości ścieżek 0 i 1 dyskietki  (Przeczytany 1873 razy)

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Jakim programem (pewnie pod dos) można dokonać edycji ścieżki 0 i 1 dyskietki? Chodzi mi o możliwość zapisania poszczególnych sektorów wskazaną treścią i zmiany wartości poszczególnych bajtów. Dyskietki mają być pod cp/m.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Edytor do modyfikacji zawartości ścieżek 0 i 1 dyskietki
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.05.01, 11:58:37 »
Pod CPC dowolny edytor dyskowy, albo RSX-y w ROMie Utopia. W ZX nie mam pojęcia.

A w PC jak chcesz grzebać w pliku DSK, to polecam darmowy Hex Editor Neo. Z tym że w pliku najpierw jest nagłówek pół KB (hex &200), a potem dopiero dane z pierwszego sektora, który ma też pół KB potem kolejne sektory tylko że w kolejności 1, 6, 2, 7, 3, 8, 4, 9, 5.  potem 256 bajtów nagłówka kolejnej ścieżki i znowu sektory w takiej samej kolejności z kolejnej ścieżki.
Trochę to pomieszane ale tu można sobie wycinać i wklejać kawałki ze zewnętrznego pliku, choć chwile ci zajmie zanim skapniesz jak to zrobić.

Albo prościej programem CPCDiskXP w głównym okienku które wygląda jak dyskietka na dole jest DSK Editor. Wybierasz plik dsk, i widzisz katalog możesz wybrać plik do edycji albo na dole guziczek Edit Sectors Data, i tu są sektory po kolei, co jest łatwiejsze do ogarnięcia, ale cała edycja jest ręcznie, nie można wycinać ani wklejać całych kawałków. Przed zamknięciem okna zapyta czy nagrać zmiany.  :)

Daj znać czy pomogłem.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Edytor do modyfikacji zawartości ścieżek 0 i 1 dyskietki
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.05.01, 21:51:07 »
Pomogłeś. Skorzystałem z CPCDiskXP. Najpierw utworzyłem pusty plik dsk wg wybranego wzorca. Potem zorientowałem jaka jest organizacja danych w edycji sektorów. Potem plik dsk otworzyłem HxD hex editor i zrobiłem podmianę sektorów ścieżki 0. Skontrolowałem w CPCDiskXP. Program nie liczy chyba żadnych sum kontrolnych zapisanych danych więc nie zgłosił błędów. Potem zrobiłem to samo dla ścieżki 1. Nagrałem próbnie dyskietkę i poszło bez problemów. Mam zatem dyskietkę z plikami systemowymi - do prób wgrania systemu wystarczy.
Dzięki.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Edytor do modyfikacji zawartości ścieżek 0 i 1 dyskietki
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.05.01, 22:39:21 »
No to fajnie. :)

A ty to do ZX czy CPC robisz?

Bo w sumie to nie wiem czy da się tak dysk zrobić, aby CPM z niej ruszył na obu.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

apk

  • ***
  • Wiadomości: 237
Odp: Edytor do modyfikacji zawartości ścieżek 0 i 1 dyskietki
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.05.01, 23:01:36 »
Właściwie to ani to ani to. To jest stary polski system Z80. Pochwalę się rezultatem, ale dopiero jak wszystko poskładam i odpalę. Na razie walczę z kontrolerem FDD i właśnie dyskietką systemową. Tylko czasu strasznie mało na dłubanie :(