Autor Wątek: Weryfikacja danych sprzedających na PayU  (Przeczytany 399 razy)

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Weryfikacja danych sprzedających na PayU
« dnia: 2024.03.22, 09:49:50 »
Jako że niektórzy z Was mogą czasami coś sprzedawać na Allegrolokalnie, a wydaje mi się że ta sprawa nie była poruszana, postanowiłem ją opisać, żebyście byli świadomi co Was czeka :)

Od dłuższego czasu na Allegro prowadzona jest akcja tzw. weryfikacji danych osób sprzedających, a właściwie jest to zlecenie PayU jako obsługującego płatności.
Powołując się na ustawę z marca 2018 o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, podmioty te żądają przeprowadzenia przez sprzedających na kontach "zwykłych" tzw. weryfikacji, polegającej na przesłaniu im skanu dowodu osobistego lub paszportu z uwzględnieniem danych wrażliwych. Moim zdaniem nie jest to żadna "weryfikacja", bo nic nie jest tu porównywane w stosunku do "starych danych", a wyłącznie próba gromadzenia dokładnych danych użytkownika i dogłębna personalizacja konta.
Jeśli ktoś nie widzi w tym zagrożenia i udostępnianie takich danych mu nie przeszkadza, to zwyczajnie robi to przez arkusz kontaktowy Allegro, załącza zdjęcie i po zweryfikowaniu działa na dawnych zasadach.

Natomiast problem pojawia się, gdy ktoś nie zamierza tego uczynić. Wtedy wg. oficjalnej narracji traci dostęp do usług Allegro Finanse, jednak może nadal kupować.
Ale, trzeba tu uważać na jeden detal, a mianowicie wiadomość od PayU o tytule:
"Zweryfikuj swoje dane, aby nadal wypłacać środki z Allegro Finanse"
Pomimo, odnośnika do oficjalnej instrukcji na stronie Allegro, która zawiera informację, że od momentu otrzymania tego powiadomienia ma się 90 dni na przeprowadzenie samoweryfikacji, usługa PayU jest praktycznie od razu blokowana. Pół biedy jeśli jesteśmy świadomi tego konsekwencji, ale gorzej jest w momencie gdy albo przeoczając tego e-maila, albo mając na uwadze te 90 dni nadal coś sprzedajemy, wtedy pieniądze ze sprzedaży zostają zablokowane na koncie PayU, nie mamy możliwości ich wypłaty. Jeśli chcemy je odzyskać, to patrz początek mojego posta...
Nie wiem jak takie działania nazwać? "Gangsterka pełną gębą?", czy "Mam twoje pieniądze, ale ich nie oddam i co mi zrobisz?".

Są całe historie walki o odzyskanie tych pieniędzy zamieszczane na necie, PayU zwyczajnie nie chce ich oddawać, nawet jeśli przestanie się być ich klientem, prowadząc swego rodzaju grę w szantaż. Ale to każdy może sobie sam poczytać.
Czy ktoś z Was ostatnio rejestrował konto zwykłe z opcją sprzedający? Bo pojawiają się opinie, że każdy nowy user, musi już przejść takową procedurę.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Weryfikacja danych sprzedających na PayU
« Odpowiedź #1 dnia: 2024.03.22, 11:06:35 »
Dzięki za wpis. Jeszcze zanim doczytałem do końca już w drugiej zakładce byłem w Allegro Finanse i wypłacałem całość  ;D
Byłoby mi smutno, jakby mi to przepadło w rękach tej gangsterki.

Mam jedno z najstarszych kont na allegro, przechodziłem jeszcze weryfikację listem przysyłanym pocztą polską.
To tym bardziej smutne, że po pierwsze allegro jest coraz bardziej odstręczająco nastawione do prywatnych użytkowników.
A po drugie ufali mi przez ponad 20 lat, a teraz co, nagle nie mogą za mnie poświadczyć?
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Weryfikacja danych sprzedających na PayU
« Odpowiedź #2 dnia: 2024.03.22, 13:04:49 »
Cześć,

prawdopodobnie wzmożona weryfikacja danych jest wynikiem wprowadzenia dyrektywy UE DAC7, która nakłada na e-platformy obowiązek raportowania danych o sprzedaży swoich klientów do Urzędu Skarbowego. Raportowanie obejmuje rok 2023, więc praktycznie pewnie zweryfikują dodatkowo każdego sprzedającego, który dokonał w zeszłym roku sprzedaży o wartości > 2000,- EUR.
Cytat za https://www.rp.pl/abc-firmy/art39779181-allegro-olx-czy-vinted-przesla-dane-uzytkownikow-do-skarbowki:

Jednym z podstawowych celów DAC7 jest uzyskanie informacji o podatnikach uzyskujących dochód ze świadczenia usług i sprzedaży towarów za pośrednictwem platform cyfrowych jak Allegro, Vinted, Olx, Booking czy Otomoto.
Trzeba wyraźnie podkreślić, że dyrektywa wprowadza tylko nowe obowiązki w zakresie przekazywania danych. Nie ma w niej nowych podatków. Nie chodzi też o to, żeby do skarbówki trafiała informacja o każdej sprzedaży w sieci.
Raportowaniem mają zostać objęte tylko cztery kategorie odpłatnych czynności  za pośrednictwem e-platform tj.:
- najem nieruchomości lub ich części, w tym pomieszczeń przynależnych jak garaże,
- usługi świadczone osobiście,
- najem środka transportu np. auta,
- sprzedaż towarów.
 Do raportu nie trafią jednak osoby, którym ten sam operator w roku kalendarzowym umożliwił mniej niż 30 transakcji sprzedaży na kwotę nie przekraczającą 2000 euro.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Weryfikacja danych sprzedających na PayU
« Odpowiedź #3 dnia: 2024.03.22, 15:03:16 »
Mowa o 30 transakcji lub 2000 euro?
Czy oba warunki trzeba spełnić, żeby dali spokój?
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Weryfikacja danych sprzedających na PayU
« Odpowiedź #4 dnia: 2024.03.22, 15:05:59 »
tzw. weryfikacji, polegającej na przesłaniu im skanu dowodu osobistego lub paszportu z uwzględnieniem danych wrażliwych
Według obowiązujących przepisów RODO nikt nie ma prawa żądać lub wykonywać kopii (skanu) ww. dokumentów.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Weryfikacja danych sprzedających na PayU
« Odpowiedź #5 dnia: 2024.03.22, 16:04:48 »
Mowa o 30 transakcji lub 2000 euro?
Czy oba warunki trzeba spełnić, żeby dali spokój?

Oba, aby nie został wysłany raport powinieneś w ciągu roku zmieścić się w 30 transakcjach i w sumie nie przekroczyć 2000,- EUR

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Weryfikacja danych sprzedających na PayU
« Odpowiedź #6 dnia: 2024.03.22, 16:23:21 »

Według obowiązujących przepisów RODO nikt nie ma prawa żądać lub wykonywać kopii (skanu) ww. dokumentów.

No nie do końca, ustawa AML wyłącza w tym względzie z przepisów RODO instytucje finansowe pod nadzorem KNF (PayU też taką jest). Oczywiście sprawa nie jest jednoznaczna, gdyż instytucje te powinny wykazać konieczność uzyskania takiej kopii. Osobiście też mi się to nie podoba ("ale takie jest prawo"  ::) ). Cytat i donośniki niżej:

"Z kolei Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (art. 34 ustawy z dnia 1 marca 2018 roku) wskazuje, że ściśle określone instytucje mają obowiązek stosowania środków bezpieczeństwa finansowego. I właśnie w tym zakresie mogą zbierać i przetwarzać informacje z dokumentów tożsamości klientów, beneficjentów rzeczywistych oraz osób upoważnionych do działania w imieniu klientów, a także sporządzać kopie tych dokumentów.

 Co istotne, powyżej wspomniane ustawy odnoszą się do dokumentów tożsamości osób fizycznych, a zatem:

  -w wypadku obywateli polskich jest to dowód osobisty oraz paszport (uwaga: prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości, a tylko potwierdza uprawnienia do prowadzenia konkretnego typu
    pojazdów),"

https://uodo.gov.pl/pl/138/2476
https://www.iaml.com.pl/wiedza/kopiowanie-dokumentow-tozsamosci/

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Weryfikacja danych sprzedających na PayU
« Odpowiedź #7 dnia: 2024.03.22, 16:28:52 »
Miałem podobną weryfikację w Revolut.
Wysłałem zdjęcia dowodu z zamazanymi numerem dokumentu i numerem PESEL.
Nie było pytań - przyjęli.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Weryfikacja danych sprzedających na PayU
« Odpowiedź #8 dnia: 2024.03.22, 22:20:02 »
przerabiałem to w tamtym roku
nie wysyłałem dowodu bo również się z tymi zapisami nie zgadzałem, i drążyłem ten temat i payu jest instytucją finansową i oni mogą zbierać dane ale już allegro nie a skan dowodu nawet zamazany zakryty trzeba wysłać przez allegro, to samo jest z przelewy24
nie pamiętam już czy to z payu czy z przelewy24 ale weryfikację przeprowadzałem online przez kamerkę, da się tak, trzeba ich naciskać,  kobita z jakiegoś tam działu certyfikacji umówiła ze mną na zdalną weryfikację i na takiej podstawie ją przeszedłem
i dowiedziałem się wtedy że ja jako przedsiębiorca będę weryfikowany co rok, była tym zdziwiona ale podobno w ich systemach taki mam status :)

tak to były przelewy24 z payu jeszcze nie miałem, im chodzi o ten zapis co poniżej
idą na łatwiznę, bo jak mają zweryfikować tożsamość na odległość? właśnie poprzez skan dowodu/paszportu

"Jesteśmy Instytucją Płatniczą i ustawodawca nakłada na nas obowiązek weryfikacji Klienta.
Powołując się na zapis ustawy AML:
Art. 34. 1. Środki bezpieczeństwa finansowego obejmują:
1) identyfikację klienta oraz weryfikację jego tożsamości;
2) identyfikację beneficjenta rzeczywistego oraz podejmowanie uzasadnionych czynności w celu:
a) weryfikacji jego tożsamości,
b) ustalenia struktury własności i kontroli – w przypadku klienta będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;
3) ocenę stosunków gospodarczych i, stosownie do sytuacji, uzyskanie informacji na temat ich celu i zamierzonego charakteru;
4) bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych klienta, w tym:
a) analizę transakcji przeprowadzanych w ramach stosunków gospodarczych w celu zapewnienia, że transakcje te są zgodne z wiedzą instytucji obowiązanej o kliencie, rodzaju i zakresie prowadzonej przez niego działalności oraz zgodne z ryzykiem prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanym z tym klientem,
b) badanie źródła pochodzenia wartości majątkowych będących w dyspozycji klienta – w przypadkach uzasadnionych okolicznościami,
c) zapewnienie, że posiadane dokumenty, dane lub informacje dotyczące stosunków gospodarczych są na bieżąco aktualizowane.

Dokument można przesłać w wersji zanonimizowanej lub w zaszyfrowanym dokumencie. Możemy również zorganizować wideokonferencję, podczas której spiszę Pana dane z dokumentu tożsamości i poświadczę swoim podpisem. Proszę tylko o wiadomość, czy mogę wysłać link do spotkania, na jaki adres i kiedy może się takie odbyć?
"

i jeszcze ten art

Art. 37. 1. Weryfikacja tożsamości klienta, osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz beneficjenta rzeczywistego polega na potwierdzeniu ustalonych danych identyfikacyjnych na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby fizycznej, dokumentu zawierającego aktualne dane z wyciągu z właściwego rejestru lub innych dokumentów, danych lub informacji pochodzących z wiarygodnego i niezależnego źródła, w tym, o ile są dostępne, ze środków identyfikacji elektronicznej lub z odpowiednich usług zaufania określonych w rozporządzeniu 910/2014.


i to mogą robić tylko instytucje finansowe a podmiot prowadzący allegro nie jest taka instytucją można to sprawdzić

« Ostatnia zmiana: 2024.03.22, 22:34:00 wysłana przez jack_świdnik »
moje marzenie: Timex 2048 128K