Autor Wątek: Przejściówka Scart - Chinch  (Przeczytany 2634 razy)

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Przejściówka Scart - Chinch
« dnia: 2018.06.16, 21:20:06 »
Takie coś jak na zdjęciu nabyłem dzisiaj na pchlim targu za jakiś nieduży pieniążek. Jako przejściówkę - np. do Amstrada mam kabel, oidp od Marianss, i on jest zakończony Scartem. Liczę na to że będę mógł go podpiąć do monitora który ma wejście z trzema chinchami.

Natomiast pytanie: do czego to oryginalnie mogło służyć? Przegrywania kaset wideo czy co?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Przejściówka Scart - Chinch
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.06.17, 07:51:46 »
Niestety rozczarujesz się.
To jest rozgałęźnik/przełącznik dla trzech urządzeń ze złączami SCART.
Przełączniki pozwalają ustalić kierunek przesyłania sygnału (przełącza pary IN-OUT).
Nie ma jednak możliwości, żeby tam następowała zamiana RGB na Composite (czy odwrotnie).
To są różne sygnały, które występują na złączu SCART (czasami oba na raz, a czasami tylko RGB lub nawet tylko Composite Video).

Jeśli chcesz zmienić sygnał RGB ze złącza SCART na sygnał Composite Video potrzebny Ci konwerter. Na przykład ten http://speccy.pl/wiki/index.php?title=Konwerter_RGB-CVS
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Przejściówka Scart - Chinch
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.06.17, 11:50:14 »
Ojej. No to po kolei, tylko prosiłbym o wyrozumiałość, bo totalnie się na tym nie znam.

Cel ćwiczenia: podłączyć do monitora LCD który nie ma wejścia SCART mojego Schneidera 6128 (ten co to u Ciebie był ze dwa lata temu na przeglądzie). Mam do Schneidera monitor GT65, ale nie mam miejsca. Chciałbym ile można rzeczy podpiąć do jednego monitora. Złącze monitora to chyba właśnie Composite ("monitor ma wejścia Composite, Component i S-Video, obsługujące sygnał z urządzeń audio-video takich, jak odtwarzacze DVD, tunery satelitarne czy konsole PlayStation Portable").

Kabel który mam został zrobiony przez Martina381 ("zestaw złożony z zasilacza i kabla RGB z audio.(EUROZŁĄCZE) Dzięki temu można uwolnić się pod oryginalnego monitora i podłączyć się pod telewizor/monitor z eurozłączem.") O, taki sam jak tutaj: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,2308.0.html

1. Czy dobrze rozumiem, że próba podłączenia Schneidera do tego monitora, używając powyższego kabla i tego dynksa którego zdjęcie załączyłem się nie powiedzie, bo może i kable będą pasować, ale sygnał nimi idący będzie różny?

2. Czy dobrze rozumiem, że jakbym zaopatrzył się w taką przejściówkę jak to: http://allegro.pl/adapter-przejsciowka-scart-euro-3x-rca-s-video-i6500700730.html to z dokładnie tych samych przyczyn się nie uda?

3. Jeżeli na powyższe odpowiedź brzmi 2x TAK, to pozostaje mi zaopatrzyć się w Wasz (Twój?) konwerter - ale gdzie?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Przejściówka Scart - Chinch
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.06.17, 11:57:21 »
1. To są różne sygnały i nawet są podłączone do innych końcówek w złączu SCART.
2. Tak, ta przejściówka robi dokładnie to samo, tylko dla pojedynczego połączenia dwóch urządzeń (przełącznik IN-OUT decyduje o kierunku przesyłu).
3. Mam jeszcze parę sztuk. Jeden nawet w obudowie (niebieska, ale może być inny kolor, tylko wtedy trzeba poczekać na wydruk).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Przejściówka Scart - Chinch
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.06.17, 13:20:36 »
Można też zmienić monitor na taki, który ma wszystkie potrzebne złącza, jeśli ma być używany do jak największej ilości sprzętu.
Dobrze jak taki monitor ma funkcję PIP (obraz w obrazie), bo pozwala oglądać jednocześnie obraz z dwóch źródeł.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Przejściówka Scart - Chinch
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.06.17, 14:22:03 »
Można też zmienić monitor na taki, który obsługuje 15625Hz/50Hz przez złącze VGA:

http://15khz.wikidot.com/

Oczywiście trzeba wyprowadzić sygnał synchronizacji poziomej (modele 128K mają go gdzieś w środku, a w toastracku i szaraku można je nawet przezworkować na złącze DIN, o ile dobrze pamiętam). Jak tego sygnału brakuje, można dołożyć LM1881.

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Przejściówka Scart - Chinch
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.06.17, 20:55:54 »
Można też zmienić monitor na taki, który obsługuje 15625Hz/50Hz przez złącze VGA:
http://15khz.wikidot.com/
Hejo, ja mam Samsung 710 MP, ale trzymałbym go wtedy bodaj tylko dla tego Amstrada.

Oczywiście trzeba wyprowadzić sygnał synchronizacji poziomej (modele 128K mają go gdzieś w środku, a w toastracku i szaraku można je nawet przezworkować na złącze DIN, o ile dobrze pamiętam). Jak tego sygnału brakuje, można dołożyć LM1881.
"Oczywiście"  ;) Ja ledwie sobie radzę z lutowaniem i jak widać g... wiem o sygnałach TV, a Ty byś chciał żebym sklejał kable. Optymista!  :D

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Przejściówka Scart - Chinch
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.06.17, 20:58:14 »
Można też zmienić monitor na taki, który ma wszystkie potrzebne złącza, jeśli ma być używany do jak największej ilości sprzętu.
Dobrze jak taki monitor ma funkcję PIP (obraz w obrazie), bo pozwala oglądać jednocześnie obraz z dwóch źródeł.

Mam tego 710MP, właśnie pod retro sprzęty, ale ostatnio brat znalazł mi na wystawce bardzo fajny monitor Eizo Foris FX2431, który ma w zasadzie wszystko co potrzebuję - poza 15Hz i SCARTem. Miałem nadzieję, że może uda mi się z niego zrobić jeden Master Monitor (a przy okazji spieniężyć 710tkę), stąd ten niespodziewany (i jak widać - nietrafiony) zakup. A ten konwerter to zobaczę jak będę miał budżet, na razie dwie stówki na luksusy raczej nie bardzo (przepraszam!).