Autor Wątek: Jak się kiedyś importowało gry na ZX-a...  (Przeczytany 5896 razy)

HackerChris

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Jak się kiedyś importowało gry na ZX-a...
« dnia: 2011.11.19, 12:53:45 »
Ponieważ ten "proceder" to kilka najlepszych lat mojego życia, chciałbym założyć wątek i podzielić się nieco tym skąd/jak i od kogo się importowało gry, które potem były crackowane i jechały na Grzybowską jako "Nowości". Robiło to pare osób, ja zacząłem dosyć późno, ale wcześniej były takie znane osoby jak Roby, Bill Gilbert, SS Captain (paradoksalnie obecnie jeden z ważniejszych gości w branży gier!) i paru innych...
Czy jest tu ktoś, kto ściągał gry do PL i może się podzielić źródłami/metodami/etc.?
Hacker Chris

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Jak się kiedyś importowało gry na ZX-a...
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.19, 16:50:13 »
Podobnie wyglądało na inne komputery. Mogę przytoczyć wywiad z pewnych handlarzem z giełdy wrocławskiej jak to wyglądało w tamtych latach. Oto wywiad: http://www.riversedge.pl/wywiad_z_waldemarem_czajkowskim


- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak się kiedyś importowało gry na ZX-a...
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.11.19, 17:37:25 »
... i tak oto powstal CD Projekt  :)

W Polsce nigdy nie bylo problemu, mnostwo ludzi mialo rodziny za granica.
Sam mialem stalego dostawce nowosci z Anglii, potem byly BBSy.
Jak ktos byl na gieldzie, to oczywiscie obowiazywala wymiana.
Przypomnijcie sobie stale stoiska sprzedazy np. Sezam w Warszawie,
Hala Mirowska itd.
Poza tym... firmy, ktore sprzedawaly oprogramowanie profesjonalne na ZX Spectrum
(zawezajac obszar). Jak bylo "trudno we wspolpracy"  :D to dawali, zeby "cos z tym zrobic".



HackerChris

  • *
  • Wiadomości: 26
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Jak się kiedyś importowało gry na ZX-a...
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.11.19, 19:16:28 »
A czy ktoś z was znał takie osoby jak Tali Biran, Zvika Biran (czy też całe The Israeli Team), Theo Develegas (aka Theo Devil) ewentualnie Danny Beach (aka Neilad Hecab) ?
Czy ktoś wie co sie z nimi dzieje? Ja wiem, tylko, że Theo przeprowdził sie jakiś czas temu na Florydę i mam gdzieś maila do niego, a co z innymi z tamtych lat?
Hacker Chris

rafamiga

  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak się kiedyś importowało gry na ZX-a...
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.11.19, 22:21:26 »
... i tak oto powstal CD Projekt  :)

O początkach SS-a na Amidze też mógłbym opowiedzieć niezłą historię, tyle, że -- jak w przypadku Billa -- nie chcę, by to pozostało w sieci. Nic złego, po prostu wiem dokładnie, jak to się zaczęło bo przy tym fizycznie byłem, ale nie chciałbym bez Autoryzacji Marcina cokolwiek takiego zdradzać publicznie.

I niniejszym przepraszam za matactwo. 8^)

Ale, swoją drogą, to też jestem ciekaw jak do Polski trafiały programy na Speca.
--
rafamiga

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak się kiedyś importowało gry na ZX-a...
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.11.20, 10:34:12 »
Ja znam opowieść jednej osoby, która była potentatem na małe Atari na Grzybowskiej. Wiem, jak on zdobywał programy i że dorobił się na tym fortuny... Prawdopodobnie na Spectrum było podobnie w wielu wypadkach.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Jak się kiedyś importowało gry na ZX-a...
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.11.24, 14:19:04 »
... i tak oto powstal CD Projekt  :)

O początkach SS-a na Amidze też mógłbym opowiedzieć niezłą historię, tyle, że -- jak w przypadku Billa -- nie chcę, by to pozostało w sieci. Nic złego, po prostu wiem dokładnie, jak to się zaczęło bo przy tym fizycznie byłem, ale nie chciałbym bez Autoryzacji Marcina cokolwiek takiego zdradzać publicznie.

I niniejszym przepraszam za matactwo. 8^)

Ale, swoją drogą, to też jestem ciekaw jak do Polski trafiały programy na Speca.

Bo to kurcze takie "tajemnice" jak powstalo 80% firm zwiazanych z komputerami w PL. Przeciez ktos już kiedyś powiedzial w historii, ze pierwszy milion trzeba ukrasc;)
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P