Autor Wątek: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)  (Przeczytany 10145 razy)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #15 dnia: 2012.06.22, 23:18:03 »
Teoretycznie gdyby zrobic nowa ULE do ZXa moznaby wyprowadzic sygnaly RGB i byloby po sprawie.
A tak zostaje zwykle composite i trzeba z tym zyc. Dlaczego kiepsko to dziala z LCD ? Bo urzadzenia cyfrowe lubia dane cyfrowe, a sygnal analogowy trzeba przetwarzac. Przetwarzac, znaczy aproksymowac, w dodatku inteligentnie, bo inaczej kicha. Ja jestem tak przyzwyczajony do CRT, ze bola mnie oczy od LCD TV  :D Regulowalem ostatnio jakiegos Samsunga Full HD LED-co bym nie ustawil, gorzej niz na CRT. Wygrywa tylko przy grach.

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #16 dnia: 2012.06.23, 12:45:34 »
Gryzor, ta ja ze swoim TV LCD Samsunga musialem troche powalczyc zeby uzyskac sensowny obraz.
Mam do telewizora podlaczony przez HDMI i receiver malutki PC (Dell Zino HD).
Jak zobaczylem jak obraz z PC wyglada na tym telewizorze (55 cali LED LCD za $2K+podatek) to sie przestraszylem.
Kolory jakies dziwne, wokół wszystkich kontrastowym krawedzi pierscienie gorsze niz na mpegach najgorszej jakosci, porazka.
Oczywiscie wszystko przez to że obraz jest masakrowany przez procesory sygnałowe w TV żeby wygladał lepiej dla ciemnoty.
Czyli, maksymalne wyostrzanie kontrastow filtrem, do tego kolory wyżyłowane tak że wydłubują oczy. Do tego jakies debilne wykrywanie ruchu rozmazujące wszystko.
Więc musiałem w menu powyłączać wszystko i wszystkie sliderki w lewo poprzesuwać i zaczęło wygladać lepiej.
Do tego sobie skalibrowałem kolory używając Pantone Huey Pro którego używam do kalibrowania monitorów do kompów swoich i na TV teraz moge nawet zdjęcia ogladac i wygladaja po ludzku.

--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.06.23, 12:56:05 »
Oj, jakość kabla HDMI ma duże znaczenie. Równie dobrze mógłbyś napisać, że kategoria kabla sieciowego nie ma znaczenia, bo  bity przechodzą albo nie :)

trojacek, zgodze się ze jakość ma znaczenie, ale dla kabli HDMI czy sieciowych sa dwa poziomy jakości: poziom 0, kabel nie działa prawidlowo/nie zgodny ze standardem. poziom 1: kabel działa prawidlowo/zgodny ze standardem.

wszystko ponad to do kosmetyka i pieniądze wyrzucone w błoto.

To tak jak kabel CAT6 1.5m Denona za $500 http://web.archive.org/web/20100830100022/http://www.usa.denon.com/productdetails/3429.asp (z internet archive bo na szczęście go juz nie sprzedają)

tak piszą "AK-DL1 will bring out all the nuances in digital audio reproduction from any of our Denon DVD players with the Denon Link feature"
czyli: AK-DL1 wydobędzie wszystkie niuanse z cyfrowej reprodukcji audio z kazdego playera DVD Denona z Denon Link.

Doprawdy? Jakie to niuanse wydobędzie lepiej niz każdy inny standardowy kabel CAT6?



--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.06.24, 01:13:44 »
Swoja droga-czy ktos probowal podlaczac Timexa po RGB ? Nigdy nie widzial takiego gniazda w Timexie.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.06.24, 11:22:54 »
To mniej więcej tak jak audiofile, co rzekomo słyszą sposób splecenia kabli głośnikowych ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Odp: Najmniejszy monitor do Spectrum?
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.06.24, 22:00:10 »

trojacek, zgodze się ze jakość ma znaczenie, ale dla kabli HDMI czy sieciowych sa dwa poziomy jakości: poziom 0, kabel nie działa prawidlowo/nie zgodny ze standardem. poziom 1: kabel działa prawidlowo/zgodny ze standardem.

Poziom trzeci: niby działa, ale coś nie do końca prawidłowo; poziom czwarty: czasami działa dobrze, a czasami wcale.
Tak, jak nie budowałbym sieci komputerowej na przypadkowych kablach made in China, tak samo nie ufałbym kablowi HDMI za 50 zł. Im gorsze materiały, tym większy jitter. O trwałości już w ogóle nie wspomnę - kable się wpina, wypina, zagina, zwija...

Cytuj
wszystko ponad to do kosmetyka i pieniądze wyrzucone w błoto.

Też tak uważałem, dopóki moja dziewczyna nie zademonstrowała mi obrazu z jednej gry na dużym LCD. A kabel HDMI był sprawny elektrycznie, co z tego, skoro po ekranie łaziły różne mory. Zmiana kabla pomogła raz na zawsze. Miedź miedzi nierówna, kable mają różne parametry szumowe.

Cytuj
To tak jak kabel CAT6 1.5m Denona za $500 http://web.archive.org/web/20100830100022/http://www.usa.denon.com/productdetails/3429.asp (z internet archive bo na szczęście go juz nie sprzedają)

Z tym się częściowo zgodzę, kabel CAT6 to nie jest przypadkowy sznurek z pralni, wystawiony na promocji w Realu, i działać musi, jeśli pinout jest zgodny. Tu jednak chodzi o to, że pozornie identyczny kabel znajduje zastosowanie w innej dziedzinie. Jakość kabli porównałbym raczej do dwóch urządzeń pełniących tę samą funkcję - np. dwóch telewizorów LCD lub dwóch oscyloskopów o tym samym paśmie, z czego jeden jest cing-ciang, a drugi to Tektronix. Oba cyfrowe. I wychodzi na jaw,czemu jeden kosztuje tysiaka, a drugi dwadzieścia tysiaków.

Cytuj
tak piszą "AK-DL1 will bring out all the nuances in digital audio reproduction from any of our Denon DVD players with the Denon Link feature"
czyli: AK-DL1 wydobędzie wszystkie niuanse z cyfrowej reprodukcji audio z kazdego playera DVD Denona z Denon Link.

To jest tekst zachwalający sam standard Denon Link, a nie rzeczony kabel. Ja to tak widzę.
Te niuanse to będzie przewaga standardu SACD nad zwykłym audio z DVD :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.06.24, 22:01:55 »
To mniej więcej tak jak audiofile, co rzekomo słyszą sposób splecenia kabli głośnikowych ;)

Każdy człowiek ma inną czułość słuchu  :P Podobnie jest z ostrością widzenia lub odczuwaniem temperatury.

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Zawiłości urządzeń cyfrowych ;)
« Odpowiedź #22 dnia: 2012.06.25, 06:09:05 »
Trojacek AK-DL1 to jest kabel nie łącze DenonLink. Denon po prostu chciał $500 za kawalek kabla CAT6 i twierdził ze dźwięk przesyłany cyfrowo po tym kablu będzie lepiej brzmiał.

W każdym razie wygląda na to ze jestes docelową demografią takiego marketingu.

A co do próbnikow do GHz oscyloskopow to troche inna historia. Po pierwsze nie są to kable do danych cyfrowych. Po drugie jest w nich troszke elektroniki do atenuacji albo wzmacniania i zbudowanie takiego kabla żeby spełniał wymagania standardu wymaga technologii i precyzji która powoduje że ten kabel tyle kosztuje. Troche takich kabli używamy w pracy razem z wypożyczanymi oscyloskopami które kosztują po pół miliona dolców.
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166