ZX Spectrum > NAPRAWY

Naprawa ZX Spectrum 48k issue 3B

<< < (2/3) > >>

trojacek:
Praktycznie nie do dostania, co najwyżej z całym komputerkiem.
Nie napisałeś, skąd jesteś - to i nikt się nie rwie, by Ci pomóc ;)

gottrek:

--- Cytat: trojacek w 2013.11.16, 17:56:00 ---Praktycznie nie do dostania, co najwyżej z całym komputerkiem.
Nie napisałeś, skąd jesteś - to i nikt się nie rwie, by Ci pomóc ;)

--- Koniec cytatu ---
Racja. Profil już uzupełniony, o miejscowość.

trojacek:
Super :)
Zatem - czy mamy tu kogoś z okolic Jeleniej Góry, kto mógłby pomóc?

andy:
Co do samych generatorów kwarcowych to drzewiej w róznych dziwnych układach CEMI typu MC1201, MC1204 był problem - mimo sprawnego kwarcu układ nie startował. Wtedy na wyjście OSI podawało się sygnał z zewnętrznego generatora (często na tranzystorach) - ja oidp dawałem 4060 z 4.19 MHz - to były już czasy nieco późniejsze - płytki można było zamówić z jakiejś gazety, kwarce zegarkowe działały dość przypadkowo, a 4060 już były w handlu.

Być może w Twoim komputerku kwarc traci aktywność i ULA go nie "widzi", a generator zewnętrzny jeszcze daje sobie radę. Jak masz pod ręką np. 14.318 MHz to można spróbować czy ULA "kupi". Jeśli nie - to jak pisał Trojacek. Ale wcześniej, jeśli ktoś próbował naprawiać - warto sprawdzić czy nie zrobił jakiegoś zwarcia, albo nie uszkodził płytki. Ewentualnie można też spróbować z rezystorem równolegle do kwarcu - kiedyś łączono po kilkaset kiloomów równolegle do kwarcu, żeby łatwiej generator startował.

Ilyad:

--- Cytat: trojacek w 2013.11.16, 17:56:00 ---Praktycznie nie do dostania, co najwyżej z całym komputerkiem.
Nie napisałeś, skąd jesteś - to i nikt się nie rwie, by Ci pomóc ;)

--- Koniec cytatu ---
Mam 2 szt. Sprawne na zbyciu. Czekam na oferty.;-)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej