ZX Spectrum > HARDWARE

ZX-Spectrum High RAM

(1/1)

gorzyga:
Cześć.

Mam krótkie pytanko, posiadam mocno uszkodzonego Spectruma. Miałem uszkodzoną przetwornicę -5V, dolną pamięć 16kB a także Z80. Szukam jeszcze dalszych usterek, bo nie zachowuje się jak trzeba. Mam takie pytanie - czy sprawny ZX-Spectrum po wylutowaniu górnej pamięci 32kB powinien włączyć się normlanie? Nie trzeba np. przelutowywać jakiś zworek?

Dzięki.

martin381:
TAK bez bez górnej pamięci32kB powinien się załączyć na 100% jesli otoczenie jest OK

gorzyga:
Fajnie, dzięki. Będę musiał w takim razie zaprogramować eprom, bo prawdopodobnie ROM też jest uszkodzony. Czy pamięć programuje się ogólnodostępnym wsadem z plikiem rom do Spectrum (taki jak do emulatorów)?

trojacek:
Tylko uważaj, bo ROM i EPROM mają drobne różnice w wyprowadzeniach. Zajrzyj tutaj: ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/spectrum/technical-docs/ReplacingROMWithEPROM.pdf
O ile mnie pamięć nie myli, zamiast bramki OR wystarczała prosta logika na rezystorach.

gorzyga:
Dzięki! Tak, czytałem, że przy montażu EPROM zamiast ROM trzeba wykonać drobne modyfikacje. Cóż, będę walczył dalej :) Najważniejsze, że ULA jest sprawna, więc warto.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej