Autor Wątek: Wersje 128 +2  (Przeczytany 2713 razy)

wieczor

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Dublin / Gdańsk
Wersje 128 +2
« dnia: 2012.10.02, 16:18:12 »
Witam i z góry przepraszam za lamerskie pytanie ale za starych dobrych czasów miałem do czynienia tylko z 48. Mam okazję nabyć +2 chyba w dobrej cenie (60 euro) kompletny, działający + joy i parę gierek. Gumiaka mam i chciałem coś takiego do kolekcji, ale gdzieś słyszałem opinie, że w przypadku dem są czasem problemy z wersjami, żeby nie kupować +3 bo są jakieś niekompatybilności... Ta wersja to chyba +2A bo ma oznaczenia klawiszy magnetofonu nad nimi, nie na nich - to wywnioskowałem z wikipedii. Jakieś sugestie, ew. problemy?

Edit: jest jeszcze +2 bez A (bo ma oznaczenia na klawiszach), trochę drożej (100 euro), czyli mam wybór
« Ostatnia zmiana: 2012.10.02, 16:21:53 wysłana przez wieczor »

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Wersje 128 +2
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.10.02, 16:46:35 »
Jeśli kupujesz sprzęt do dem to szary +2 (bez A) będzie lepszy, bo jego timingi są bazą dla zachodnich dem na 128. +2A ma czarną obudowę i o ile pamiętam ASIC zamiast ULA a co za tym idzie odrobinę zmienione timingi linii/ramki, co powoduje, że część dem zwłaszcza z efektami na borderze albo z multicolorem nie będzie działać poprawnie. +3 to zasadniczo ta sama konstrukcja co +2A rozszerzona o interfejs do stacji dysków (a co za tym idzie dodatkowy ROM przechowujący stosowne oprogramowanie) i samą trzycalową stację.

wieczor

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Dublin / Gdańsk
Odp: Wersje 128 +2
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.10.02, 17:25:11 »
A teraz rozumiem. Powiedz mi tylko czy dobrze rozumuję, że ten:



to jest +2A

a ten:



to +2. Faktycznie wygląda na szary, ale kieruję się głównie tym jak klawisze magnetofonu są oznaczone (szkoda , bo ten droższy ;) ).

Edit: Ok, poczytałem sobie i widzę że zmiany są głębsze - zmienili złącze krawędziowe, rom, ULA na ASIC, chyba nie warto się pakować. Tym bardziej że +2 szary znalazłem jeszcze taniej + gadżety, więc te dwie oferty sobie pominę.
« Ostatnia zmiana: 2012.10.02, 17:33:42 wysłana przez wieczor »

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Wersje 128 +2
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.10.02, 19:25:48 »
Tak masz rację ten drugi to zx spectrum +2 czyli SZARAK :)
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR