Autor Wątek: Mój pierwszy GUMIACZEK  (Przeczytany 5640 razy)

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Mój pierwszy GUMIACZEK
« dnia: 2022.04.04, 11:01:09 »
Witam
Taki oto zestaw wpadł mi ostatnio w ręce. Sprzęt nie za czysty ale szmatka płyn do mycia szyb i jest już o wiele lepiej. Mówię tu o obudowach😁
Magnetofon - w najgorszym stanie wizualnym, strasznie brudny i z zewnątrz i w środku, chyba nim ktoś węgiel dosypywali do Atari😁 silniczek tak zastany ze po wyjęciu go musiałem najpierw dać mu trochę oleju i delikatnie palcami rozruszać. Teraz kręci aż miło😁 pasek transmisyjny jest tak rozciągnięty i stary ze guma straciła już swoje właściwości i do niczego się nie nadaje, zamówiony nowy. Mechanizm magnetofonu również jest zastany i ciężko się kręcą poszczególne elementy. Dobre czyszczenie i będzie jak nowy. Magnetofon nie jest moim priorytetem. W zestawie jest tez modem który jest w najlepszym stanie, czyściutki wyglada jak prosto z fabryki 😉 No i sam gumiaczek.
Zasilacz od komputera pokazywał ze podaje 15v nie chcąc ryzykować uszkodzenia maszyny zamówiłem nowy zamiennik. Zamówiłem od razu zestaw kondensatorów (juz są wymienione) i teraz kilka pytań
Po podłączeniu zasilacza przy uruchomieniu pojawiają się takie artefakty jak na video. Było tak tez przed wymiana kondensatorów. Czy to jest normalne??
Regulator napięcia bardzo się grzeje, po około 5 minutach radiator jest już dość ciepły a wręcz gorący, podaje 5V, wymienić ??
Oczywiście klawiatura nie działa wiec zamówiona została nowa membrana
Na tym zakończyło się testowanie, na co jeszcze zwrócić uwagę i co jeszcze wymienić??
Dzięki i pozdrawiam

https://drive.google.com/drive/folders/1uTvWUTNuK4YsUBkoWvmPMVdJsVJMHbiL
« Ostatnia zmiana: 2022.04.04, 12:02:37 wysłana przez Shredi80 »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.04.04, 11:15:19 »
Załączniki powinny dać się dodać, chyba że to od jakiegoś stażu zależy ;)
Podaj w razie czego jakiś tymczasowy link do zdjęć, a jak rozwiążesz problemy to je dodasz później do wątku. Ewentualnie napisz mi maila, a potem podeślij załączniki - dodam je do wątku.

Mogę podejrzewać, że na ekranie masz kolorową sieczkę, która sugeruje uszkodzony dolny RAM. Prawdopodobnie masz uszkodzony tranzystor TR4, w związku z tym pamięci w dolnym RAM, które wymagają napięć +5V, +12V, -5V nie dostają ich wszystkich. Sprawdź, jakie masz napięcia na pamięciach. Tylko nie włączaj komputera na długo, bo jest szansa, że te pamięci jeszcze żyją. Jeśli pamięci masz w podstawkach, to je wyjmij. Jeśli nie, to włącz na chwilę, zmierz napięcia, wyłącz.

Jeśli brak napięć i kondensatory już zmienione, sprawdź TR4 i TR5. Zapewne jak wymienisz ten pierwszy to przetwornica ruszy i będziesz miał wszystkie napięcia - do tego musisz przede wszystkim doprowadzić.

Ale oczywiście to tylko podejrzenia. Podrzuć zdjęcia.
« Ostatnia zmiana: 2022.04.04, 11:26:57 wysłana przez m0b »

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.04.04, 12:20:05 »
Te artefakty pojawiają się tylko podczas włączania, później obraz wydaje się czysty, niestety bez działającej klawiatury nie jestem w stanie zbyt wiele podziałać.
Mam jednak cicha nadzieje ze z RAMem jest wszystko OK
Zdjecia dodane w linku

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.04.04, 12:23:11 »
Eeeee - to nic się nie dzieje. Ja tu się rozpisuję, a kolega po prostu zapomniał napisać, że komputer się uruchamia, czyli wyświetla (c), a nie artefakty. Przyjemnego użytkowania :)

Zestaw bardzo ładny, zwłaszcza ten Prism VTX 5000 to ciekawa rzecz, u nas chyba niespotykana. Nie ma się co dziwić, że wygląda jak nowy. Trochę o nim poczytałem i biorąc pod uwagę ograniczenia, można założyć, że nie był zbyt często używany.

PS: A regulator się grzeje. Nie wiem jaki kupiłeś zasilacz, ale jeśli 9V, to on z tego musi zrobić 5V, więc gdzieś nadmiar energii oddać. Popraw połączenie z radiatorem (np. nałóż jakąś pastę termoprzewodzącą), albo wymień na scaloną przetwornicę DC-DC.
« Ostatnia zmiana: 2022.04.04, 12:45:29 wysłana przez m0b »

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.04.04, 12:59:59 »
To mój pierwszy Spectrum i nie wiem jak te komputery się zachowują. Oglądałem kilka filmików na YT i u nikogo nie pojawiają się te kolorowe migania podczas uruchamiania. Dlatego pytam czy to normalne zachowanie.
Co do przetwornicy napięcia to zamówiłem taka, zapomniałem napisać ze ta co jest piszczy i bardzo się grzeje.
Zasilacz kupiłem 9V zamienik z odwrócona polaryzacja na wtyczce.
Wszystkie moje komputery zaopatruje w nowe zasilacze. Te sprzęty maja po 40lat. Ja wiem ze wielu przypadkach te zasilacze są lepsze od tych nowych ale wole nie ryzykować uszkodzenia komputera przez wadliwy zasilacz. Znajomy tak już uwalił A1200.
Jaki jest sposób na wymianę membrany?? Niestety blacha w moim jest przyklejona. Suszarka i wygrzać czy są jakieś inne patenty?
Obecnie podłączony jest przez RF, obraz jest nawet a dźwięk to tylko szum słyszę. I teraz pytanie bo widziałem ze można wywalić moduł RF i zastąpić go wyjściem composit tylko co z dźwiękiem??
Czy spektrum podaje audio do RF czy tylko ten pierdzik w środku służy za całe audio??

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.04.04, 13:22:36 »
Masz płytę issue 2, starszą wersję ULA, więc pewnie takie rzeczy mogą się dziać. Zapewne ULA zaczyna już coś wyświetlać na niezainicjowanej pamięci, stąd artefakty.

W tej przetwornicy na płycie piszczy cewka, więc będzie piszczeć także po montażu Traco. Jeśli grzeje się mocno sama cewka, to być może ma przebicie i trzeba ją będzie przewinąć, albo wymienić. Jeśli grzeje się stabilizator 7805 (który możesz zastąpić Traco), to jest to całkowicie normalny objaw - po to taki duży radiator do niego przykręcony. Po wymianie na Traco radiator jest właściwie zbędny.
Zasilacz do Amigi to trochę inna sprawa. Masz tam zasilacz impulsowy, dający kilka napięć, jego awaria może mieć zgubne następstwa dla układów scalonych. W ZX'ie masz zwykły transformatorowy zasilacz niestabilizowany. Większość układów dostaje +5V ze stabilizatora, który jest umieszczony już w samym komputerze, więc przy awarii zasilacza nic nie powinno się wydarzyć ... ale napięcie z zasilacza jest też używane przez przetwornicę do zrobienia +12V i jeśli wzrośnie nadmiernie, może doprowadzić do uszkodzenia przetwornicy, a ta do uszkodzenia dolnego RAM (tych układów 3-napięciowych).

Do wymiany membrany blachę trzeba niestety zdjąć, czyli najlepiej podgrzać suszarką i delikatnie odkleić. Na szczęście można kupić zamienniki jeśli Ci się powygina :)

Modułu RF nie wywalaj, tylko go odłącz i wykorzystując jego gniazdo, zrób video mod używając kondensatora 100uF. Tu masz przepis. Ja osobiście zawsze ten kondensator ładuję do środka modulatora, wyprowadzając dodatnią nogę przez izolowaną dziurkę obudowy - tak jest ładniej :)
Na tym wyjściu jest tylko obraz - dźwięk idzie z głośnika. Tak, w tym komputerze nie uzyskasz Hi-Fi 3D Surround ;) Lepszy dźwięk to konieczność wyposażenia komputera w układ AY-3-8910 - zewnętrzny interfejs, bądź umieszczenie wewnątrz. Ale nie licz na jakość z Amigi - ZX to jednak sprzęt o parę lat starszy.
« Ostatnia zmiana: 2022.04.04, 13:32:01 wysłana przez m0b »

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.04.04, 15:01:19 »
Nigdy nie robię żadnych nowoczesnych Modow bo to nie o to chodzi. Jak chce mieć obraz i dźwięk w dobrej jakości lub więcej mocy obliczeniowej😎 to od tego są emulatory. Chce aby ten komputer był sprawny i pozostał jak najbardziej wierny oryginałowi.
Dzięki za linka do moda obrazu. Napewno wykorzystam. Fajnie ze RF zostaje i zawsze można to przywrócić do pierwotnego stanu👍

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.04.04, 15:34:49 »
Jak Chcesz, żeby ta płyta jeszcze trochę podziałała, to naklej radiator na ULA.
ULA - to ten 40-to nogowy układ prawie na środku płyty.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Shredi80

  • *
  • Wiadomości: 12
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.04.04, 15:51:44 »
Jak zamawiałem zestaw kondensatorów sprzedawca dołączył radiator do ULA tyle ze jak go przykleje to nie mogę zamknąć obudowy. Ale coś pokombinuje.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.04.04, 17:49:42 »
Video mod jest akurat takim fajnym, nienowoczesnym modem, który trochę poprawia jakość korzystania z komputera, bez wprowadzania większych zmian. Dodanie AY też nie jest niczym nowoczesnym, bo to pomysł z lat 80-tych. Masz małą obudowę, AY ciężko upchnąć do środka, więc najlepiej zainwestuj w zewnętrzny interfejs.
Ten radiator się niestety nie zmieści, a Twoja wersja ULA ma tendencje do przegrzewania się. Na pewno dużo da wymiana stabilizatora na Traco - ogólnie w obudowie zrobi się chłodniej, ale jakiś kawałek radiatora dobrze byłoby przykleić na układ. Chętnie sam się dowiem, czy pasuje tam jakiś gotowy radiator, czy trzeba coś rzeźbić.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.04.04, 20:16:39 »
Jak zamawiałem zestaw kondensatorów sprzedawca dołączył radiator do ULA tyle ze jak go przykleje to nie mogę zamknąć obudowy. Ale coś pokombinuje.
Pytanie ile brakuje by zamknąć, jeśli ok 1-2 mm to w takim przypadku widziałem rozwiązanie polegające na rezygnacji z podstawki (co ma swoje plusy dodatnie i ujemne  ;) ).
Z drugiej strony pytanie jak intensywnie chcesz używać ten egzemplarz? Bo napisałeś też że chcesz go zachować w formie jak najbardziej zbliżone do oryginału. Ja sam też mam jednego ZXS48 issue2 zachowanego bez modyfikacji ma bardzo ładny obraz przez modulator, drugi tylko z mod'em AV, natomiast do intensywnych działań wykorzystuje raczej klon ZX Harlequin 128. Jak do tej pory żadna ULA nie przegrzała się  (odpukać  ;D ).

 

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.04.04, 22:09:54 »
Jak zamawiałem zestaw kondensatorów sprzedawca dołączył radiator do ULA tyle ze jak go przykleje to nie mogę zamknąć obudowy. Ale coś pokombinuje.

Radiator zawsze można sfrezować lub dać inny bardziej płaski.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.04.04, 22:17:19 »
Ja robię radiatory na ULA z "ameliniowego" płaskownika.
Po prostu, kupuję taki metrowy i tnę go na odpowiednie kawałki.
Potem kleję na taśmę dwustronną z klejem.
Obudowa domyka się nawet w gumiaku.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.04.04, 22:34:16 »
Z taśmą dwustronną byłbym ostrożny bo ma słabą przewodność cieplną, kruszeje pod wpływem temperatury i czasu, chyba że to jakaś specjalna do radiatorów.
W Plusie natomiast nie ma problemu, kleję po dwa radiatory z Raspberry Pi, te mają już samoprzylepną powierzchnię.
« Ostatnia zmiana: 2022.04.04, 23:46:05 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Mój pierwszy GUMIACZEK
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.04.04, 23:42:01 »
Używa się jej w telefonach komórkowych.
Dostałem z zaprzyjaźnionego serwisu Apple.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma