ZX Spectrum > NAPRAWY

problem z ISSUE 3B i przetwornicą TRACO na oryginalnym zasilaczu

(1/5) > >>

damik:
Uruchamiam akurat płytę ISSUE 3B i zamontowałem w niej przetwornicę TRACO od tego momentu zgłupiała przetwornica robiąca napięcia dla dolnego RAM  ::)
Wcześniej wszystko działało poprawnie, jednak na oryginalnym zasilaczu który jest teraz mniej obciążony i daje około 13,5V przetwornica dla pamięci głupieje, daje około 12V ale napięcie -5V pojawia się na chwalę zaraz po włączeniu (1-2s) w postaci około -2,5V i szybko siada do zera, nawet przy wyciągniętych pamięciach.
Wszystkie elementy raczej nadal sprawne... może jakiś mod trzeba zastosować w takim układzie ?

Czy ktoś spotkał się już wcześniej z takim problemem ?

Artu2tu:
Traco 2 [A] czy słabsze?

damik:
TRACO Power TSR 1-2450, ale chyba to nie w tym problem, bo za TRACO jest 4,85V pod pełnym obciążeniem komputera.

perinoid:
Te 4.85V to nadal w normie. Ale ta przetwornica jest na 1A.

Od siebie przedstawię taki obrazek: mam płytę od 128K (toastrack). Chciałem do niej założyć właśnie taką przetwornicę ale kupiłem Aimteca na 2A (Traco akurat nie było). Po założeniu okazało się, że płyta, która na 7805 wstawała, z tym Aimtekiem nie chce wstać. Ale ponieważ wykazywała też inne dziwne zachowania na zwykłym regulatorze, po śledztwie (i truciu zadu Zaxonowi - dzięki Piotrek) zamieniłem miejscami kości ULA między tą płytą a płytą szaraka 128K+2. I nie dość, że obie płyty działają teraz poprawnie, nie dość, że 128K przestało walić fochy i chodzi normalnie, to jeszcze zaczęło poprawnie działać z tym Aimtekiem. Prawdopodobnie ta ULA miała jakiś większy apetyt na prąd - w szaraku mam Traco na 2A.

Także jeśli masz jak to np. podmień ULA z inną płytą i sprawdź. Albo weź mocniejszą przetwornicę (TSR2-2450).

damik:
Problem w tym że głupieje mi ta druga przetwornica na płycie do zasilania pamięci 4116 i brakuje -5V prawdopodobnie z powodu zbyt wysokiego napięcia na samym złączu zasilacza sieciowego który podaje 13,5V.
Raczej szukałbym tam problemu, może później zrobię jeszcze jakieś dodatkowe testy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej